Nawożenie

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

pepcoch
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-04, 22:18
Pojemność akwarium: 63
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sosnowiec

Nawożenie

Post autor: pepcoch » 2013-04-23, 16:31

Witam, jako że jakiś czas temu (z 1-1,5 miesiąca temu) wystartowałem zbiornik postanowiłem uzbroić go w rośliny. Tak więc kupiłem zestaw roślin od prywatnego sprzedawcy chyba z przycinki, roślinki ładne, zdrowe - ładnie zapełniły w zbiorniku, w sumie za zestaw na całe akwa zapłaciłem 50zł.
No dobra do rzeczy bo znów sie rozgaduje.
Chodzi o to że niektóre podkreślam niektóre rośliny nie przyjęły się, jednej ugniła część zasypana podłożem, inne zaczęły mieć przezroczyste liście, i tez ugniły - wywaliłem.

Parametry akwa: 63l, 26*C, podłoże to żwir akwarystyczny o średniej granulacji "rzeczny" jak dobrze pamiętam, na to posypana warstwa czarnego żwiru, oświetlenie troche słabawe bo tylko 15W T8 6,5K*K świeci 12h/dobę, obsada to 11 neonków i 5 gupików, filtr wewnętrzny aquael fan1 z deszczownicą działa 24h/dobę. Glonów brak, woda przejrzysta.

Rośliny:
- Ludwigia Repens - wydaje się przyjęta puszcza i wybarwia
- Rotala Rotundifonlia Red - też wydaje się ok
- Hygrophila Difformis - jakieś ciemne naloty jej sie robią w dolnych partiach
- Heteranthera Zosterifolia - liscie stały się przeźroczyste, odpadły, ugniła zasadzona część
- Duży Heniek <-- lol jaka nazwa :D nic mu nie jest
- Wąkrotka Białogłowa
- Wywłucznik
- Christmass Moss
- i jakaś lisciasta roślina kupiona jeszcze w zoologicznym, ma eliptyczne liście na ciemnych łodygach

Dobra, napisałem listę bo chcę abyście mi pomogli dobrać jakiś nawóz dla nich. Najlepiej jeden środek łatwy w stosowaniu, taki zeby je troche podrajcować, dać im jedzenia :P I może ktoś wymysli czemu ta zosterifolia zniszczyla się zupełnie?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nawożenie

Post autor: Łoren » 2013-04-23, 20:35

Pierwszy powód niepowodzeń to brak światła - heteranthera to roślina która wymaga co najmniej 0,4W/L - u Ciebie 0,23.
Dwa - to brak żyznego podłoża /odpowiedniego nawożenia wody- są teorie ,(niektórym nawet to się udaje) że brak żyznego podłoża rekompensują intensywnym nawożeniem wody (ja uważam to za błędne podejście) , ale to dotyczy akwariów HT czyli z oświetleniem. powyżej 0,5W/L.
W Twoim przypadku nałożyły się dwa braki - światło i podłoże. Gdybyś miał podłoże żyzne np ziemię pod żwirkiem to być może niektóre gatunki roślin dałoby się utrzymać w jako takiej kondycji. Jednak w tej sytuacji to tylko kwestia czasu kiedy i inne zaczną poważnie niedomagać. Na forum znajdziesz trochę informacji - artykułów o prowadzeniu akwarium LT i nawożeniu roślin - powinieneś poświęcić chwilę czasu na poczytanie o mechanizmach działania zbiorników z roślinami.
Co do ostatniego pytania - nie ma nawozów "uniwersalnych" takich które wystepują w jednej butelce i są jedynie słuszne w zastosowaniu. Nawożenie roślin moze nie jest bardzo skomplikowane o ile rozumie się samą "mechanikę" nawożenia , ale nie jest też tak bardzo proste i oczywiste - niektórzy akwaryści latami praktykują aby tą sztukę posiąść w stopniu zadowalającym.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

pepcoch
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-04, 22:18
Pojemność akwarium: 63
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nawożenie

Post autor: pepcoch » 2013-04-23, 22:32

No tak, światło... tyle że szukałem świetlówek mocniejszych o tych samych wymiarach i nie znalazłem :/ Chyba jedynym rozwiązaniem będzie dołożenie jeszcze jednego źródła światła. Tylko jakiego? Na drugą świetlówkę miejsca raczej tam nie ma, coś bardziej kompaktowego by się zmieściło może jakieś ledy albo "zarówki energooszczędne"?

Co do podłoża, to mogę zrobić coś jakby restart, tyle że mam na tyle dużo i na tyle dużych wiader że pomieszczę w nich spuszczoną wodę, ryby i rośliny więc zbiornik nie będzie musiał dojrzewać.
Mógłbym zmienić podłoże, użyć ziemi ogrodniczej z piaskiem i gliną na to warstwa żwiru. Tak wyczytałem w Twoim artykule o akwariach LT. Takie by było dobre czy może w coś jeszcze je wzbogacić, czytałem o jakichs pałeczkach które rozsypuje się w ziemi pod żwirem?

Zastanawiam się jeszcze nad tym światłem, najlepsze by była druga świetlówka, ale miejsca brak, czy żarówka energooszczędna była by dobra? Są małe i wystarczy im zwykła oprawka i kawałek kabla z przełącznikiem i wtyczką.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nawożenie

Post autor: Łoren » 2013-04-24, 05:16

Musisz zmierzyć pokrywę i poszukać w świetlówkach T5 - do długości świetlówki trzeba dołożyć ok 2,5cm na oprawy bryzgoszczelne , do zestawu potrzebne Ci będzie - świetlówka , dwie oprawy bryzgoszczelne z przewodami, odbłyśnik , statecznik elektroniczny i uchwyty - coś takiego jak tu - http://www.zoolight.pl/product-pol-625- ... C4%86.html - tylko trzeba dobrać odpowiednią świetlówkę - najlepiej 6500K o symbolu 865 lub 965 - ta z linku się nie nadaje. Taki zestaw na pewno zmieścisz pod pokrywą - statecznik na zewnątrz akwarium
Można też kombinować z żarówkami kompaktowymi - tu nadają się Philips Tornado 6500K ale to tez nie będzie najtańsza zabawa - poszedłbym raczej w świetlówki.
Jak dasz ziemię nie ma potrzeby niczym jej wzbogacać - jest bardzo zasobna. Nie daj się podpuścić na wkładanie czegokolwiek między ziemię a żwirek - mam tu na myśli jakieś siatki , firanki itd które mają rzekomo zapobiegać mieszaniu się żwirku z ziemią . Będą problemy z sadzeniem , nie wspomnę co się będzie działo kiedy zechcesz jakieś rośliny których korzenie wrosną w siatkę wyciągnąć z podłoża
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

pepcoch
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-04, 22:18
Pojemność akwarium: 63
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nawożenie

Post autor: pepcoch » 2013-04-24, 09:19

Łoren, no i wszystko jasne :) dzieki za wyjaśnienie tematu. O tych siatkach i innych takich pod żwirek to już gdzieś tu na forum czytałem, nawet nie przeszło mi przez myśli zastosowanie czegoś takiego. Żwir sam w sobie będzie wystarczający do zatrzymania ziemi gdzie jej miejsce. A propos, zwykła ziemia z biedronki będzie dobra? Bo akurat babcia ma taką to bym pożyczył :D Czy musi być jakaś specjalny rodzaj?

Z tego co mierzyłem kiedyś to w mojej pokrywie jest świetlówka 44cm tylko że T8 (rozumiem, że T8 i T5 to oznaczenia średnicy świetlówek, chyba się nie mylę?) Statecznik dało by radę zmieścić w schowku tam gdzie statecznik od standardowej świetlówki, wiem że jest miejsce bo zaglądałem tam kiedyś.
Z podłożem będę się bawił w weekend bo to jednak troche czasu zajmie. A z oświetleniem to zalezy jak mi fundusze pozwolą :P bo to już bardziej kosztowna zabawa, ale też jakoś wkrótce bo nie chce katastrofy. Gdy zamontuje tą świetlówkę będzie ~0,62W/L Nie za dużo?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nawożenie

Post autor: Łoren » 2013-04-24, 18:32

Za dużo światła na akwarium LT - bez nawożenia (w tym CO2) się nie obejdzie - da to jednak możliwość utrzymania wszystkich nawet najbardziej wymagających roślin.
Lub świecić tylko tą jedną 24W a drugą włączać na 2 godziny dziennie w południe (wyłącznik czasowy w Castoramie 10 zeta) i iść w akwarium LT które będzie wymagało relatywnie niewielkiego nawożenia (uzupełnienia minerałów ) o ile zajdzie taka potrzeba - nie będzie potrzebne CO2 - nie będzie możliwości utrzymania wszystkich roślin - niektóre mają wyższe wymagania.
Ziemia z Biedronki jak najbardziej tak.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

pepcoch
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-04, 22:18
Pojemność akwarium: 63
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nawożenie

Post autor: pepcoch » 2013-04-24, 22:36

Albo drugą T8 15W i będzie 0,46W/L czyli trochę poniżej granicy. Jeszcze po przymierzam ale z tego co oglądałem to jakbym trochę pokrywę zmodyfikował to T8 by wlazła. T5 się dopiero od 24W zaczynają z tego co widzę, szkoda. Jak po przymiarkach jednak na T8 bedzie za mało miejsca to zrobię tak jak mówisz ze T5 24W zamontuje a tą druga tylko w południe będę świecił.

Dzieki za pomoc! :) Temat uważam za wyczerpany.

ODPOWIEDZ