alfaserwisgliwice.pl

Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Moderator: ModTeam

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-04-25, 22:52

Witam wszystkich jestem tu nowy.
Proszę o pomoc nie znam się na akwarystyce a chciałbym w domu zainstalować sobie akwarium w ścianie miedzy salonem a kuchnią miało by ono za zadanie atrakcyjnie wyglądać i być stosunkowo proste w obsłudze.
Zacznę od opisu:
Akwarium ma być wymiarów szer./wys./dług. 500x500x1200 czyli ok. 300L coś na wzór:
akwarium 1
akwarium2

lub tu właśnie mój projekt roboczy i na nim proszę się skoncentrować widok od strony kuchni
mój projekt roboczy

Akwarium będzie częścią szafy "spiżarki" od strony salonu będzie Kamień Dekoracyjny Roma Sahara. Do akwarium doprowadzone są rurki od podłogówki (taka jedna pętla rura plastik fi 16).
I czas na pytania
1. Czy stelaż pod akwarium mogę zrobić z profilu 50x50x3 czym go wykończyć jakim materiałem myślałem o blasze 3mm + 5cm styropian twardy ew. styrodur a na to dopiero szkło ( czy to będzie dobry materiał i stelaż)
2. Jak mogę wykorzystać rurki z centralnego ogrzewania bo miałem kiedyś pomysł założenia termostatu z kapilarą w zakresie 20-30 stopni C i puszczenia ich pod taflą szkła akwarium w wyżłobieniu styropianu lub też włożyć do akwarium od strony szafy i po dnie akwarium przykryć piaskiem, żwirem lub też ale nie wiem czy to możliwe w dolnej szafce zamieścić dodatkowe akwarium (pytanie jak duże) w którym zachodził by proces filtracji wody tam znajdował by się główny filtr i tam woda była by zarazem ogrzewana za pomocą rurek CO i następnie za pomocą jakiejś (pytanie jakiej??? ) wymiany wracała by do akwarium a z akwarium pobierana do tego filtracyjnego.
3. Jakim materiałem zabezpieczyć szafki nad akwarium od wewnątrz by wytrzymały podwyższoną wilgotność - od akwarium (jakaś mata sam nie wiem liczę na wasze doświadczenie pomoc).
4. Ale to na razie chyba mniej istotne. jakie potrzebuję zestawienia zwierzątek, roślin i osprzętu który nie potrzebuje dużej ingerencji z mojej strony .Proszę was o poradę w sprawie rybek jakie mają zamieszkać taki zbiornik. Może ktoś poda jakiś kontakt do wykonawcy takich akwarium ( dobry, solidny i tani okolice Lublina ).

Za wszelkie odpowiedzi, porady, krytykę serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam Darek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Łoren » 2013-04-26, 05:38

Temat jest bardzo trudny z technicznego punku widzenia. Na tyle trudny że nie wiem czy w ogóle ma to sens.
1. Co do szafki nad akwarium...woda będzie parować i szafek na dobra sprawę przed wilgocią nie zabezpieczysz niczym - w grę wchodzi wyłącznie dobrze skonstruowana wentylacja.
2. Kwestia światła - akwarium w tym układzie musi być ze szczelną pokrywą najlepiej aluminiową - przy takiej zabudowie musi być sposób aby w trakcie działania akwarium pokrywę można było zdjąć. każde źródło światła będzie podnosiło temperaturę wody w akwarium w tak zabudowanym systemie - odprowadzenie ciepła także wymaga przemyślenia bo ugotujesz ryby.
3. Będą bardzo duże trudności z obsługą takiego akwarium - czyszczenie , nasadzenia itd. - nie bedzie do niego dobrego dostepu - przekonasz się o tym już w czasie startu.
4. Filtracja - sump - wykonalne - jednak sam zbiornik musi być przystosowany do takiej filtracji - tj mieć komin wewnętrzny i wiercone dno
Ogólnie - projekt ciekawy , niewspółmiernie drogi w realizacji w stosunku do zamierzonego efektu. Obsługa takiego akwarium będzie bardzo utrudniona.
Osobiście nigdy nie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie - to jednak tylko mój punkt widzenia spowodowany blisko dwudziestoletnim moczeniem rąk w akwarium ;)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-04-26, 16:07

To żeś mnie pocieszył no ale nic ja już podjąłem decyzję na starcie budowy domu że tak to ma mniej więcej być zrobione teraz proszę o rady jak najlepiej to zrobić rurki zawsze można wyciąć - zrezygnować z ich wykorzystania. Co do możliwości dostępu to faktycznie będzie z jednej strony ale szafka nad akwarium będzie podnosiła się do góry tzw system blum gdzie oba skrzydła szafki nad akwarium podnoszą się jednocześnie do góry. Szafki te myślałem obić jakimś materiałem z foli aluminiowej - kanał wentylacyjny z wentylacji grawitacyjnej jestem w stanie tam doprowadzić.

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-04-30, 19:24

nikt nie ma nic do dodania :(
może coś na temat 1 i 2 punktu mojego zapytania

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Łoren » 2013-04-30, 20:43

darek505 pisze:1. Czy stelaż pod akwarium mogę zrobić z profilu 50x50x3 czym go wykończyć jakim materiałem myślałem o blasze 3mm + 5cm styropian twardy ew. styrodur a na to dopiero szkło ( czy to będzie dobry materiał i stelaż)
Rozumiem że masz wątpliwości co do stelażu...nadaje sie do postawienia na nim co najmniej czołgu ;) Wykończ to zwykłą płyta meblową i pod akwarium warstwa pianki taiej jak pod panele 5-6mm. U mnie przeszło 700kg stoi na szafce z płyty meblowej - oczywiście nie jest to najtańszy paździerz tylko dobrej jakości płyta a sama szafka ma odpowiednią konstrukcję - odpowiednia ilość punktów podparcia - im więcej tym lepiej - jak będzie cztery na całej długości to będzie ho ho..jak mawiają Indianie ;)
Co do innych kwestii związanych z ogrzewaniem nie pomogę - nie znam się :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-04-30, 20:49

dzięki a coś odnośnie sprzętu jaki muszę tam później zainstalować
chodzi mi o to że muszę to zaprojektować by odpowiednio zrobili mi meble więc cały zestaw będę musiał mieć już w chwili montażu mebli
Jakie proponujecie akcesoria do akwarium jaki osprzęt tak by było wygodnie i nie wymagało częstej obsługi czasami wyjeżdżamy na dłużej

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Kaef » 2013-05-01, 00:19

Ja proponuję zastosować dane miejsce pod kwiaty doniczkowe. Nie polecam nikomu akwarium umieszczonego w ścianie. Jak zobaczę dobrze prowadzone akwarium w ścianie to może zmienię zdanie.

pepcoch
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-04, 22:18
Pojemność akwarium: 63
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: pepcoch » 2013-05-01, 01:03

darek505, ogrzewanie akwarium rurkami z CO to pomysł co najmniej zły. Raz dla tego że ciężko kontrolować siłe działania tego ogrzewania w akwa a dwa to że latem CO nie działa i co w tedy? O wiele prościej zastosować tradycyjną grzałkę elektryczną albo kubełkowy filtr z grzałką choć zdania na temat grzałek w filtrach są różne, ja bym wolał grzałkę schowaną w akwarium. Poza tym rozgrzane rurki CO mogą wydzielać jakieś szkodliwe coś do wody i może ci wszystko zdychać.

Na akwarium obowiązkowo pokrywa z oświetleniem z aluminium albo plexy (i tak nie bedzie widoczna, więc nie musi być urodziwa - byle szczelna była) jesli szafka nad akwarium ma trochę posłużyć i nie spuchnąć. Btw między akwarium a szafka nad akwarium musisz mieś chociaz te 20cm luzu żeby zmieścic pokrywe z oświetleniem. Szafka nad akwarium powinna miec łatwo demontowalne dno żeby cos w ogóle dało sie zrobić potem w akwarium.
W tej sytuacji to filtr kubełkowy schować w szafce pod akwarium.

Projekt fajny, możliwy do wykonania nie koniecznie musi byc bardzo drogi w wykonaniu, jeśli tylko potrafisz przemyśleć i wykonać kilka patentów samodzielnie.

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-05-01, 21:12

Mam pytanie a czy styropian lub styrodur to będzie dobry materiał na dno pod akwarium pytam bo w nim mógł bym ułożyć te rurki od centralnego ogrzewania. Co do Twojego spostrzeżenia że C.O. pracuję tylko w zimie to powiem tak u mnie C.O. może pracować cały rok mam 4 panele słoneczne na dachu i instalację kolektorów ze wspomaganiem C.O. wszystko regulowane jest za pomocą skrzynek rozdzielczych a w lecie pracuje grawitacyjnie przy wyłączonym piecu gazowym. Tutaj będzie to jeszcze wyposażone w termostat z kapilarą umieszczoną w akwarium. Co do grzałki tak czy tak chciałbym ją mieć w akwarium by ewentualnie wspomagała C.O. lub odwrotnie. Jaki system filtracji zewnętrznej jakiego producenta jaki model może linki zalecacie do takiego zbiornika. Czy oświetlenie mogę zrobić na lampkach ledowych. O czym jeszcze powinienem pamiętać. Co do przestrzeni nad i pod akwarium mam na dole szafkę otwieraną na prawo i lewo wymiar szer. 120 wys. 90 i szafka nad akwarium będą to drzwi łamane otwierane do góry wymiar szer. 120 wys. 80 na tzw systemie HF BLUM więc przestrzeni będzie sporo nad i pod akwarium.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Łoren » 2013-05-02, 06:30

Styrodur jak najbardziej będzie materiałem odpowiednim - tylko nie wiem czy jest sens pakować się w koszty takiej instalacji - dlaczego? Wygląda to tak - w mieszkaniu będziesz miał w sumie stałą temperaturę ok 21 -22 *C zostaje więc dogrzanie wody o 2-3 *C - grzałka 200 -300W spokojnie da sobie radę z dogrzaniem wody i wcale nie będzie chodziła na okrągło- im większy zbiornik tym bezwładność cieplna większa. Grzałka w zimie będzie się załączała tylko od czasu do czasu - latem prawdopodobnie wcale. Trzeba pamiętać o tym że światło także będzie grzało wodę. Tak zabudowane akwarium jak planujesz będzie trzymało jak termos. Tak więc moim zdaniem to taki przerost formy nad treścią i komplikowanie sobie życia - ale jak ktoś lubi...to dlaczego nie ? :D
Co do samego sprzętu:
Filtr zewnętrzny kubełkowy np Unimax 500 - bardzo dobry stosunek jakości do ceny , duże złoże filtracyjne - filtr godny polecenia moim zdaniem.
Grzałka Jager 300W
Oświetlenie - tu jest tak :
- sprawdzone i na pewno dobre - świetlówki T5 - są na tyle dopracowane i wydajne że można wykonać oświetlenie każdego typu akwarium - cena umiarkowana - wady - relatywnie niska trwałość świetlówek , konieczność wymiany co najmniej raz do roku.
- HQI - lampy wyładowcze metalohalogenowe - bardzo dobra trwałość , duży strumień świetlny umożliwiający doświetlenie niskich partii zbiornika , wybór temperatur barwowych , zarników dość dobry - cena porównywalna do T5 - minus - wytwarza dużą ilość ciepła
LED - trudno na razie cokolwiek powiedzieć - mało testów jak do tej pory potwierdzających skuteczność tego rodzaju oswietlenia w akwariach roślinnych - powodem jest relatywnie wysoka cena zakupu dobrych lamp LED - obecnie jestem na etapie testowania takiego oswietlenia - pierwsze wnioski będą za około miesiąc. Plusy to niski pobór prądu , duża skuteczność swietlna , bardzo dobry współczynnik PAR najbardziej istotny dla roślin , niska temperatura pracy - minus to wysoka cena zakupu takich lamp (nie piszę tu o tanich chińczykach z marketów - one do takich zastosowań się nie nadają , tak samo jak taśmy led i inne żarówki )
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-05-05, 22:10

Dzięki za wyczerpującą odpowiedz a powiedz jeszcze bo rurki od C.O. już są i termostat też więc będę chciał to jednak zrobić tylko teraz w styrodurze lub twardym styropianie będę chciał zrobić taki rant na rurkę i tam ją umieścić ale czy na takie coś mogę postawić akwarium czy jeszcze coś na wierzch tak by szkło nie stało na rurkach
i jeszcze sprawa samego zbiornika bo będzie je robił "jakiś" - jeszcze nie wybrałem szklarz i tu pytanko z jakiego i jakiej grubości szkła ma być wykonane i jak klejone tak by było na wieki
i jeszcze coś co czy pokrywa z pleksy będzie dobre na takie akwarium

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Łoren » 2013-05-06, 05:11

Akwarium zamów w firmie która zajmuje się produkcją zbiorników a nie u "jakiegoś" szklarza - zapłacisz może 100zł więcej - ale to jest cena świętego spokoju.
Jeśli coś dasz na te rurki... to tak samo jakbyś nie miał grzania - zaizolujesz je , więc akwarium de facto musi stać na tych rurkach bo jak to sobie wyobrażasz? Ech...uczepiłeś się tego ogrzewania - przemyśl temat jeszcze raz czy aby gra jest warta świeczki - będzie więcej problemów niż to warte.
Pokrywa PCV a najlepiej aluminiowa
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-05-10, 19:06

Niestety ale w Lublinie nie ma takiej firmy bynajmniej w internecie nic nie znalazłem ale czytałem że jest coś takiego jak białe szkło troszkę drogie i tu pytanie w czym lepsze i czy warto w nie zainwestować

Awatar użytkownika
spicy99
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 2011-03-30, 22:41
Pojemność akwarium: 128
Imię: Maciej
Lokalizacja: Słoneczne południe

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: spicy99 » 2013-05-10, 20:08

Białe szkło? Pewnie chodzi Ci o OptiWhite. Jest drogie, ale ma lepszą przejrzystość. Czy się opłaca? Musisz sobie sam odpowiedzieć. Skoro zbiornik ma być w ścianie to możesz zrobić przód z OW a reszta ze zwykłego floata. Ja mam przód z OW a reszta z Guardiana. Guardian to takie tańsze OW choć ja nie widzę różnicy. Kiedyś nawet robiłem zdjęćia porównawcze :D Jeszcze jedno - zbiorniki ze szkła OW lepiej prezentują się odkryte ale to już kwestia gustu.

Tu masz przykład przejrzystości OW: http://gardenaqua.files.wordpress.com/2 ... =922&h=691

A tu filmik: http://www.youtube.com/watch?v=uYPSSAgFg4w

Dla porównania guardian.

Mój zbiornik - widok przez dwie boczne szyby guardiana: http://img196.imageshack.us/img196/530/p1040463x.jpg

Widać też różnicę patrząc na krawędziach szyb frontowych - lewa OW - prawa guardian.
Było m.in. ~60l
Jest - 128l - ogólne
Obrazek
''Rybom woda, ludziom zgoda'' - Aleksander Fredro
www.akwaczest.pl - częstochowskie forum akwarystyczne

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-05-11, 20:14

Łoren możesz napisać gdzie kupić dobre oświetlenie ledowe i jakiej mocy do mojego akwarium - byłbym wdzięczny rozmiar zbiornika nieco się zmieni będzie teraz dł/sze/wy 115x50x75 a i jeszcze jedno bo dysponuję plexą czy będzie to dobry materiał do wykonania pokrywy.
A i raz jeszcze jaki osprzęt do tego zbiornika zakupić tak by był najmniej awaryjny i dobry
czy warto kupować taki elektroniczny karmnik dla ryb jeśli tak to jaki
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ