Pomoc przy założeniu 45L

Moderator: ModTeam

Peres
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-04-19, 16:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kamil
Lokalizacja: Myszków

Pomoc przy założeniu 45L

Post autor: Peres » 2013-05-10, 12:55

Witam. Mam problem z moim akwarium. Wystartowało ono 24.04.2013r więc ponad 2tygodnie temu. Filtr to FZN-2 z wkładami ceramiki oraz gąbki, do tego oświetlenie 1x14W. Podłoże to piasek. Roślinek jest kilka oraz nawoże CO2 z bimbrowni. Chcę trzymać w akwarium harem bojownika oraz jakieś rybki denne.Sprawdzałem dziś pH i wynosi ono między 7,5-8, NO3 wynosi 0 oraz GH= 19 i KH = 17. NO2 jeszcze muszę sprawdzić, lecz niestety nie mam testu bo ten który kupiłem jest najprawdopodobniej uszkodzony,gdyż odczyn cały czas jest brązowy a powinien mieć odcienie różowego. Wiem ze muszę podnieść NO3. Czytałem że podnosi się poprzez dodanie saletry. W jakich ilościach ją dodawać i jak często ? Do tego przydałoby się zmniejszyć GH i KH, gdyż są trochę za wysokie. Chciałem kupić już rybki ale po zrobieniu testów trochę jestem podłamany bo nie wiem dlaczego te parametry są jakie są i dla bojownika one raczej korzystne nie będą. Prosiłbym o porady jak sobie z tym poradzić. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy założeniu 45L

Post autor: Timur » 2013-05-10, 18:12

Masz 0,3W/l światło i bimbrownię... Nie wiem, czy nie mało tego światełka? Może ktoś potwierdzi moje wątpliwości.

Jeśli chodzi o NO3, to roślinki zjadły wszystko i tyle. Ja poradziłem sobie stosując macro green aqua artu, gdyż właśnie przegapiłem ten moment i rozpoczęła się inwazja nitek :) Przy okazji braku azotu może wystąpić niedobór fosforu i raczej zawsze potasu. Wyszedłem z tego założenia i leję wszystkie makro, chociaż tak na prawdę nie wiem ile, bo aqua art nie podaje składu, ale mnie to w sumie nie potrzebne, ważne że nitki zniknęły, roślinki rosną pięknie.

No masz troszkę twardą wodę. Troszkę sporo twardą ;) Przy tak niewielkim zbiorniku można pokusić się o mieszanie jej z wodą demineralizowaną (no jest to kłopotliwe, bo wodę trzeba kupować do podmianek), można zainwestować w filtr RO, wtedy miękką wodę masz pod ręką, ale koszt zakupu takiego filtra w podstawowej wersji to ok 150-250 zł. A sprawdzałeś twardość przegotowanej wody? Twardość węglanową można nieco zredukować w procesie gotowania, ale nie w zwykłym czajniku elektrycznym, ten gotuje zbyt krótko, tylko może spróbuj z przykrywką w garze pobulgotać nią z 5 min i zmierz parametry jak wystygnie.
Pozdrawiam Krzysiek

Peres
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-04-19, 16:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kamil
Lokalizacja: Myszków

Re: Pomoc przy założeniu 45L

Post autor: Peres » 2013-05-10, 18:26

No właśnie szukam jakiegoś rozwiązania do dołożenia światła bo też uważam,że jest go mało. Przegotowanej nie sprawdzałem ale postaram się to zrobić w najbliższym czasie. A ten Macro Green nie jest jakiś szkodliwy ? Jest on bezpieczny dla ryb itd ?

ReevengeR
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2013-04-01, 20:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pomoc przy założeniu 45L

Post autor: ReevengeR » 2013-05-10, 20:03

w odpowiednich ilościach nie jest szkodliwy ale jak wlejesz np 0.5 butelki to już będzie lipa .

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy założeniu 45L

Post autor: Timur » 2013-05-10, 20:33

Zerknij sobie na linię nawozów firmy Aqua Art. Te gotowe cuda mają jedną wadę, a właściwie dwie, są drogie i nie podany jest dokładny skład, ale nie są oczywiście szkodliwe dla rybek. Mają też zaletę dla leniwych :) - są w każdym sklepie i są gotowe do użycia ;) Ja mam ten kłopot tylko w 25l, więc "szarpnąłem" się, bo szkoda mi zagłębiać się w tajniki nawożenia solami dla tak niewielkiego zbiornika.
Pozdrawiam Krzysiek

Peres
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-04-19, 16:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kamil
Lokalizacja: Myszków

Re: Pomoc przy założeniu 45L

Post autor: Peres » 2013-05-12, 13:45

Czyli do podmiany brać i wlewać czystą wodę demineralizowaną czy mieszać ja w jakichś proporcjach ze zwykła kranówką ? Ile światła dodać do akwarium ? Wystarczy dodanie świetlówki 8W ?

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Pomoc przy założeniu 45L

Post autor: W_Opo » 2013-05-12, 19:00

musisz sam zobaczyć, generalnie powinno być ok. 0,5W/L ale to też jest różnie... Ja mam u siebie obecnie ponad 0,7W/L przy bimbrowni i roślinki rosną pięknie i nie mam żadnych inwazji glonów.

Peres
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-04-19, 16:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kamil
Lokalizacja: Myszków

Re: Pomoc przy założeniu 45L

Post autor: Peres » 2013-05-12, 19:30

To w takim układzie zamówię dziś wszystkie rzeczy potrzebne do zamontowania 14watt. Dzięki za pomoc

ODPOWIEDZ