Cichy filtr.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Cichy filtr.

Post autor: zak19 » 2013-05-12, 22:20

Witam wszystkich odwiedzających mój temat.
Z góry przepraszam jeśli podobny temat już istnieje. Czytałem do 7 strony o filtrach i już nie mam siły :) Raz, że nie wiem o czym piszecie. Dwa, nie znalazłem odpowiedzi.

4 dni temu dostałem od znajomych akwarium, którego już jakiś czas nie używali. Stało puste i chcieli wyrzucić na śmietnik. Ma podobno 120l i strasznie głośny filtr.
Filtr jest wewnętrzny, firmy aquael z napowietrzaniem, ma pod pompą kubełek wielkości pięści z gąbką. Tyle wiem
Strasznie ten filtr hałasuje. W dzień mi to nie przeszkadza ale w nocy nie idzie zasnąć. I tak chciałem go zmienić ponieważ nie mam do niego uchwytu i zawiesiłem go na kablu dociskając pokrywą.
No i teraz pytanie.
Jaki filtr kupić. Zewnętrzny, wewnętrzny, gąbkowy czy z jakimś węglem aktywnym.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Cichy filtr.

Post autor: blue_betta » 2013-05-12, 22:36

Do takiego litrażu możesz spokojnie kupić kubełek. Może to być jakiś odpowiedni JBL, albo chiński HW - mimo kraju produkcji jest naprawdę bardzo fajny.

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Cichy filtr.

Post autor: zak19 » 2013-05-12, 22:50

blue_betta pisze:Do takiego litrażu możesz spokojnie kupić kubełek.
Co to jest kubełek? :niewiem:

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Cichy filtr.

Post autor: blue_betta » 2013-05-12, 23:03

Filtr kubełkowy >>>KLIK

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Cichy filtr.

Post autor: zak19 » 2013-05-13, 08:44

Jest jakaś różnica czy filtr będzie wewnętrzny czy zewnętrzny?

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Cichy filtr.

Post autor: endrias_g » 2013-05-13, 13:38

Zasadnicza różnica to cena- wewnetrzny kupisz napewno taniej niż zewnetrzny (choć też to nie reguła-bo np.za wew.senior plus 1000l/h wydasz coś ok.100zł, a kubełek HW, o którym pisał Ci blue_betta można dostac nowy na allegro juz za jakieś 125zł z przesyłką). Wewnetrzny ma większe możliwości filtracyjne, mozesz sobie odpowiednio dobierać wkłady (masz w "kupełku" od 2 wzwyż koszy na media filtracyjne - zależne od typu/modelu filtra itp.)
A z tym weglem za bardzo nie ma co szaleć, używa sie go głównie po leczeniu, żeby oczyścić wodę z chemii, a nie cały czas.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Cichy filtr.

Post autor: Timur » 2013-05-13, 19:25

Zasadnicza różnica to cena
Mimo, ze jest to prwda, to nie jest to prawda :) Zasadnicza różnica polega w wielkości złoża filtrującego. Mniej istotny jest przepływ, a bardziej objętość takiego filtra. Po to właśnie stosuje się filtry zewnętrzne zwane kubełkami, aby zwiększyć kubaturę złoża filtrującego bez straty pojemności w akwa. No ja sobie nie wyobrażam takiej kolumny wewnętrznej w mojej 112 :) To właśnie bakterie nitryfikacyjne zasiedlają wkłady filtrujące i robią swoją robotę (filtracja biologiczna). Dodatkowo często poleca się mały filtr wewnętrzny, aby pozbyć się zanieczyszczeń mechanicznych z wody i móc go łatwo i dokładnie czyścić bez konsekwencji utraty kolonii bakterii (przy działającym kubełku).
Filtry aquela są generalnie ciche. Wyłącz napowietrzanie, nie jest potrzebne, a nawet obecnie uważa się, że lekko szkodliwe (szybsze wytrącanie CO2 z wody). Wyczyść dokładnie głowicę i całość w środku, powinien się uciszyć. Osobiście śpię obok kubełka i dwóch filtrów aquela i nic nie słyszę :)
Wkład z węgla służy do usuwania z wody chemii np po odbytych kuracjach lekarstwami.
Pozdrawiam Krzysiek

ODPOWIEDZ