mało wymagające rośliny (mech)

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

chris18404
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-01-06, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorlice i okolice:)

mało wymagające rośliny (mech)

Post autor: chris18404 » 2013-05-23, 17:08

Witam mam akwarium 60l i chciałbym posadzić w nim jakieś roślinki mogą być to mchy aby były łatwe w utrzymaniu.... Akwarium jest oświetlone około 1 godzinę dziennie ale jest w miejscu oświetlonym... Słońce pada na niego w południe....


Jakie polecacie mchy do takiego akwarium.. Posiadam nawóz mikro makro i jakieś kulki gliniano-torfowe...

tompor
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2013-05-13, 03:02
Pojemność akwarium: 25
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków

Re: mało wymagające rośliny (mech)

Post autor: tompor » 2013-05-23, 23:57

Przy oświetleniu 1 godzina dziennie to nie wydaje mi się, żeby cokolwiek Ci urosło. Żeby rośliny korzystały z makro/mikroelementów muszą mieć światło. Podobnie jakbyś człowiekowi dawał same witaminy a poskąpił innego pożywienia. Nie jestem jakimś znawcą ale według mnie łatwe w uprawie są:
Rogatek Sztywny
Limnophila sessiliflora
Rotala
U mnie np przy 0,37W/l nawet ładnie rośnie paprotka akwariowa.
Po drugie światło słoneczne jest w bardzo dużym stopniu odpowiedzialne za glony w akwarium dlatego trzeba się starać ustawiać akwarium z dala od światła słonecznego.

chris18404
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-01-06, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorlice i okolice:)

Re: mało wymagające rośliny (mech)

Post autor: chris18404 » 2013-05-25, 20:13

ponawiam

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: mało wymagające rośliny (mech)

Post autor: Timur » 2013-05-27, 21:26

Wszystkie mchy dostępne na rynku są łatwe w uprawie. Jeśli dociera światło słoneczne trzeba tak ustawić akwa, aby nie padało bezpośrednio na akwarium (szybki rozwój glonów). Proponuję wrzucić kilkanaście krewetek :) Krewecie do życia światła nie potrzebują, a nawet im mniej tym lepiej. No i chociaż jakiś test paskowy co by azotany pokazał, bo mchy są makrożerne podobno i może zajść konieczność nawożenia, jeśli w akwarium nie będzie rybek. (można pomyśleć o obsadzeniu kilkoma gupikami np -tylko samce, piękniczkowate mają dużą przemianę materii i czasem glona skubną, są wytrzymałe, do tego ze 2 ampularie ) W moim 25l już po miesiącu roślinki wegetowały z braku makroelementów i doszło do wzrostu nitek.
Pozdrawiam Krzysiek

ODPOWIEDZ