bols niebieski

Bąbelki na prawie całej powierzchni wody - zdjęcia

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

lotnybartek
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2013-07-29, 22:38
Pojemność akwarium: 112
Imię: Bart³omiej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Bąbelki na prawie całej powierzchni wody - zdjęcia

Post autor: lotnybartek » 2013-08-18, 22:14

Witam

Baniak 112 l, woda 2/3 RO 1/3 kranówka.

Woda po podmiance (wczoraj tj. 17.08.2013), 30 l - bo co 2 tyg., dno odmulone, filtr wyczyszczony (Aquael Turbo 1000), temp. 25 - 27, codziennie nawożę CO2 w płynie. Na całej powierzchni (przed i po podmiance) jest mnóstwo bąbelków powietrza. Woda nie śmierdzi, ma normalny zapach (a raczej brak), wydech bąbelków skierowany jest na powierzchnię.

Gdy przykręcę bąbelki do zera, ruch wody na powierzchni jest widoczny, więc napowietrzanie wciąż działa, jednak bąbelków już wtedy nie ma.

Wnioskuję wiec, że nadmiar bąbelków to po prostu zbyt "dobre" działanie filtra.

Pytanie jest następujące. Czy przyjmując, że bąbelki na powierzchni nie mają "złego" podłoża, czy mogą one w negatywny sposób rzutować na kondycji rybek czy roślinek?

A może to coś zupełnie innego?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Bąbelki na prawie całej powierzchni wody - zdjęcia

Post autor: Akwarybka » 2013-08-19, 00:43

To po prostu wynik napowietrzania (które nawiasem mówiąc jest niepotrzebne ;) ) Bąbelki same w sobie nie mają żadnego negatywnego wpływu na wszystko poza estetyką :oczko:

A tak na marginesie, roślina przed korzeniem, ta z białymi żyłkami, to fittonia. Nie jest to roślina wodna, lecz doniczkowa (w dodatku b. trudna w uprawie...). Radzę jak najszybszą eksmisję.

lotnybartek
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2013-07-29, 22:38
Pojemność akwarium: 112
Imię: Bart³omiej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Bąbelki na prawie całej powierzchni wody - zdjęcia

Post autor: lotnybartek » 2013-08-19, 10:37

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. (a'propo fitonii, jest już wyjęta - dzięki).

Tak jak napisałem wcześniej, bąbelki znikają gdy wyłączę napowietrzanie ale jak zapewne słusznie zauważyliście, ruch wody i tak jest za mały, skoro powietrze wciąż zbiera się w postaci bąbelków.
Próbowałem już ustawiać dyszę pod różnymi kątami - efekt zawsze ten sam. Obniżyć dyszy nie mogę, bo filtr za wysoki - ewentualnie ratowałaby mnie przelotka.

Zakupiłem na allegro deszczownice do mojego modelu:

Obrazek

ustawię ja pod powierzchnią wody - jakieś 2-3 cm i skieruję wylot do góry - tym razem bąbelki zostaną wyłączone.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Bąbelki na prawie całej powierzchni wody - zdjęcia

Post autor: maol » 2013-08-19, 11:32

A ja bym jednak prześledził ewentualną przyczynę tak intensywnego gromadzenia się bąbelków. Np. nadmiar białka czy przekarmianie. Bo to że filtr je produkuje, to jedno. A drugie - że są trwałe... A to oznacza że na ich powierzchni może się coś gromadzić. Ale deszczownica "od spodu" powinna problem zlikwidować :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ