Airmax, dostawca internetu światłowodowego, spotyka się z uznaniem na forum opinii klientów: Airmax internet. Przeczytaj, co mówią użytkownicy o ich usługach.

Oświetlenie led do 240 L

Moderator: ModTeam

no_bo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2013-09-27, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Kraków

Oświetlenie led do 240 L

Post autor: no_bo » 2013-09-29, 21:50

Witam.

Jako, że zakładam zbiornik 240 l, policzyłem sobie koszty jakie poniosę na oświetlenia takowego (sama energia elektryczna) i ... postanowiłem zrobić belkę led.

Aby 240 holender mógł funkcjonować potrzeba mu około 170 W oświetlenia (około 0,7 W/l dla srednio wymagających roślin). Zakładając, że świeci się ono przez 10 godz. dziennie daje to 1,7 kw/dobę. Co przy roczny rozrachunku daje 620 kWh. Przy cenach średnio 0,7 zł/kWh (cena prądu+koszty stałe, przesyłowe, dzierżawa licznika etc.) daje to z kolei kwotę około 440 zł.

Zakładam, że użyję do budowy belki żarówki led (barwa żarówek w handlu od 2800- 8000 K więc można mieszać). Jedna żarówka to 3W co według producenta odpowiada 30 W energii wyświeconej. Potraktujmy to z przymrużeniem oka i dajmy 20 W/żarówkę. Tak więc, przy 9 żarówkach mamy około 180 W. Te 9 żarówek pobierze 27 W. Jest to ponad 6 razy mniej niz przy tradycyjnych świetlówkach czyli około 75 zł.

Czy ktoś próbował juz takiego rozwiązania ? Na forum znalazłem wiele ale na temat pasków led i diód mocy. Paski maja jeden poważny minus. Te mocnę sa dośc drogie, poza tym , przy spalonej powiedzmy 1/10 diód trzeba wymienić cały pasek a przy żarówkach trzeba kupic tylko jedną nową żarówkę. Koszt żarówek (na 230 v) to około 1/4 ceny w miarę dobrej belki. Gdzie jest haczyk ? Czy ktoś już próbował zrobić taką belkę ?
podpis

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: Timur » 2013-09-29, 22:09

Haczyk jest taki, że żarówki Led są drogie i wcale się tak Watów nie przelicza jak dawniej przy świetlówkach. Istotny jest współczynnik bodajże PAR się zowie (jeśli dobrze zapamiętałem wykład Łorena) Generalnie chodzi o ilość cukru w cukrze. Nie o Waty chodzi i nie tak się je przelicza przy ledach. Poszukaj wątków Łorena, on teraz w swoim akwa robił testy i przechodził na ledy. Wszystko co wiedział opisał tutaj na forum. Dawno nie śledziłem temat (od 3 mies.)
Ja mam dla oglądania wieczorem 4W żarówkę led pod klapą w 25l krewetkarium i jako światło liniowe ładnie widać efekt falowania wody, ale daleko jej do zwykłej 30 stki nawet ;) Kosztowała 50 zł hehe. Taki bajer, taki haczyk. Poczytaj o tym współczynniku PAR.
Pozdrawiam Krzysiek

no_bo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2013-09-27, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: no_bo » 2013-09-30, 05:23

Dzięki za odpowiedź. Poszukam jego postów.
Co do ceny - sęk w tym, że za 3 W żarówkę dzisiaj zapłaciłem całe 8 zł (badziew, nie badziew - przekonam się po czasie) . Podpiąłem i porównywałem (niestety na oko) z 20 W halogenem. Efekt podobny (różniła sie temperatura światła). Oczywiście jest to w porównaniu ze świetlówką światło punktowe, więc nie da się zrobić testów "na oko".
Ale skoro sa jakieś inne przeciw to poczytam o tym .Jeszcze raz dzięki.
podpis

Awatar użytkownika
123patryk
Akwarysta
Posty: 538
Rejestracja: 2010-12-23, 20:35
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Białystok

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: 123patryk » 2013-10-02, 18:51

Ja mam akwarium na power ledach. Na akwarium 27l mam 6 diód 1 watowych. Rośliny rosną ,nie narzekam . Inwestycja w ledy nie jest tania , ale zwraca się po pewnym czasie . :oczko:
Obrazek

Marek83
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2012-06-25, 18:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: Marek83 » 2013-10-10, 17:13

To zastanówcie się na tym http://www.youtube.com/watch?v=T11ZuqYpr_c moim zdaniem warte zachodu.

A co do ledów tylko nie znam ceny http://www.aquael.pl/index.php?option=c ... 71&lang=pl

Edit: znam ale z allegro http://allegro.pl/lampka-aquael-leddy-3 ... 00864.html

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: maol » 2013-10-11, 08:48

A ja napiszę tak - to się ani nie opłaca, ani specjalnie nie nadaje, ani nie jest łatwe. Po pierwsze, kłania się fizyka - światło z typowej diody czy żarówki LED nie nadaje się dla roślin, a jego barwa wynika z zupełnie innych zjawisk niż jesteśmy przyzwyczajeni - dlatego informacja na żarówce LED nie jest do końca prawdziwa. Podobnie wygląda sprawa mocy - nam nie chodzi o moc elektryczną, tylko strumień świetlny. To, że producent pisze "23W świeci tak samo jak 18" nie ma w akwarystyce najmniejszego nawet odwzorowania. Można te sprawy obejść - stosując specjalne diody CREE, ale są dość drogie i będzie ich potrzeba naprawdę dużo. Druga sprawa to konieczność odpowiedniej konstrukcji takiej lampy - diody CREE mocno się grzeją a jednocześnie są wrażliwe na temperaturę - czyli trzeba zapewnić odpowiednie odprowadzenie ciepła - a czasem wręcz chłodzenie. Patrząc na temat sumarycznie - da się to zrobić, ale nie jest to proste, nie jest to tanie i na pewno nie jest to opłacalne patrząc na ceny prądu.

Zresztą nawet patrząc na podaną lampę z allegro - za 115 zł masz odpowiednik świetlówki 18W - czyli dla 240W i powiedzmy 0,6 W/l będziesz potrzebował 8 takich lamp. Czyli 920 zł. Za te pieniądze możesz mieć znacznie lepsze i prostsze oświetlenie klasyczne, i jeszcze na prąd wystarczy...

Generalnie - gdyby to było łatwe, proste i tanie, to już dawno byśmy to wszyscy stosowali. Ale nie jest - i takie eksperymenty zwykle kończą się bagienkiem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

papaja
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2013-10-18, 10:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: adam
Lokalizacja: gda

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: papaja » 2013-10-18, 10:45

...
Ostatnio zmieniony 2014-12-02, 15:42 przez papaja, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: maol » 2013-10-18, 10:56

To znaczy co możesz polecić? Do jakiego akwarium? Jakie masz doświadczenia? Ile czasu eksperymentowałeś? Z jakimi roślinami?

Że świecą, wiemy. Że ładne, też wiemy. Że energooszczędne, żadna tajemnica. Tyle że jakoś roślinom to nie pasuje....

...bo ja ze swoich, dość pokaźnych na wielu zbiornikach napiszę - nie ma na razie żadnego oświetlenia lepszego do zbiorników jakie pojawiają się na tym form niż standardowe świetlówki.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: StroWn0 » 2013-10-18, 11:45

Sam się zastanawiam nad zmianą oświetlenia w dwusetce na ledowe, kolega do holendra 200l z standardową pokrywą 2xT8 używa Juwel High-Lite Day 45W i świetlówkę ledową o mocy 9W. Rośnie mu to naprawdę ładnie a posiada rośliny mające bardzo duże wymagania odnośnie oświetlenia.

Jako ciekawostkę powiem, że akwarium zaczęło mu marnieć jak tylko stara świetlówka Day Lite 30W zaczęła się kończyć - odbarwiać przy końcach. czyli wydaje się to dość dobrą alternatywą. 22,5 kW a 13,5 kW w miesiącu to dość znaczna różnica jeśli chodzi o samo zużycie prądu. Z tym, że on coś mi zawsze marudzi, że skimmer to podstawa aby to dobrze działało.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: maol » 2013-10-18, 14:25

Ja nigdzie nie twierdzą, że się nie da. Ale nie można tego zrobić stosując najtańszą żarówkę LED albo pasek diodowy. A rozwiązania LED niestety tanie nie są - a rozpatrując właśnie ceny energii mogą... nigdy się nie zwrócić. W Twoim przykładzie różnica 22,5 a 13,5 KWh to przy obecnej cenie ok. 0,65 zł/kWh różnica ok. 6 zł miesięcznie, czyli rocznie 72 zł. Znając ceny sensownego oświetlenia LED zwrot różnicy cen takiej lampy i świetlówki to kilka lat.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

no_bo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2013-09-27, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: no_bo » 2013-10-18, 22:19

Poczytałem trochę o oświetleniu i wniosek jest jeden - Liczą się tak naprawdę lumeny (czyli mówiąc najprościej - ilość wypromieniowanego światła) a nie moc jaką zużywa źródło tegoż światła. I tak z 1W przeciętnej świetlówki otrzymamy około 100 lumenów, natomiast z 1W oświetlenia diodowego jakieś 110 lumenów. Jak napisał #maol zwrot kosztów poniesionych na zakup diód przy tak mizernej różnicy to będzie klika dobrych lat ( po których diody i tak trzeba będzie wymienić na nowe :) ).
podpis

krasnal

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: krasnal » 2013-10-19, 13:46

Przy 1-2 zbiornikach inwestycja w ledy
może i nie opłaca się , ale przy
7-9 szt.oszczędności można zauważyć
( ok. 200 pln za 0.5 roku - w moim przypadku :yhy: )

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie led do 240 L

Post autor: Linf » 2013-10-19, 14:15

krasnal, Ty to powinieneś się zastanowić nad własną elektrownią wiatrową bo masz co doświetlać ;)
Loża Szyderców

ODPOWIEDZ