Akwarium LOW TECH 200L

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kknapur
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2013-10-08, 20:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Karolina
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium LOW TECH 200L

Post autor: kknapur » 2013-11-12, 16:47

Cześć wszystkim!

Mam pytanio-problem: otóż w moim akwarium od jakiegoś czasu zaroiło się od darmowych mieszkańców, którzy mój zbiornik traktują jak squat. Wśród nich rozpoznałam nicienie, wypławki i jeszcze takie z główką i ogonkiem ;P Pływają żwawo i ochoczo i w zasadzie mnie to nie przeszkadza, ale zastanawiam się, czy są one problemem, czy nie? Jeśli nie, to nie chce mi się z nimi walczyć, niech sobie żyją, ale jeśli wpuszczę rybki, a one (pierwotniaki i inne) mi je wybiją, to będę zła :< Co robić, poradźcie?

Ps. Glonów nie ma. Były takie dłuuuugie włosy na szybie, ale dolałam wody destylowanej i wrzuciłam liście migdałecznika i znikły. W zamian za to liście zherbaciły mi wodę :(

Znikły mi też dwie krewetki i nie mogę zlokalizować ich ciał - obwiniam o to Helenki :<

Czekam na poród mojej pięknej RC :)

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium LOW TECH 200L

Post autor: Timur » 2013-11-12, 23:09

Robalami się nie przejmuj, jak wpuścisz rybki ogarną na śniadanie całe towarzystwo ;) Ja wpuszczam do krewetkarium co jakiś czas jedną sztukę (dosłownie jedną) rasborki briggitae i po 2 tygodniach jest czyściutko na szybach :) Oczywiście w tym czasie raczej rasborce pokarmu nie podaję.
Co do helenek, to raczej nie ma szans aby wsunęły krewecie. Wielu kreweciarzy ma je w dużych ilościach przeciw ślimakom. One jednak szybkościom ustępują kreweciom i nie ma szans aby się dobrały do nich za życia :)
Pozdrawiam Krzysiek

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Akwarium LOW TECH 200L

Post autor: StroWn0 » 2013-11-13, 13:53

Helenki polują na krewetki w skrajnych sytuacjach, gdy np. krewetka jest osłabiona i nie zdąży uciec, a helenki są wygłodniałe tzn nie mają innych ślimaków do jedzenia i odpadków na dnie.

Co do tych kropek z ogonkiem to oczliki, super pokarm dla drobiazgu ( narybku ) i mniejszych ryb, nicienie też. Mam tego sporo w krewetkariach ale ostatnio zauważyłem, że małe helenki uwielbiają nicienie. Oczlikami też interesują się krewetki :)

Wypławki zniszcz chemią bo potrafią zjadać ikrę i mordować słabsze rybki/ krewetki.

Generalnie nie jest to nic strasznego , a wbrew przeciwnie . W akwarium wytworzył się własny ekosystem co pozwala wierzyć, że zbiornik dojrzał.

Awatar użytkownika
kknapur
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2013-10-08, 20:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Karolina
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium LOW TECH 200L

Post autor: kknapur » 2013-11-13, 21:02

Dzięki Wam, chłopaki za odpowiedzi! :)

Czytam o metodach zwalczania wypławków i głowa mnie boli:P No-Planaria (bronię się przed gotowymi środkami :T chciałabym naturalnie uregulować ekosystem...), "metoda bateryjkowa, helenki, ryby labiryntowe (co ja potem z nimi zrobię :O ?), podmiany i odmulanie (w LT odpada) etc. etc.

W akwarium chcę mieć razbory klinowe i pstrążenice marmurkowe. Gdzieś czytałam też, że razbory mogą je wcinać, więc może to jest sposób :) ?

PS. Kupiłam dziś w akwarystycznym 4 (3zł sztuka :P ) krewetki w kolorze jakiego do tej pory nie widziałam : przezroczyste z zielonymi plamami przy głowie (jakby były obrośnięte glonami), podejrzewam że to jakieś kundle, ale co tam - niech mają swój dom :cwaniak:

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium LOW TECH 200L

Post autor: Timur » 2013-11-13, 22:12

Jeszcze raz Ci napiszę :) Robalami się nie martw. Ryby wetną wszystko co się rusza i nie będzie problemu. Pisałem Ci o mojej dzielnej briggitae :) Zerknij w necie co to za rybka. Ona ma z 1,5 cm. Akcję czyszczenia z robali krewetkarium za jej pomocą przeprowadzam już trzeci raz. Teraz troszkę dłużej jej to zajęło bo jakieś 3 tyg. Ale tego pływajco-pełazająco-skaczącego szajstwa miałem już trochę. W krewetkariach to normalna sprawa. Nie lej tej no-planiaria czytałem wiele opinii na innym forum o tym środku i jak nie musisz to nie lej.
Rasborki wetną wszystko w mgnieniu oka ;) Mogę się założyć że niekarmione stadko wyczyści wsio w max tydzień.
Pozdrawiam Krzysiek

Awatar użytkownika
kknapur
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2013-10-08, 20:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Karolina
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium LOW TECH 200L

Post autor: kknapur » 2013-11-13, 22:41

Timur, No to już nie stękam :P Zaczęłam czytać, bo StroWn0, zasugerował, że mogą mi atakować rybki i krewetki. Też już o tym kiedyś czytałam, ale pamiętam, że mowa była o dużych wypławkach.

Ta razbora briggitae jest bardzo ładna i wymagania mi pasują, tylko z tego co widzę, to ryba ławicowa... Więc jeśli się na nią zdecyduję, to muszę wziąć od razu całe stadko. Czy to nie będzie przesada mieć trzy gatunki ryb ławicowych w takim akwarium, jak moje?

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium LOW TECH 200L

Post autor: Timur » 2013-11-13, 23:02

ta moja briggitae to tylko miał być przykład że taka mała rybka a daje radę :) To nie żadna sugestia obsady. Każda inna ryba, czy to labiryntowa, czy razbora, czy jakakolwiek wyczyści akwarium z małych nieproszonych gości. A co dopiero stado ;)
Pozdrawiam Krzysiek

Awatar użytkownika
kknapur
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2013-10-08, 20:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Karolina
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium LOW TECH 200L

Post autor: kknapur » 2013-11-13, 23:10

Timur, No i wszystko jasne:) Dzięki raz jeszcze :)

Awatar użytkownika
kknapur
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2013-10-08, 20:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Karolina
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium LOW TECH 200L

Post autor: kknapur » 2013-11-17, 18:41

Dziękuję wszystkim za pomoc :) Akwarium uważam za założone, nie wiem jak to działa, ale postaram się pytania odnośnie ewentualnych pojawiających się problemów zadawać już w odpowiednich tematach. Mam nadzieję, że nigdy nie będzie to konieczne :P

ODPOWIEDZ