200l - Amazonia

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

200l - Amazonia

Post autor: StroWn0 » 2013-10-20, 19:21

Obrazek

Start : Od 28.09.2013 w obecnym wystroju

Wymiary : 100x40x50 proste

Oświetlenie : pokrywa Wromak 2xT8-895mm Juwel Day Lite i Juwel Color Lite , dodatkowe odbłyśniki 0,3W/l

Grzanie : 50W z termostatem

Filtracja : JBL e900 - biologiczno - chemiczny , Fluval 205 - biologiczno - mechaniczny

Dno : Czarny bazalt 1-1,5mm 20 kg , 2-3mm 8 kg , piasek bazaltowy 5 kg , JBL AquaBasis Plus 15l

Woda : RO+Kranovit, Dolewki: RO+Kranovit 1/1 co 2-3 tygodnie 1/4 zbiornika , garbniki

Nawozy : JBL Ferropol , Easy Carbo

Dekoracja : łupki + kawałki korzeni

Flora :

-Anubiasy : Nano , Gilletti , Glabra , Lanceolata , Heterophylla , Barteri var. Nana i var. Barteri
-Lotosy : Czerwony , Bananowy , Zielony
-Kryptocoryny: Wendtii , Rubella , Nevilli , Lutea , Albida
-Microsorium: Windelov, Narrow
-Rotala Rotundofolia
-Alternathera Reineckii
-Hygrophila Polysperma
-Ludwigia repens
-Sagittaria Subulata
-Lilaeopsis Brasiliensis
-Hemianthus Callitrichoides
-Limnobium Gąbczaste
+ coś o czym pewnie zapomniałem

Fauna :

-Neon Czerwony 40 szt.
-Pielęgniczka Kakadu 1+2
-Ostoski 5 szt
-Kosiarka 3 szt
-Zbrojnik Niebieski 1+2
-Zbrojnik Niebieski Albinos 1+2
-Kirysek spiżowy albinos 10 szt
-Cieniooczki Kuhla 4 szt.

Zdjęcia wykonane podczas karmienia. Telefonem :niee: przy lepszej okazji poproszę kolegę fotografa. Bo telefon nie ogarnął za dobrze tego zamieszania.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2013-10-29, 21:45 przez StroWn0, łącznie zmieniany 4 razy.

matek313
Stały bywalec
Posty: 249
Rejestracja: 2010-11-03, 11:57
Pojemność akwarium: 98
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Bristol
Kontakt:

Re: 200l - Amazonia

Post autor: matek313 » 2013-10-21, 13:56

calkiem calkiem przyjemnie sie na to patrzy :)

h4sski
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 18:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 200l - Amazonia

Post autor: h4sski » 2013-10-21, 15:48

Super baniaczek. Czekamy na lepsze fotki.
Polecam wszystkim Paniom i nie tylko!!
./redir/http://rapanbeauty.pl/

Okses
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2013-10-21, 18:08
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kamil
Lokalizacja: Okolice przemyśla

Re: 200l - Amazonia

Post autor: Okses » 2013-10-21, 23:00

Szczerze to podobają mi się twoje kiryski :) Akwarium bardzo ładne.

Chciał bym cię zaprosić do dłuższej dyskusji chciał bym się cb poradzić jeszcze w paru sprawach :)

http://e-akwarystyka.pl/topics4/21129.htm#169481

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: 200l - Amazonia

Post autor: StroWn0 » 2013-10-21, 23:13

Zawsze uwielbiałem kiryski, mam ich o kilka sztuk za mało ale niedługo jest giełda u mnie w mieście i jestem już umówiony na dostawę kolejnych 4 szt z tego samego źródła co te które mam. Jednak z innych rodziców aby w przypadku tarła nie było zbyt familijnie :D Dojdzie jeszcze jedna samiczka kakadu i powoli się przygotowuję do tarła zbrojników, bo samiczki mi popuchły w przeciągu ostatnich kilku dni oraz znacznie zwiększył im się apetyt i temperament.

Co do samego akwarium to cieszę się , że się podoba jednak zdjęcia nie oddają nawet 50% tego klimatu jakie tworzy. Jako przykład podam, że gdy odwiedza mnie znajomy z 4 letnim "diabłem wcielonym" to jak małego posadzimy przed akwarium to dziecka nie ma :D

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 200l - Amazonia

Post autor: maol » 2013-10-22, 09:14

... błazenki wyłączają tak nawet niektórych dorosłych :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 200l - Amazonia

Post autor: Jarus » 2013-10-23, 20:33

StroWn0, przyjemny baniaczek - ja uwielbiam anubiasy! Szkoda że niektóre tak wolno przyrastają.
Mam za to inne pytanie - skąd wziąłeś 'plan' Twojego nawożenia? Testowałeś go już na jakimś zbiorniku o podobnych parametrach? Bo dla mnie jest co najmniej dziwny.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: 200l - Amazonia

Post autor: StroWn0 » 2013-10-23, 22:10

Ja akwaria LT rozumiem kapkę inaczej niż większość - jest to samowystarczalne środowisko, które tworzymy. Jedyną rzeczą w jaką możemy ingerować to filtracja, czasem delikatne nawożenie dla uzupełnienia rożnych pierwiastków ale zawsze nawóz bez azotanów i fosforynów. Od tego jest sprawna filtracja biologiczna. Dlatego też ja mam dwa kubły a nie jak zwyczajowo się używa jeden.

Roślinki zostały wybrane specjalnie pod kątem trudności w uprawie, niektóre sprawdzone wcześniej inne podpatrzone u znajomych.

Fauna tak samo , może lekko przesadzona ale coś musi te kupy robić :D

Węgiel podaję, aby przyspieszyć rozrost roślin dla wypełnienia akwaria - gdy osiągnę zamierzony efekt przestanę a roślinki zwolnią znacznie.

A z tym JBL Ferropolem to powiem tak, wiele nawozów używałem ale po nim nigdy nie miałem problemu z glonami, a ja z natury jestem leniwy więc wolę wlać jeden niż babrać się z pięcioma wynalazkami. Gdyby coś się psuło szukałbym przyczyny ale skoro działa to po co :)

Też uwielbiam Anubiasy, szczególnie gdy teraz patrzę jak mi rosną w eleganckim tempie. Miesiąc temu w dwa miejsca wsadziłem dosłownie po 1 listku+ 1cm odnóżki, dziś ta odnóżka ma 5 listków o śr. 2 cm i to się tyczy wszystkich roślinek. Rośnie to aż miło.

A tutaj nowy nabytek :D Trochę nie w biotyp ale po pierwsze okazyjnie a po drugie zawsze chciałem go mieć. Pstrążenice w ogóle do mnie nie przemawiają. Ten kolorystycznie mi do akwarium pasuje i będzie miał sporo miejsca.
Obrazek
Szczupieńczyk złoty 1+2
Ostatnio zmieniony 2013-10-23, 22:25 przez StroWn0, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: 200l - Amazonia

Post autor: Timur » 2013-10-23, 22:14

"nabytek" się nie wyświetla :P

edit: edytka dodaje że się wyświetla poprawnie :)
Pozdrawiam Krzysiek

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 200l - Amazonia

Post autor: Jarus » 2013-10-23, 22:53

StroWn0, ja LT rozumiem rasowo jako zbiornik w którego się nie ingeruje. Jak jezioro. A że książkę Diany Walstad znam bardzo dobrze (czytałem ze 20 razy) to dążę w LT do całkowitego nie ingerowania.
I dlatego dziwią mnie różne rzeczy w Twoim baniaku.

1. Masz substrat pod podłożem zawierający w cholerę związków mikro a podajesz MIKRO. ??
2. Przy świetle 0.3 w/l imho bez sensu jest podawać cokolwiek poza ewentualnie EC. Oczywiście jak już podawać to cały czas.
3. Filtracja biologiczna w baniaku LT ma się odbywać głównie w podłożu - tamtejsze bakterie mają też za zadanie odzyskać wszystkie związki na potrzeby roślin. Więc filtracja powinna być tylko mechaniczna i powodująca dobre mieszanie się wody. Jakiekolwiek filtry biologiczne są tu zbędne.
4. Po co podmianki? Odmulasz dno? Jesteś pewien że magazynuje Ci się coś złego w wodzie?

Oczywiście ja tylko pytam z ciekawości (nie doradzam), bo zdaje się że siedzisz w akwarystyce dłużej niż ja.
Taki układ nawożenia i podmian działa w takim baniaku? Ten baniak jest świeżutki i ciekaw jestem czy jak postoi jeszcze jakiś czas (kilka miesięcy) na pewno to 'przejdzie' i nie zmasakrują cię glony.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 200l - Amazonia

Post autor: maol » 2013-10-24, 10:40

Powiedziałbym, że omawiany baniak to przykład, jak można uratować "niedorobione" LT przed bagnem. Bo Jarek piszę prawdę - LT to bezobsługowy zbiornik który sam sobie żyje, filtruje i się nawozi. HT na odwrót - tu my pracujemy za naturę. A ten zbiornik jest "po środku" - to miało być LT, ale że nie do końca funkcjonuje, jest mocno wspomagane tak jak w HT. I wydaje się to być dobrą droga - myślenie życzeniowe p.t. "to miało być LT, jest LT i będzie LT choć gnije" kończy się bagnem. A tu - choć wspomagane - pięknie funkcjonuje.
Ostatnio zmieniony 2013-10-24, 15:00 przez maol, łącznie zmieniany 1 raz.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: 200l - Amazonia

Post autor: StroWn0 » 2013-10-24, 14:03

Maol lepiej tego nie można było ująć. W sumie to nieważne czy to ht czy lt czy hybryda ma cieszyć oczy i dawać te coś co uwielbiamy w akwarystyce.

1.Co do jeszcze podłoża, tam gdzie jest floran dno ma 15 cm grubości i są największe roślinki, stad zwykły nawóz dla reszty i to tez 1/3 zalecanej dawki. Po tym JBL nigdy nie miałem problemów z glonami.

2. Easy Carbo podaje aby przyspieszyć rozrost roślinek, jak osiągne zamierzony efekt zaprzestane.

3.Możliwe lekkie przerybienie i od tego są dwa kubły a nie jeden. Jestem wbrew pozorom strasznie leniwy i poza karmieniem 2x dziennie raz na tydzień lub dwa zajmuje się nawozami i woda. Tak to akwarium jest pozostawione same sobie. A tylko raz widziałem sprawne LT ( 500 l i podłoże 20-30 cm ) wolałem nie eksperymentować tylko postawić na dobre sprawdzone kubły.

4. Nie odmulam dna, ściągam kurz z powierzchni ( muszę zainwestować w skimmer ), robię dolewki do innych akwarii stąd to nawet nie są podmianki a uzupełnianie braków wody.
Ostatnio zmieniony 2013-10-24, 17:41 przez StroWn0, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 200l - Amazonia

Post autor: maol » 2013-10-24, 15:04

StroWn0 pisze:W sumie to niewazne czy to ht czy lt czy hybryda ma cieszyc oczy i dawac te cos co uwielbiamy w akwarystyce.

Tutaj mimo wszystko nie będę aż tak optymistyczny. Problem nie jest w tym, jak akwarium działa u zaawansowanego akwarysty. Sedno leży w podejściu "młodzieży", dla której LT jest strasznie kuszące ze względu na... samą nazwę. Bo Low Tech wydaje się łatwiejszy - w końcu to mniej techniki. Nikt nie zwraca uwagi na sposób filtracji, podłoże czy ilość roślin - liczy się tylko to, że nie będzie potrzebna bimbrownia ani dodatkowa świetlówka. A to gotowa droga do bagna-klęski i zniechęcenia. Po prostu brakuje ludziom wyraźnej i czytelnej informacji, że LT nie jest łatwiejsze i nie jest dla początkujących.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: 200l - Amazonia

Post autor: StroWn0 » 2013-10-24, 17:28

Ja jeszcze dodam, że koszta tu odgrywają dość istotną rolę. Owszem, można kupować roślinki od hodowców po okazjach, żwirki, rybki itp . Ale właśnie to napisałeś powyżej powoduje, że taniutkie hobby staje się horendalnie drogie bo dwa razy trzeba kupować roślinki, rybki, podłoża i osprzęt a wydanie kilka razy po kilkaset złotych potrafi odstraszyć.

Ja to przyrównam jeszcze do pracy jako elektryk - bez wiedzy i bycia pewnym swoich zdolności nikt się z prądem nie będzie bawić tu jest tak samo, nie wystarczy chcieć, trzeba też dokształcić się i mieć jakiś plan.

Ja swój plan zaburzyłem bo uratowałem wczoraj od kolegi jego obsadę z bliźniaczego akwarium ( ramirezy 6szt, otoski 3 szt, kosiarki 2 szt i kiryski albinosy 4 szt ) o ile z dennymi nie mam problemu o tyle ramirezki mi się nie podobają w tym akwarium zresztą samcowi kakadu też :D

Więc albo uda mi się sprzedać szybko je komuś ode mnie z miasta albo czeka mnie składanie 5 akwa w trybie turbo ;/ za miękkie serce mam aby je w kibel puścić, chociaż pewnie dla dobra reszty powinienem.

cob_ra
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 2013-04-26, 23:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice

Re: 200l - Amazonia

Post autor: cob_ra » 2013-10-25, 19:41

Beczka ładnie się prezenci. Fajny klimat panuje.
Pozdrawiam,

ODPOWIEDZ