Takie Pytanko :D

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Okses
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2013-10-21, 18:08
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kamil
Lokalizacja: Okolice przemyśla

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: Okses » 2013-10-28, 21:10

A nie można gdzieś takiego ogólnego wątku o wszystkim zrobić ??? :D było by ok, ale niech już zostanie tu o rybach, a jak będę się zabierać na poważnie za rośliny to zrobię nowy wątek gdzie trzeba :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: maol » 2013-10-29, 07:15

Przecież są ogólne wątki o zakładaniu akwariów. Wiele z nich Ci tu wielokrotnie podpowiadano.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: xkameliax » 2013-10-29, 14:32

W koło macieju to samo.... Szok... Wiecie co, to nawet nie bawi, a męczy...Chyba zrobię "ignoruj temat" ;)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: maol » 2013-10-29, 14:49

Okses, to może tak... Akwarystyka nie jest dziedziną ścisłą. Rządzi się oczywiście jak cały świat dookoła pewnymi zasadami, ale nie ma uniwersalnej recepty na wspaniałe akwarium. Zbiornika nie da się w 100% zaplanować, nie da się również najlepszego nawet planu zrealizować w 100%. Bo po prostu fizycznie to niemożliwe. Tak samo z rybami i roślinami. Przyjmą się, albo nie. Będą się rozmnażać w fatalnych warunkach a nie będą chciały w najlepszych. Tego się po prostu nie przewidzi. Przeczytaj i przemyśl sobie przyklejone wątki ogólne z działu o zakładaniu akwariów i... po prostu załóż akwarium. Być może się nie uda za pierwszym razem - i poniesiesz pierwsza klęskę. Ale tak po prostu bywa, nie da się tego uniknąć i tylko praktyczne podejście da jakikolwiek rezultat. Wszyscy tu staramy się Ci pomóc - ale istnieje granica naszych możliwości. Zrób po prostu sobie ostateczną wersję projektu, bez stu kolejnych wariantów, i załóż akwarium. Jeżeli się uda, będzie fajnie. Jeżeli nie - no to zrobisz restart i zaczniesz od początku. Nic bardziej złego się nie stanie. Jeżeli będzie od startu najpiękniejsze - super, a jak nie, to upiększysz je za kilka miesięcy. Idź taka drogą, a nie baw się w niekończący się projekt z tysiącem zmian...

Podam Ci prosty przykład na błędne "projektowe" podejście - tzw. "plaża". Chyba nawet w Twoich rozważaniach pojawił się ten temat, jako miejsca dla kirysków. Większość początkujących osób wyrysowuje taką plaże na planach, nadając jej fantastyczne kształty. Na planie wygląda to naprawdę ekstra. Tyle że tą plaże trzeba... usypać z piasku. A ten nie daje się tak łatwo kształtować, a już na pewno nie da się uzyskać ostrych przejść pomiędzy plażą a resztą podłoża. A jak komuś taka sztuka się uda, to cały efekt zniknie przy pierwszym odmulaniu - lub wpuszczeniu ryby która grzebie w podłożu. No i w końcu, pomimo projektu dopieszczonego co do milimetra, mamy po prosu bezkształtną plamę jasnego piasku. Czy to źle? A może po prostu tak ma być? Mam nadzieję, że pomoże Ci to w zrozumieniu problemu różnicy Twojego i naszego podejścia do zakładania akwariów...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Okses
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2013-10-21, 18:08
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kamil
Lokalizacja: Okolice przemyśla

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: Okses » 2013-10-29, 17:45

xkameliax pisze:W koło macieju to samo.... Szok... Wiecie co, to nawet nie bawi, a męczy...Chyba zrobię "ignoruj temat" ;)
... Pozwól, że ja zignoruję Cb, bo udzielanie nie jest obowiązkowe nie chcesz to nie pisz nikt płakać nie będzie... do(nie)widzenia :) i dziękuje za uwagę.

maol - Myślałem, że forum jest po to,żeby klęsce pierwszego podejścia zapobiec, a przynajmniej według mnie powinno tak być i ja jestem detalistą lubie mieć wszystko zaplanowane co i jak i jak bym wiedział co i jak chce robić to chyba bym się nie rejestrował na forum co nie? Jeśli nie chcesz nie pomagaj są w tym temacie ludzie,którzy chcą i pomagają chętnie.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: maol » 2013-10-29, 18:56

Kamil, to nie jest tak że ktokolwiek tu nie chce Ci pomóc. Wręcz przeciwnie, wszyscy właśnie to robią. Problem polega na tym, że wymagany przez Ciebie poziom szczegółowości jest niemożliwy i prowadzi właśnie do klęski. W co Ty nie chcesz uwierzyć, żądając coraz większej ilości szczegółów.

Niestety, tak jak wcześniej napisałem - akwarystyka to nie nauka ścisła, to bardziej sztuka. I nie ma ani super przepisu ani pewnej metody na udany zbiornik. Zwykle bez większych problemów startuje imho 75% nowych zbiorników. Ale pozostałe 25% to niewypał, i często nawet nie wiemy dlaczego! Pomyśl o akwarium nie jak o mechanizmie ale jak o żywym organizmie - to chyba najlepsze porównanie. Żadne dopinanie szczegółów tu nie pomoże, jak nie będzie chciało żyć, to i tak zdechnie... czego byś nie zrobił.

Aco do porad dla takiego idealisty: czy rozważyłeś np. miejsce gdzie stoi akwarium? Bo powinno stać przy północnej ścianie pokoju, w jego najbardziej zacienionym kącie. Czy przewidziałeś odpowiednią nośność szafki - bo to akwarium będzie ważyć jakieś 200kg. Czy przewidziałeś odpowiednią ilość gniazd elektrycznych - bo potrzebne są co najmniej trzy, a to rzadkość w normalnej instalacji. To technika - a teraz pytanie z czystej akwarystyki: przewidziałeś jedną czy dwie grzałki, bo ma to wpływ zarówno na bezpieczeństwo zbiornika jak i na równomierność rozkładu temperatury. Podobnie wygląda sprawa filtra - wielu akwarystów uważa że z podobnych powodów jeden to za mało. I jeszcze coś o temperaturze - myślałeś o stabilizacji elektronicznej? Bo ryby lubią jak temperatura jest naprawdę stała....

Jak widzisz, mogę zadać Ci wiele super szczegółowych pytań, niosących za sobą mnóstwo jeszcze dokładniejszych rozważań. Pytanie brzmi - czy ma to jakikolwiek sens?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: xkameliax » 2013-10-29, 19:38

maol, on i tak będzie uważał to za niechęć i brak zaangażowania z Twojej strony. Szkoda Twojego czasu bo i tak nie przepowiesz.

Okses, Tych Twoich wywodów czytać się nie da, i się zastanów najpierw co dokładnie chcesz a później pytaj. Tak jak pisze maol, to SZTUKA!!! I albo ktoś ma do tego dryga albo nie. I możesz mnie zignorować, z mostu się rzucać nie będę :D :killer:

omoo33
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-10-27, 08:47
Pojemność akwarium: 112
Imię: Karol
Lokalizacja: Wrocław

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: omoo33 » 2013-10-29, 19:57

xkamiliax twoje statystyki mówią same za siebie ponad 200 postów,a tylko 2 osoby uważało, ze im pomogłaś i kliknęli tobie opcje "pomógł" hymmm ciekawe dlaczego :D. Z tego co widzę maol bardzo ogarnięty we wszystkich działach akwarystyki i bardzo pomocny wystarczy popatrzeć na ten temat i poczytać od początku.

A co do Cb "Okses" wszystko robisz dobrze,lecz trochę za szybko chcesz to wszystko zrobić i za dużą uwagę zwracasz na szczegóły ryba to żywe stworzenie i potrzebuje tak jak ludzie domu (akwarium), odpowiedniego jedzenia (pokarmu) i towarzyszy ( innych ryb) i na tym bym zakończył. Pamiętaj to jest twoje akwarium, twoje ryby, I twoją decyzją jest również to kogo będziesz słuchać ( najlepiej siebie) i czyje rady będziesz brał do siebie bardziej poważnie :)

Okses
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2013-10-21, 18:08
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kamil
Lokalizacja: Okolice przemyśla

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: Okses » 2013-10-29, 20:03

omoo33 pisze:xKameliax twoje statystyki mówią same za siebie ponad 200 postów,a tylko 2 osoby uważało, ze im pomogłaś i kliknęli tobie opcje "pomógł" hymmm ciekawe dlaczego :D. Z tego co widzę maol bardzo ogarnięty we wszystkich działach akwarystyki i bardzo pomocny wystarczy popatrzeć na ten temat i poczytać od początku.

A co do Cb "Okses" wszystko robisz dobrze,lecz trochę za szybko chcesz to wszystko zrobić i za dużą uwagę zwracasz na szczegóły ryba to żywe stworzenie i potrzebuje tak jak ludzie domu (akwarium), odpowiedniego jedzenia (pokarmu) i towarzyszy ( innych ryb) i na tym bym zakończył. Pamiętaj to jest twoje akwarium, twoje ryby, I twoją decyzją jest również to kogo będziesz słuchać ( najlepiej siebie) i czyje rady będziesz brał do siebie bardziej poważnie :)

Propsy dla "Omoo33" strzał w dziesiątkę :)

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: blue_betta » 2013-10-29, 20:08

Ja tak gwoli technicznej - jeśli OT, bluzgi, etc. będą ciągnęły się dalej rozdam ostrzeżenia. Forum jest po to by pomagać, nikt nam za to nie płaci, do niczego nikogo nie możemy zmuszać. Warto też być wdzięcznym za KAŻDĄ radę, bo jakby nie było ktoś daruje Wam coś czego już nigdy w życiu nie odzyska - swój czas.
W związku z powyższym - jeżeli nie spuścicie z tonu swoich wypowiedzi to zrobi się jeszcze bardziej nieprzyjemnie.

BTW. ilość postów, ani punktów "pomógł" o NICZYM nie świadczy, więc proszę nie oceniać ludzi pod tym kątem.

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Takie Pytanko :D

Post autor: matrix82 » 2013-10-29, 22:40

Zamykam Okses/omoo33 multikino.
Obrazek

Zablokowany