GLONY - prosze o pomoc!

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

madlen887
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-04-15, 18:11
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: z domu:)

GLONY - prosze o pomoc!

Post autor: madlen887 » 2007-06-26, 22:46

Proszę Was o pomoc, ponieważ moje roślinki zostały zaatakowane przez brunatno-rdzawe glony... Giną w oczach, starałam się je pielęgnować, a tu zonk...
Mam akwarium 112l, glony sie pojawiły jakiś tydzien temu. Wcześniej tez mialam takie zakwity wody, od kiedy zalozylam swietlowki narva aqarium lighi i narva colour... teraz zmienilam na zwkle swietlowki, ale glony i tak sa...
Co mam zrobic?
Swiatlo mam zapalone tak mniej wiecej przez 12h dziennie, filtr (Unifilter 500) chodzi u mnie sporadycznie, 2-4h dziennie, a czasem nawet mniej. Temperatura - 24'C
Parametrow wody nie znam.
Proszę o porady! ;-)
POZDRAWIAM :-)

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: GLONY - prosze o pomoc!

Post autor: matmax426 » 2007-06-26, 22:48

filtr powinien chodzić 24 godziny na dobe, to może być jeden z powodów. czy na akwa pada słońce?

madlen887
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-04-15, 18:11
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: z domu:)

Re: GLONY - prosze o pomoc!

Post autor: madlen887 » 2007-06-26, 23:02

Pewnie...nie dochodzą do niego promienie sł.

[ Dodano: 2007-06-26, 23:09 ]
A filtr nie jest włączony cały czas, bo:
1. w nocy robi hałas
2. względy oszczednościowe
jest to filtr wewnętrzny, tzw. brzęczyk, który robi niezłe zamieszanie w akwa, chcę rybom od czasu so czasu dać troche spokoju...
Ale jak bedzie trzeba czesciej włączac, to będę włączała:)

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: GLONY - prosze o pomoc!

Post autor: D4ni3l » 2007-06-27, 18:23

madlen887 pisze:Proszę Was o pomoc, ponieważ moje roślinki zostały zaatakowane przez brunatno-rdzawe glony... Giną w oczach, starałam się je pielęgnować, a tu zonk...
Mam akwarium 112l, glony sie pojawiły jakiś tydzien temu. Wcześniej tez mialam takie zakwity wody, od kiedy zalozylam swietlowki narva aqarium lighi i narva colour... teraz zmienilam na zwkle swietlowki, ale glony i tak sa...
Co mam zrobic?
Swiatlo mam zapalone tak mniej wiecej przez 12h dziennie, filtr (Unifilter 500) chodzi u mnie sporadycznie, 2-4h dziennie, a czasem nawet mniej. Temperatura - 24'C
Parametrow wody nie znam.
Proszę o porady! ;-)
POZDRAWIAM :-)
Z informacji ktore podalas nic nie mozna wywnioskowac!
Wiadomo tylko, ze filtr masz za krotko wlaczony. Glony pojawiac sie moga, gdy nie ma wystarczajacego ruchu wody(a filtr go powoduje)

Tak samo nie znasz parametrow wody, to nie pros o pomoc.
Podobnie z oswietleniem... nic nie napisalas.
Za bardzo ogolnie podeszlas do tego..
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: GLONY - prosze o pomoc!

Post autor: Slanter » 2007-06-27, 23:00

D4ni3l pisze:Wiadomo tylko, ze filtr masz za krotko wlaczony. Glony pojawiac sie moga, gdy nie ma wystarczajacego ruchu wody
Ponadto media w filtrze sa siedziba nitrobakterii ktore zamieniaja powodujacy glony toksyczny amoniak na trudniej dostepny dla glonow azotan. Jesli filtr jest wylaczony bakterie te nie sa odzywiane i nie wspomagaja biologicznej filtracji. Filtr musi byc wlaczony 24 godziny na dobe, siedem dni w tygodniu.

Awatar użytkownika
Kamka
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2007-06-28, 10:09
Pojemność akwarium: 60
Imię: Klaudia
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: GLONY - prosze o pomoc!

Post autor: Kamka » 2007-06-28, 11:15

Dobrze jest mieć oświetlenie bardziej "żółtawe", a nie białe bo jest podobne do dziennego, a od dziennego, słonecznego rosną glony. Akwarium dlatego też nie powinno być blisko okna. O filrze to prawda - musisz go włączać cały czas. Kup sobie glonojada. Nie wiem czy to coś da, ale na pewno nie zaszkodzi: jeśli nie masz to kup sobie napowietrzacz.

[ Dodano: 2007-06-28, 11:18 ]
Jak macie jakiś problem piszcie na gg nawet jak jestem niedostempna, ja odpisze potem.
Piszcie zwłaszcza o mieczykach, gupikach i molinezjach, glonach i roślinach. O sprzęcie też moge coś powiedzieć. Po staram się często wpadać też na forum. Mam wokoło wielu akwarystów, więc jak nie bede wiedziec to wam nie powiem, zmyslac nie bede:-)

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: GLONY - prosze o pomoc!

Post autor: kasia2005 » 2007-06-28, 14:28

grrrr tyle było o glonach ... prosze się podpiąć do jakiegoś tematu :evil:
zamykam
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Zablokowany