www.pangeodeta.pl

Akwarium 200l low-tech niepowodzenie

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

andre292
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2012-11-28, 23:56
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Dobrynka

Akwarium 200l low-tech niepowodzenie

Post autor: andre292 » 2013-11-03, 13:23

Witam.
Wystartowałem 8 miesiecy temu 200l miał to być low tech więc zdecydowałem sie na zakup ziemi ogrodowej zwykłej uniwersalnej wymoczyłem usunąłem z niej korzenie itp. dałem na to moskitiere i kupiłem jako podłoże JBL Manado spodobał mi sie kolorwarstwa ziemi koło 3 cm żwirku kolo 5cm. Jako filtr posiadam HW-302 1000l/h. Oświetlenie 72W+36W świetlowki najtansze nie akwarystyczne wyczytałem na innym forum iż takie do low-tech bedą odpowiednie świece 72W bo całym oświetleniem było by chyba za dużo. I kupiłem do akwarium rośliny byly to in-vitro i miałem trochę swoich z poprzedniego akwarium. Wode stosuje kranowke parametry wody w tej chwili w akwa to NO3-25mg/l NO2-0 GH>7 KH-10 pH-7,6 CL2-0. Niesttey innych testów w tej chwili nie posiadam. Obsada Pielegnice Eliotti parka + 8 młodych 3-Kosiarki . Mianowicie przechodze po tym długim wywodzie do sedna sprawy planuje restart ponieważ przy szybie poniżej żwirku po kolo 2 miesiacach od startu pojawił sie sino brunatno zielony glon, i na szybach zielone plamkowate glony ciągle atakują akwarium oraz brunatnice podmieniałem wode przez 4 miesiace co tydzien 20%. Tutaj moje pytanie czy to mogło być związane ze złym startem akwarium zbyt małą ilością roślin bo już raczej nic sie z tym nie zrobi niestety nie mam czym zrobić fotek. Poza tym liście od roślin są również opanowane przez brunatnice. Więc teraz z prośbą do forumowiczów doświadczonych co zmienić i jakby ktoś mogł polecić jakis odpowiedni zestaw roślin na start przy moich warunkach w akwarium. Wczoraj zrobiłem testy wody i podmiane bo no3 bylo znaczaco ponad norme teraz oscyluje kolo 50 mg/l to i tak za duzo dzis ponownie zrobie podmiane aby to zbic. Chcialbym aby ktos mnie ukierunkował jakie zmiany poczynić
1.
zmienic żwirek manado na inny?
2.
I jakei rośliny w taklich warunkach beda w miare dobrze rosnac bo z obserwacji to jedynie cryptocoryna undulata jest w zadowalajacej kondycji hygrophila polysperma rowniez jakos rosnie tylko po jakims czasie zostaly stare łodygi i fatalnie wyglada teraz zrobilem mocna przecinke i posadizlem mlode pedy aby rozrastaly sie.
3. I jakie swiatlo swiecic 72w 8h dziennie jest naslonecznienie z okna z zachodu. ale przewaznie rolete moge zasunac wiec zasunieta lepiej miec czy niech wpada troche promieni nie padaja bezposrednio akwarium jest oddalone od okna.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Akwarium 200l low-tech niepowodzenie

Post autor: blue_betta » 2013-11-03, 15:56

Co od razu mi się rzuciło w oczy:
* manado jest bardzo lekkie, do LT odradzam zdecydowanie
* pielęgnice przekopujące podłoże, pod którym jest ziemia - mhm :niewolno:
* masz stosunkowo mocne oświetlenie jak na LT; słoneczko jeśli z zachodu, a nie południa może być
* nie pozwól za żadne skarby, żeby ziemia bezpośrednio dotykała ścian akwarium

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 200l low-tech niepowodzenie

Post autor: Timur » 2013-11-03, 16:06

nie pozwól za żadne skarby, żeby ziemia bezpośrednio dotykała ścian akwarium
Podłączę się do wątku z pytaniem dlaczego nie może dotykać ścian? Czytałem o podsypywaniu boków żwirem a w środku ziemia, ale myślałem, że to tylko estetyka, wygląda an to, że nie tylko ;)
Pozdrawiam Krzysiek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Akwarium 200l low-tech niepowodzenie

Post autor: blue_betta » 2013-11-03, 16:08

Chodzi o to, żeby promienie słoneczne nie świeciły bezpośrednio na ziemię - ja tak raz zrobiłem i żałowałem. Chyba wszystkie możliwe rodzaje glonów miałem.

andre292
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2012-11-28, 23:56
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Dobrynka

Re: Akwarium 200l low-tech niepowodzenie

Post autor: andre292 » 2013-11-03, 16:18

Alez blad popelnilem widzez tym manado gdzies nie doczytalem widac tego. Ziemia oddzielona byla zwirkiem od sciany akwarium jakies 5 centymetrow ale widocznie moze za malo . Wiec jaki plan dzialania restart konieczny w tej sytuacji? planuje kupic zweir naturalny czarny frakcja 3-5mm bedzie odpowiedni? na allegro widzialem takowy. Wiec te 72w to za duzo ? Czy moze opcja pozbycia sie elliotti i w ich miejsce jakies inne pielegnice? Bo zastanawiam sie nad restartem teraz albo jeszcze probowac z tym cos robic i dopiero na wiosne zrobic restart jedna z 2 opcji

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Akwarium 200l low-tech niepowodzenie

Post autor: Jarus » 2013-11-03, 17:10

Nie napisałeś za wiele o roślinach jakie posiadasz. Manado w LT nie przeszkadza ale u Ciebie istotnie mogą zdrowo ryć w podłożu pielęgnice.
Ziemia musi być oddzielona od ścianek w miejscach gdzie pada na baniak światło słoneczne jak napisał Michał - 2 cm podłoża wystarczy.
Co do glonów to nie pokazałeś fotki baniaka i problemu. A glony zawsze będą w baniaku LT (jak i w każdym innym) - będą się tylko wolniej rozwijać.

Pokaż fotkę baniaka (ile w nim jest ziela) to zobaczymy co i jak.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

ODPOWIEDZ