Pierwsze 240 L

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

no_bo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2013-09-27, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Kraków

Pierwsze 240 L

Post autor: no_bo » 2013-11-08, 01:39

Witam ponownie.

trochę trwało, ale wreszcie jest....moje pierwsze akwarium :).

Jak już pisałem na forum, kupiłem zbiornik z obsadą. Ryby rozdałem - trwało to około miesiąca. Kiedy juz miałem pusty baniak mogłem wreszcie zacząć się bawić :).

Zawartość zbiornika:
- 20 l ziemi ogrodowej bez nawozów,
- około 30 kg grysu bazaltowego,
- 2 spreparowane gałęzie brzozy,
- parę płytek łupka,
Sprzęt:
- filtr aquael unimax 250,
- napowietrzacz (który działa jako mieszacz)
- pokrywa "samoróbka" - hpl+alu.; 4x28W; oświetlenie nocne diodowe 3W.
- sterowanie oświetleniem automatyczne: - dzień 10-23; noc 22-10.

nie nawożę, nie dotleniam, na razie same rosliny. Najbardziej "drażni" mnie gąbka od filtra - nie wiem, jak ja ukryć, ew. zamienic na cos mniej dającego po oczach oraz rysy na przedniej szybie. niestety podczas kupowania bańki nie było ich widać (bania była zarośnięta :) ). Napowietrzacz tez nie należy do kategorii - ozdoba niestety.

Zdjęcia wykonane 2 dni po zalaniu zbiornika.


Niestety nie mogę dodawać zdjęć (forum twierdzi, ze osiągnięta została max. zajętośc serwera....)
zatem:
http://imageshack.us/f/855/au3y.jpg/
http://imageshack.us/f/855/78ms.jpg/
podpis

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: maol » 2013-11-08, 10:20

Zainwestuj w zewnętrzny filtr i deszczownicę - zarówno gąbka jak i "napowietrzacz" mogą wtedy zniknąć.
Nawożenie i CO2 też będzie wkrótce potrzebne. Łupki mogą utwardzać i alkalizować wodę, także test na twardość i pH w dłoń :)

No i na koniec - obserwuj uważnie te korzenie brzozy. To drzewo nie bardzo nadaje się do akwarium i może zacząć po prostu gnić.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: Loleczek » 2013-11-08, 17:38

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to jasne tło, które moim zdaniem tu nie pasuje. Polecam spróbować z czymś czarnym.

P.s - jak robisz zdj. banki to dolej tyle wody żeby nie było widać jej poziomu.
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: Monique » 2013-11-08, 19:19

Też bym zmieniła tło, nie wiem czy to przez nie, może to kwestia oświetlenia, czy po prostu masz zieloną wodę ale traci na kolorze.
Możesz też pomyśleć nad przesunięciem heterki i paprotnicy(?) z pierwszego planu, nadają się na drugi i trzeci.

Poza tym akwarium bardzo ładne :)

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: Timur » 2013-11-08, 21:20

Łupki mogą utwardzać i alkalizować wodę
Maol, pozwolisz, że zapytam skąd ta informacja? Mnie się wydaje, że te łupki (miałem podobne jak nie takie same) składają się głównie z kwarcu, no plus (wyczytałem w Wiki obojętnego kaolinu). Łupków jest sporo, ponieważ jest to podział nie ze względu na skład, a cechę (łupienie się właśnie), tak więc się nie upieram, że wszystkie łupki są obojętne. Ale... ale te żółte, żółtobrązowe to wg mnie łupki ilaste. (Swoje nakopałem na fliszu w Beskidach) tak więc ani kwarc ani kaolin zatwardzać wody i zmieniać pH nie będą...
Pozdrawiam Krzysiek

no_bo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2013-09-27, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: no_bo » 2013-11-09, 00:47

Bardzo dziękuję za uwagi :). Chciałbym sie do nich odnieść:
- łupki sa kwarcowe (przynajmniej tak zapewniał mnie sprzedawca).
- tło jest jasne tylko i wyłacznie dlatego, żeby nie pochłaniało światła (mam 112 W/240L = 0,46 W/L - czyli żadna rewelacja). Wymienię dwie świetlówki z 28W na 54W i wtedy tez pewnie zajmę sie tłem. Ale faktycznie nie jest to nic specjalnego.
- woda nie jest zielona - źle ustawiony miałem balans bieli. Nabiera teraz trochę herbacianego koloru od gałęzi (dość mocno spiekłem je w piekarniku). Zdaje sobie sprawę, że brzoza jest miękka i podatna na szybką korozję w wodzie, ale chciałem sprawdzić sposobu znalezionego w necie - najpierw dokładne okorowanie, potem pieczenie w piekarniku (ja - 100 stopni i 2 godziny, później 200 stopni i 30 min - grzałka dolna) a następnie moczenie przez 3-4 dni w mocnym roztworze soli w wodzie. Przekonamy sie, czy ten sposób preparowania jest ok.
- mam filtr zewnętrzny i deszczownicę - ale jej nie widać. Napowietrzacz tak jak napisałem - głównie miesza wodę, żeby nie stała. Czemu niebawem będzie mi potrzebne co2. nie mogę miec LT ?



-
podpis

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: Loleczek » 2013-11-09, 00:54

Jeżeli dążysz do LT to po co chcesz dokładać światła ? W LT jest taka zasada, że światła ma być tak ok. 0,3 - 0,4 w/l więc na Twoim miejscu zostawił bym tak jak jest.
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

no_bo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2013-09-27, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: no_bo » 2013-11-12, 20:25

Światła już dokładał nie będę. W akwarium jest jasno, glony rosna jak diabli :). Mam natomiast inny problem. Świetlówki grzeja mi wodę do 26 stopni. Pokrywę zrobiłem dośc szczelną (dobrze przylega do zewnętrznej części szyb). Czy musze wyciąć drugi otwór (oprócz tego "serwisowego") i wstawic tam wentylator. Jest zima a co będzie w lato :(. Są chłodziarki do akwarium ?
podpis

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: maol » 2013-11-13, 09:10

Timur pisze:
Łupki mogą utwardzać i alkalizować wodę
Maol, pozwolisz, że zapytam skąd ta informacja? ...
Dlatego napisałem - test w dłoń. Łupki są różne - od kwarcowych po wapienne.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: maol » 2013-11-13, 09:12

no_bo pisze:Światła już dokładał nie będę. W akwarium jest jasno, glony rosna jak diabli :). Mam natomiast inny problem. Świetlówki grzeja mi wodę do 26 stopni. Pokrywę zrobiłem dośc szczelną (dobrze przylega do zewnętrznej części szyb). Czy musze wyciąć drugi otwór (oprócz tego "serwisowego") i wstawic tam wentylator. Jest zima a co będzie w lato :(. Są chłodziarki do akwarium ?
To że glony rosną, to często właśnie objaw nie nadmiaru, a braku światła. Rośliny nie pracują, a glon korzysta. Do rozważenia :)

Co do chłodziarek - oczywiście że są. Ale zwykle wystarcza po prostu wentylator nadmuchujący powietrze z otoczenia i odpowiedni otwór wylotowy.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

no_bo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2013-09-27, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: no_bo » 2013-11-14, 01:29

Dzięki - postaram się sprawdzić jak bedzie działał wentylator komputerowy (taki powiedzmy 120 mm). Jest cichy, mały pobór prądu.

Co do oświetlenia - hmmm...sam juz nie wiem. Na razie widzę, że rosliny dobrze rosną (choć sadzone są dopiero jakies 3 tyg. temu), nie tracą liści, nie odbarwiają się. Jak sprawdzić czy rosliny "pracują" dobrze ?
podpis

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsze 240 L

Post autor: maol » 2013-11-14, 09:42

Choćby spojrzeć czy po włączeniu światła zaczynają intensywnie "bąbelkować". W dłuższym okresie czasu - rośliny powinny po prostu dobrze rosnąć. Pamiętaj też że dla roślin ważne są wszystkie czynniki na raz - nawożenie, CO2 i światło - jeżeli którykolwiek z nich jest brakujący... nic z tego nie będzie.

P.S. Ponownie napiszę ogólnie, nie tylko do Kuby- ocenianie akwarium kilku tygodniach to pomyłka. Największe błędy wychodzą po 2-3 miesiącach. I wtedy zaczyna się płacz, bo światło/CO2/filtr/whatever można było założyć wcześniej i zapobiec katastrofie...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ