Rosnąca temperatura

Moderator: ModTeam

sla84wo
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2013-10-16, 21:02
Pojemność akwarium: 182
Imię: S³awek
Lokalizacja: Tarnów Op.

Rosnąca temperatura

Post autor: sla84wo » 2013-11-18, 00:27

Witam, nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale mam problem z rosnącą temperaturą.
Mianowicie od czasu jak wpuściłem ryby, temperatura zaczęła rosnąć w ciągu dnia.
Przed wpuszczeniem ryb podczas dojrzewania zbiornika (4 tygodnie) temperatura wynosiła stale 25,5 stopni C a teraz, od czasu jak wpuściłem rybki wzrasta nawet do 28 stopni :wow: . Dodam że grzałkę przykręciłem prawie do zera a temperatura mimo to rośnie do wspomnianych 28 stopni a w nocy spada do 24,8 stopni. Akwarium nie ma bezpośredniego dostępu do światła słonecznego , a grzejnik obok akwarium jest cały czas zakręcony. Temperatura w pomieszczeniu 22 - 24 stopnie C.
Opis zbiornika :
baniak Juwel Vision 180 profilowane, 90cmx35cmx55cm
filtr bioflow 3.0 (przy najbliższej okazji wymiana na zewnętrzny)
grzałka juwel 200W
oświetlenie 2x t5 juwel day light 35W + odbłyśniki (zamontowane krótko przed wpuszczeniem ryb) - czas świecenia 12 godzin (9.30 - 21.30)

Obsada:
20x neon inesa
8x miedzik obrzeżony
2x pielęgniczka ramireza
3x prętnik karłowaty
9x otosek
3x kirysek lamparci
5x kirysek pstry
7x krewetka amano (od czasu jak wpuściłem ryby pochowały się w korzeniach :niee: )

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: blue_betta » 2013-11-18, 00:39

Sprawdź czy grzałka nie ma czasem uszkodzonego termostatu - może trzeba reklamować/kupić nową. Różnice temperatur masz duże, a to niedobrze dla ryb.

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: xkameliax » 2013-11-18, 00:39

Kusi mnie zapytać czy grzałka z termostatem ale zapewne tak(w końcu to 200W) To bardzo dziwne, że woda w akwarium wzrasta do 28 st C. Co daje ok 4-6 st więcej niż temp otoczenia... Ciekawe... A moze tak Ci świetlówki grzeją? No ale przecież i one są od samego początku... Hmmm zastanawiające

sla84wo
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2013-10-16, 21:02
Pojemność akwarium: 182
Imię: S³awek
Lokalizacja: Tarnów Op.

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: sla84wo » 2013-11-18, 00:52

Grzałka z termostatem i działa bo sprawdzałem. Zastanawiałem się też czy to przypadkiem odbłyśniki są przyczyną, bo zamontowałem je dzień przed wpuszczeniem ryb, a temperatura zaczęła wzrastać właśnie w tym czasie jak wpuściłem ryby.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: Timur » 2013-11-18, 08:56

ryby ciepłokrwiste ;)

Odbłyśniki i samo światło podgrzewa wodę, oczywiście, ale żeby aż tak przy takim litrażu? Wątpię. Moim zdaniem to jednak grzałka. Wiesz, ona może działać niby poprawnie, ale jak się załączy to grzeje wodę wyżej niż na pokrętle od termostatu. Sprawdź jej wskazania w wiadrze wody/misce z termometrem i będzie jasne. Na jeden dzień ją wyjmij i się okaże co jest przyczyną, przy okazji sprawdzisz jej termostat.
Miałem kiedyś chińczyka i właśnie tak się działo, że co któryś raz dogrzewała wodę wyżej. To właśnie działo się w nocy, bo w dzień termostat nie uruchamiał ponieważ grzały lampy i temp. w akwa. było powyżej 25st, w nocy kiedy temp spadała poniżej grzałka się uruchamiała poprawnie lekko poniżej 25st, ale wyłączała się już jak chciała.
Pozdrawiam Krzysiek

sla84wo
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2013-10-16, 21:02
Pojemność akwarium: 182
Imię: S³awek
Lokalizacja: Tarnów Op.

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: sla84wo » 2013-11-18, 12:43

Grzałkę mam przykręconą do zera prawie ale sprawdzę ją jeszcze raz jak przyjdę z pracy. Jeśli grzałka nie będzie przyczyną to zdemontuję na jeden dzień odbłyśniki z lamp.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: maol » 2013-11-18, 13:11

Powiedziałbym, że odbłyśnik nie ma najmniejszego wpływu na temperaturę wody w akwarium. Za to same świetlówki - jak najbardziej. Niestety - czym więcej światła, tym więcej ciepła, a efekt ten jest znacznie bardziej widoczny przy małych zbiornikach. Mam jednak wrażenie, że przy Twoich 182l i mimo wszystko słabym oświetleniu (bo jest tego raptem 70W) nie powinien być to być aż taki problem - ja bym najpierw zobaczył, czy przy uchylonej pokrywie efekt jest taki sam. Nie trzeba zostawiać całej pokrywy otwartej - zostaw otwarty tylko jeden otwór do karmienia, tak żeby ciepłe powietrze miało gdzie uciec. Jeżeli po 2-3 dniach takiego eksperymentu nie zauważysz różnicy, no to przyczyną nie jest oświetlenie. W dalszej kolejności sprawdziłbym termostat grzałki i - co również ważne - stałość temperatury w pomieszczeniu. Bo jeżeli w dzień rośnie ona zbytnio, to akwarium nie ma jak odprowadzić nadmiaru ciepła...

I tak na koniec - jakim termometrem mierzysz temperaturę w zbiorniku? Bo jeżeli to naklejany termometr paskowy, to ich dokładność... pozostawia sporo do życzenia.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

sla84wo
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2013-10-16, 21:02
Pojemność akwarium: 182
Imię: S³awek
Lokalizacja: Tarnów Op.

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: sla84wo » 2013-11-18, 14:22

Termometr mam elektroniczny juwela, a problem z temperaturą pojawił się jak napisałem w pierwszym poście od momentu jak wpuściłem rybki i zamontowałem odbłyśniki. wcześniej podczas dojrzewania temperatura w akwarium była stabilna a temperatura otoczenia taka sama jak teraz. Grzałkę sprawdzałem już raz i termostat, i działało wszystko, ale jak napisał kolega Timur sprawdzę ją jeszcze raz i włożę do wiadra na jeden dzień.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: Timur » 2013-11-18, 19:44

I jak pisał maol, sprawdź termometr :) Bo może tu tkwi problem ;) Jak nie masz, to zainwestuj w jakiś byle jaki nawet za 3 zł :) Przyda się kiedyś na pewno.
Pozdrawiam Krzysiek

sla84wo
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2013-10-16, 21:02
Pojemność akwarium: 182
Imię: S³awek
Lokalizacja: Tarnów Op.

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: sla84wo » 2013-11-19, 12:44

Więc tak, grzałka nie jest przyczyną problemu, sprawdzałem w wiadrze z wodą- wlałem zimnej ustawiłem grzałkę na 25 stopni, wiadro postawiłem obok akwarium i po ok 30-40 min. z 15 stopni temperatura wzrosła do 24,5 stopni po czym termostat zaczął się wyłączać i włączać co jakiś czas aż do momentu kiedy temperatura osiągnęła 25,2 stopnia i taka pozostała cały czas. Po 2 godzinach zwiększyłem na regulatorze do ok 30 stopni i grzałka zagrzała wodę do 29,8 stopni i przez godzinkę termostat utrzymywał tę temperaturę, obniżyłem na termostacie znowu do 25 stopni i temperatura zaczęła spadać, tak więc grzałka i termostat jest ok. Termometr też jest jak najbardziej sprawny bo synchronizowałem go z tym medycznym i wartości były takie same. Mam zarówno elektroniczny jak i normalny, i jeden jak i drugi pokazują tę samą temp. A najlepsze jest to że w akwarium bez grzałki temperatura wzrosła do 27,6 stopni, więc albo odbłyśniki na lampach albo silnik z filtra(podejrzewam że też może nagrzewać). Rano zdemontowałem odbłyśniki i zobaczymy co się będzie działo.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: maol » 2013-11-19, 13:31

Zobacz, czy odbłyśniki nie blokują wymiany powietrza. Ciepłe powietrze powinno mieć mozliwosc ulecenia spod pokrywy - inaczej rzeczywiście, jeżeli masz tam bardzo mało pustej przestrzeni efekt grzana wody może być większy niż zwykle.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: Timur » 2013-11-19, 20:20

A najlepsze jest to że w akwarium bez grzałki temperatura wzrosła do 27,6 stopni,
:wow:
No to chyba masz źródło geotermalne w akwa :) No silnik coś tam się grzeje, ale tak? Żeby przy tym litrażu miał nagrzać wodę do tej temp to musiałby parzyć w ręce przy wyjęciu go na 3 minuty. Sprawdzaj po kolei, tajemnica niebawem się wyjaśni :)
Pozdrawiam Krzysiek

sla84wo
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2013-10-16, 21:02
Pojemność akwarium: 182
Imię: S³awek
Lokalizacja: Tarnów Op.

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: sla84wo » 2013-11-20, 12:38

Chyba znalazłem źródło problemu - odbłyśniki. Po ich zdemontowaniu, temperatura ledwo podskoczyła do 25,8 w ciągu całego dnia. Za to będę musiał pomyśleć teraz nad dodatkowym oświetleniem bo to co mam to raptem 0,38W na litr :( .

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: maol » 2013-11-20, 14:35

sla84wo pisze:(...) bo to co mam to raptem 0,38W na litr :( .

...czego żaden najlepszy nawet odbłyśnik nie zmieni. Po prostu dodaj lampy. Co niestety może spowodować dalsze problemy z nagrzewaniem wody - więcej lamp=więcej ciepła. pomyśl o wymuszeniu wentylacji pod pokrywa odpowiednim wentylatorem uruchamianym razem ze świetlówkami.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

sla84wo
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2013-10-16, 21:02
Pojemność akwarium: 182
Imię: S³awek
Lokalizacja: Tarnów Op.

Re: Rosnąca temperatura

Post autor: sla84wo » 2013-11-21, 02:36

Myślałem o zamontowaniu jako dodatkowe światło taśm led, ale nie wiem czy to coś da (ale to temat raczej dla innego działu). Wentylację jako tako zrobiłem, bo mam w pokrywie juwela dwa otwory - jeden na karmnik a drugi na skimmer (odpieniacz białek do akwa morskiego). Obydwa są otwarte i czuć wyraźnie jak ciepłe powietrze z nich uchodzi.

ODPOWIEDZ