Pomocy - co to za glon i jak się go pozbyć

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

grzesw33
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2013-11-24, 00:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Grzegorz
Nazwisko: Wi¶niewski
Lokalizacja: Kraków

Pomocy - co to za glon i jak się go pozbyć

Post autor: grzesw33 » 2013-11-24, 17:40

Witam , Jestem tutaj nowy , i od nie dawna zacząłem ponowną przygodę z Akwarystyką
Tak naprawdę od samego początku walczę z tym nalotem i osadem( brązowy nalot na liściach) , jeszcze przed zmianą filtra na kubełkowy ( wcześniej filtr wew) . Po zmianie na kubełkowy doszło do tego że woda praktycznie nie wypływała z filtra , jak go otworzyłem na wkładzie zobaczyłem brązową maź , i zapchany filtr tym g......., wiec wyczyściłem oczywiście w wodzie z akwarium , i podmieniłem około 40 % odstanej wody. po kolejnym półtora tygodnia problem wraca,pomimo tego że wymieniać dosyć często wodę tak około 20-40% raz w tygodniu , ale to nic nie daje , filtr z czasem przestaje pompować wodę z taką siłą jak na początku i pompuje coraz wolniej, co już oznacza że zaczyna być zapchany

Zbiornik 80x50x35 Panorama
Obsada
7 skalar
5 bocja
4 molinezje
6 prętnik karłowaty
6 neon
3 gurami mozaikowy
1 brzanka rekinia
1 Glonojad tygrysi
Foiltr FLUVAL 305
napowietrzanie kurtyna + kamień
Oświetlenie LED Dwie żarówki światło białe zimne + niebieskie
czas świecenia około 12 godz na dobę

Niestety nie mogę dodać zdjęć.. wiec jeżeli będą komuś przydatne mogę podesłać na mail
Prośba o info ja się tego pozbyć , żeby było OK ???

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomocy - co to za glon i jak się go pozbyć

Post autor: Jarus » 2013-11-24, 19:08

Obsada tragedia - tu bym widział przyczynę problemu. Zbiornik jest przerybiony. Masz tam jakieś rośliny? Co to za żarówki ledowe - jaka mają moc??
Zapodaj fotki zbiornika na serwer www.imageshack.us i podeślij linki.

Co do obsady:

7 skalar - do oddania (za mały baniak)
5 bocja - Jaki gatunek?
4 molinezje - ok
6 prętnik karłowaty - za dużo sztuk na 80 cm, zostaw harem
6 neon - ok (można z 4 szt dokupić)
3 gurami mozaikowy - ALBO prętniki ALBO gurami (dwa rodzaje labiryntów to za dużo na taką powierzchnię.)
1 brzanka rekinia - do oddania (za mały baniak)
1 Glonojad tygrysi - może zbrojnik lamparci? Jeżeli tak to też do oddania.

Przypuszczam że woda jest mocno zanieczyszczona związkami azotowymi, czego przyczyną jest przerybienie zbiornika.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

grzesw33
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2013-11-24, 00:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Grzegorz
Nazwisko: Wi¶niewski
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomocy - co to za glon i jak się go pozbyć

Post autor: grzesw33 » 2013-11-24, 19:45

Witam
Link do foto
https://imageshack.com/a/Xqqb/1

2 bocja wspaniała
3 bocja pregowana
1 Glonojad tygrysi - może zbrojnik lamparci? Jeżeli tak to też do oddania. dokładnie to ZBROJNIK NIEBIESKI "ONA "
7 skalar - do oddania (za mały baniak)- dlaczego do oddania ?, w tym zbiorniku było także 7 szt , zanim go dostałem ( sam zbiornik )
Rośliny :
-Cabomba caroliniana
- Egeria densa
-Anubias barteri
-Microsorum pteropus

Co to za żarówki ledowe - jaka mają moc??
LED GU10, SMDCW-140, 50Hz , 60mA, 2W , 400K

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomocy - co to za glon i jak się go pozbyć

Post autor: Jarus » 2013-11-24, 20:29

Bocja wspaniała, skalary oraz brzanka rekinia to ryby osiągające za duże rozmiary do tego zbiornika. Trzymanie ich w nim powoduje że się męczą, stresują i będą podatne na choroby. Dodatkowo skarłowacieją (nie dorosną do dużych rozmiarów). Oczywiście to czy je chcesz tam trzymać to Twoja sprawa - mi by było ich szkoda.

Moim zdaniem ten glon to nie glon tylko osad (z marniejących roślin?). Fotki są strasznie nieostre. Czy te roślinki Ci w ogóle przyrastają? Jak długo masz ten zbiornik?
Robisz podmianki wody i odmulasz dno?? Jak często i ile?
To oświetlenie to jakieś nieporozumienie - masz 4 (słownie: cztery) waty na 140 litrów wody?
Potrzebujesz minimum 40w żeby cokolwiek tam rosło no chyba że zbiornik jest oświetlany przez światło słoneczne.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Pomocy - co to za glon i jak się go pozbyć

Post autor: StroWn0 » 2013-11-24, 21:08

Braki potasu i żelaza + słaba filtracja. Stosuj cotygodniowe podmiany wody 1/4 zbiornika na świeża dodatkowo podaj wspomniane wyżej pierwiastki w postaci nawozu bądź odpowiednich jonów.Proplem powinien ustąpić.

Jeśli z oświetleniem jest tak słabo pomyśl nad lepszym rozwiązaniem.

Dodatkowo ogarnij tą obsadę, za duże rybki i za dużo ich. Przerybione akwarium to bardzo niestabilne środowisko, z tymi podejrzeniami o Azot możesz mieć rację ale jak przekroczysz dawkę śmiertelną to w jeden wieczór wszystko Ci pomże.

grzesw33
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2013-11-24, 00:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Grzegorz
Nazwisko: Wi¶niewski
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomocy - co to za glon i jak się go pozbyć

Post autor: grzesw33 » 2013-11-24, 21:18

Bocja Wspaniała 2 szt , są jeszcze bardzo malutkie sa jakiś tydzień w zbiorniku , 3 pręgowane są już większe mają po 3-4 cm , co do skalarów to wiem ze rosną bardzo duże, Ale w przyszłości mam zamiar zmienić zbiornik na większy,( 250-300 l ) nie mam zamiaru ich męczyć bo są piękne. co do oświetlenia to masz rację , tak wiec czeka mnie jego wymiana i zakup porządnego oświetlenia.
Co do roślinek to rosną ale bardzo powoli
Zbiornik ma już około 2 miesięcy , raz w tygodniu czyszczenie dna ( odmulanie ) i podmiana wody około 40l, , mam nadzieję że to wystarcza ???( woda z kranu odstana 2-3 doby )

Skoro twierdzisz że to nie są glony , tylko osad , to dlaczego się dzieje tak że zapycha mi nawet filtr, a jak go biorę do czyszczenia to na gąbkach jest czerwono -brązowa maź , którą bardzo ciężko usunąć z gąbki ( i wygląda to jak jakiś glut ) , a na ceramice też są resztki...?, jak się tego pozbyć. Z informacji mi wiadomych to taki filtr powinno się czyścić nie częściej niż 1-2 razy w roku , a u mnie przestaje po dwóch tygodniach woda wypływa z filtra jak by się jej nie chciało ????. Do tego na szybach osadza się coś w postaci powłoki takiej śliskiej ( nie umiem tego inaczej opisać , także jak robię porządki z podmianą , tez muszę czyścić szyby ???

Mam nadzieję że to się ustabilizuje, ale jeżeli się taka sytuacja jeszcze raz powtórzy to podeślę ci foto
A brzanka pójdzie do oddania , tym bardziej że jest sama , ale raczej powinna być w stadzie

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomocy - co to za glon i jak się go pozbyć

Post autor: Jarus » 2013-11-24, 21:57

Litraż ma potencjał - można zrobić piękny baniak. Poprawić obsadę (wymienić na odpowiednią) dołożyć światła i roślin więcej. Problemem może być podłoże bo pewnie jest jałowe, ale jak nie chcesz robić restartu to pomyśl o kulkach gliniano torfowych (o ile dokupisz roślin). Kolor podłoża to kwestia gustu (mi się jasne w ogóle nie podoba).

Jak rośliny będą miały więcej światła i nawozów to nie będą marnieć i syfić wody.

Co do czyszczenia filtra to czyścimy go wtedy kiedy widzimy że SPADA WYDAJNOŚĆ. Niestety wszelkie 'zawirowania' w baniaku mające wpływ na kondycje roślin (i ich obumieranie) przyspieszają jego zapychanie.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pomocy - co to za glon i jak się go pozbyć

Post autor: zak19 » 2013-11-29, 20:25

A czy problemem nie jest może za mała ilość CO2? Zdaje się, że jak go nie ma to rośliny zaczynają pozyskiwać go z rozpuszczonego w wodzie wodorowęglanu wapnia. Efektem tego jest jakiś nalot ale nie pamiętam jaki ma kolor i czy to jest coś w ogóle podobnego.

ODPOWIEDZ