Akwarium 72l 60x40x30

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-16, 09:40

Dobra zrobię tak jak piszecie:D kupię też ten węgiel 0.5kg za 6zl, więc moge trochę go rozsypać na sam dół. Pytanie takie czy z każdej strony mam wysypać substrat żeby go nie było widać, linijką może zagrodzić i wsypać za nią żwir po każdej stronie? odnośnie mchu, jaki mech jest najlepszy taki drobny, żyłki to akurat nie ma problemu bo mam w nadmiarze, bo także jestem wędkarzem xD wgłębka wodna np. mi się spodobała, żeby tylko obrosła korzeń i będzie git;]
edycja xD
wszystko zakupione:D
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

węgiel aktywny zakupiłem ponieważ koledze zak19 zaproponowano. nie był drogi więc go kupiłem.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
a tu mój test wody na starym akwarium, czy kamień będzie się osadzał na ścianach akwarium, tak osadza się i tu rodzi się kolejny problem, co z tym zrobić, nie chcę żeby na 72l akwa mi się osadzał kamień, nie pytajcie czemu takie podłoże, moja kobieta o tym zdecydowała.. do 72l akwa podłoże już mam tak jak pisaliście, tak jest;] 2 neony pływają, mają się dobrze. To jest to akwarium, które miałem za łebka:D wziąłem je na test do domu, jak to z tą moją wodą jest. rośliny też mają się dobrze. Mam tylko nadzieję, że nie będzie żadnego kamienia na nowym akwa..
30l jak coś. prymitywne światło:D masakra kiedyś tak ryby sobie żyły, dawne lata;]
Ostatnio zmieniony 2013-12-16, 13:28 przez Borzo, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: maol » 2013-12-16, 10:32

Po co ten węgiel ??? Zamiast nawożenia CO2? To bzdura, równie dobrze możesz uzupełniać niedobory żelaza wrzucając do akwarium gwoździe.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: zak19 » 2013-12-16, 15:21

maol, No i chyba rozwiałeś moje wątpliwości w kwestii tego węgla. Twój głos i moje wątpliwości to jak by nie było 2:1 za brakiem tego węgla w podłożu.
Zostanę przy substracie, kulkach i na to żwir. Od czasu do czasu jakaś kulka lub pałeczka w podłoże i nawozy + sole w słup wody.

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-16, 15:54

To po co ja to kupilem xD jedni polecaja jedni nie xD masakra xD

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: maol » 2013-12-16, 16:33

Węgiel polecają zwykle producenci filtrów, jako tani wypełniacz. Znacznie jednak lepsza od niego jest dodatkowa gąbka. A że go już kupiłeś - nie martw się, przyda się. Wsypiesz go do filtra na tydzień po np. kuracji lekami na ospę. Węgiel wchłonie zbędne już substancje, a ty go potem z pełnym zadowoleniem... wyrzucisz. Bo taka jest jego rola w akwarystyce.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-18, 12:11

Mógłby ktoś się wypowiedzieć na temat kamienia, osadu na tym prymitywnym akwarium;]

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: maol » 2013-12-18, 12:39

Rozumiem że chodzi Ci o wcześniej zadane pytanie n.t. osadzającego się na szybach kamienia? Przyczyną osadzania się kamienia jest zwykle po prostu twarda woda. Czym twardsza - tym kamienia będzie osadzać się więcej i szybciej. Nie ma na to jakiejś uniwersalnej metody - oczywiście możesz stosować wodę z RO ale w Twoim akwarium tylko z tego powodu nie ma to sensu. Ponieważ kamień będzie osadzał się głównie na linii poziomu wody (bo tam następuje parowanie i jego osadzanie) po prostu dbaj tam o czystość - a do usuwania kamienia użyj dowolnego płynu typu kh-. Ich zastosowanie w zbiorniku jest jak dla mnie mocno problematyczne, za to ... doskonale ten kamień usuwają.

P.S. Podłoże z samego grubego żwiru to zdecydowanie zły pomysł. Te biedne rośliny nie będą miały tam jak żyć... Daj im od razu jakieś kulki z nawozem prosto w korzenie, choć to tylko łatanie dziury. No i samych roślin masz zdecydowanie za mało.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-18, 12:53

Dobra dzięki, ale na pewno KH-?, twardość węglanową mam zbić?, czy ogólną. Pisałem jakie mam parametry wody z kranu i nie jest dobrze. Ten kamień osadza się na zbiorniku w środku, masakra, chyba, że były już trochę zakamienione, a czyściłem b dobrze zanim zalałem. To jest akwarium tylko próbne, więc na nie, nie zwracam zbytnio uwagi, te 2 neonki mają się dobrze xD nadal nie mam szafki pod akwa, ojciec już pospawał, teraz czas dociąć blat, półki i zamykaną szafke w środku na sprzęt, akcesoria do akwa i może bimbrownię xD ale najpierw światło muszę zrobić, tzn dołożyć jedną świetlówkę;]

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: maol » 2013-12-18, 13:46

Żadnej twardości nie masz zbijać. Napisałem tylko, że płyny typu kh- doskonale nadają się do USUWANIA kamienia. Jeżeli masz aż tak twardą wodę, że osadzanie się kamienia jest problemem, to ŻADEN cudowny płyn, szyszki, torfy itp. zabawki nie pomogą - wtedy w grę wchodzi tylko woda z filtra RO.

patrząc jednak trochę dalej - czy ten "kamień" to nie są przez przypadek np. okrzemki? Gdzie on Ci się aż tak osadza - tylko na szybach czy również na żwirku?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-18, 16:22

http://allegro.pl/katowice-nowy-piekny- ... 37413.html
Ten zestaw by mnie najbardziej zadowalal pod wzgledem ceny xD


Obrazek
Nie mam dostepu do filtra ro. Czy mozna rozrobic troche wody z kranu z woda destylowana? Na zwirku nie zauwazylem. Szafke juz mam w domu. Jutro bedzie ogarnianie miejsca wszystkiego a moze w piatek kupie roslinki i zaleje akwa :-D w koncu xD
Stoliczek zrobiony przez ojca xD mocny i stabilny xD
http://allegro.pl/zestaw-pieknych-kolor ... 47970.html
Moze.ktos znajacy sie na rzeczy doradzilby mi ktore wybrac bo jutro moglbym rano jechac po te rosliny do katowic. http://tablica.pl/oferta/mega-zestaw-xl ... 2C9z7.html
Chyba ze ten zestaw roslin bylby dobry?
Sory ze tak nie po kolei ale pisze z telefonu.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: maol » 2013-12-19, 10:05

Można dawać wodę destylowana zmieszaną z kranówka, ale to nie jest metoda. Na raz - uzyskasz efekt - ale każda dolewka samej kranówki będzie twardość tylko powiększać. I szybko okaże się, że jest to co najmniej nieekonomiczne. Poza tym takie dorabianie wymaga jednak trochę wprawy - w końcu parametry maja być znane i stabilne, a nie przypadkowe i zmienne.

...i jeszcze raz się zapytam - to "kamień" na szybie czy na innych elementach typu żwirek też?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-19, 15:12

Ok. Wiec zaleje odstana woda. Chyba ze ja wygotowac ale to tez nie ekonomiczne 72l gotowac.. chybaze przy podmianach dolewac przegotowanej. Stolik juz gotowy jutro bedzie plukanie zwiru przygotowywanie wszystkiego do zalania xD odnosnie tego kamienia to najbardziej u samej gory. Nie zauwazylem zeby gdzies indziej oprocz szyb sie pojawial czy to nawet na zwirze czy to na filtrze grzalce. Najbadziel elementy szklane. Zreszta na calej powierzchni szyby jest widac kamien a najbaedziej na gorze. Moglby ktos sie wypowoedziec odnosnie roslin. O ktorych pisalem. Zdjecie jak wyglada akwa na stoliku dodam pozniej bow pracy jestem xdd

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: maol » 2013-12-19, 16:11

Kamień będziesz widział tam, gdzie następuje parowanie. Czyli na szybach na wysokości tafli wody oraz na grzałce. I zwykle nie jest to problem.

Nie kombinuj z wodą. Przynajmniej na razie. Najpierw miej ten problem z kamieniem, a potem sie zobaczy :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-19, 19:14

Obrazek
Tak wyglada stoliczek xD
Dobra to robie tylko wode odstana czy tez moge sobie odpuscic bo tyle litrow to nie wiem gdzie pomieszcze zeby odstala? I tak na razie zadnych ryb nie wpuszczam. Kolejne pytanie odnosnie substratu jak go prawidlowo rozlozyc? Moge oddzielic po prostu linijka czy czyms plaskim? Z kazdej atrony szyby? Jest jakis dobry sposob jak go rozlozyc i przysypac zwirem?

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: zak19 » 2013-12-20, 12:05

Ja poradziłem sobie za pomocą tektury. Z jednej strony podsypałem substratem a od szyby żwirem. Następnie tekturę usunąłem, ładnie wyrównałem i zasypałem wszystko żwirem.
Wczoraj musiałem wykopać jedną z sadzonek Marsilea quadrifolia. Przypadkowo wyszła mi spod żwiru jeszcze jedna na której zauważyłem 1cm wypustkę nowej łodyżki. Zastanawiam się czy to możliwe, żeby ta roślinka odbiła na 1cm w ciągu nie całych 2 dni. Na 99% jestem pewien że nie było tego jak roślinkę wsadzałem.

ODPOWIEDZ