Akwarium 72l 60x40x30

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-13, 21:46

Witam wszystkich. Zakupiłem parę dni temu akwarium 72l z pokrywą na jedną świetlówkę. Dostałem również grzałkę 100W, filtr jakiś chiński, nie biorę go pod uwagę.
Chciałbym w akwa mieć dużo roślin i ten korzeń, który kupiłem. Być może jakieś ozdoby, kryjówki dla ryb, tylko jakie, naturalne.
Konkrety:

Akwarium 72l 60x40x30 profilowane
podkładka pod akwarium, myślę, że jest to pianka jak pod panele (nie wiem czy odpowiednia)

Grzałka 100W z termostatem

Filtr aquael turbo 50 nowy nabytek

oświetlenie: 1x18W nie jestem pewien ile W, raczej tyle xD, nie ma oryginalnego statecznika, jest z żarówki energooszczednej, Pan, od którego kupowałem przerobił, gdyż podobno bardzo sie grzał i wrecz topil plastik pokrywy, mam zamiar przerobić oświetlenie na 2x18W bądź więcej by uzyskać spokojnie te 0.5W/1l. Chciałbym mieć jedną żarówkę normalną, a jedną niebieską, czy lepsza UV??

termometr rtęciowy, testery wody, ph,gh,kh i jakieś 2 tła.
kupiłem korzeń do akwa, chcę by było bardzo dużo roślin i ten korzeń.

Otóż sprawa z akwarystyką zawsze mi się podobała, lecz nie było czasu, pieniędzy i ochoty by zacząć to hobby, będąc z moją ukochaną w sklepie zoologicznym po jedzonko dla naszej świnki morskiej, zresztą wiele razy jej to mówiłem, że chcę akwarium w domu xD ona chciała świnkę, to ją ma, a ja chce akwarium xD i po dłuższym czasie marudzenia jej o akwarium uległa i od razu zacząłem buszować po necie za akwarium dobrym na start xD
wyhaczyłem te 72l pojechałem kupiłem, aktualnie czekam na stolik pod akwarium, który moj tata mi robi, by był wytrzymały i bardzo sztywny:) przejdę do rzeczy jaką wodę mam w kranie. Sprawa z wodą wygląda tak. Wodę z kranu w domu filtruję przez filtr z dzbankiem DAFI i dopiero do jakiegokolwiek gotowania na herbatę, gdyż jest bardzo zakamieniona. Kupiłem testery wody, test pokazał 7.5ph, a na drugim 8, a nawet więcej.
test twardości wody pokazał 21GH, a KH pokazał na poziomie 15. wszystkie testery kropelkowe, b dokładnie mierzone, jak zalecił producent. Twarda woda, owszem, ale chcę ją zmiękczyć wodą destylowaną, nie stać mnie na filtr RO niestety więc proszę bez takich porad, szkoda a chętnie bym zakupił. Muszę jakoś dobrać wodę destylowaną z kranówą, tylko jak pierwsze pytanie, także czy w ogóle powinienem tak robić. Obsada jaką chcę tam wcisnąć to kolejne pytanie, interesują mnie pielęgnice kakadu, ramireza, oczywiście parka, któraś z nich, jak uważacie? do tego neony innesa, bądź czerwone, do tego kiryski pod mój stan wody. Brzanka sumatrzańska także mi się podoba. Może jest coś odpowiedniego w tym zakresie, jakieś propozycje odnośnie biotopu? biotop ameryki południowej? nie mam za bardzo pojęcia xD na pewno wiem, że nie chce źle wystartować, bo błędy na początku ciężko później naprawić. Będę edytował jak coś mi wpadnie do głowy co mógłbym jeszcze zapytać, powiedzieć. dodaję zdjęcie aktualnie jak sytuacja u mnie wygląda. Korzeń aktualnie się moczy, był wygotowywany. już nie barwi. Pozdrawiam xD
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

edycja: Podłoże, które chcę zastosować to ziemia ogrodnicza, na to piasek, chyba, że coś jeszcze? a nawóz? kulki gliniano torfowe pod rośliny?
Stolik będzie gotowy w przyszłym tygodniu, więc zbieram wszelkie informacje jak dobrze wystartowac proszę o porady:D

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Ryumaru » 2013-12-14, 02:32

Witam
Postaram się pomóc jak tylko mogę, a więc po kolei.
Pianka podłogowa musi być odpowiednio gruba( ok 0,3-0,5cm), oraz dostatecznie elastyczna tak aby spodnia powierzchnia akwarium równomiernie dociskała. Sam uznasz czy spełnia ona swoje zadanie.
Świetlówki 2x18W będą wystarczające i osiągniesz oświetlenie na poziomie ok 0,6W/l. Najlepszym rozwiązaniem w akwarium roślinnym jest montaż świetlówki o widmie "ciepłym". Osobiście posiadam świetlówki 6500K(biała), 8500K(różowa), 10000K(niebieska) jako podstawową polecam "białą" drugą już sam możesz dobrać według uznania. Lampa UV zbędna.
Korzeń postaraj się ułożyć w pozycji w jakiej byś chciał go mieć w akwarium, a następnie przyklej sylikonem akwarystycznym do skały np łupek, granit, płytka ceramiczna itd.
Zamiast ziemi ogrodowej polecam gotowy substrat pod żwirowy. Ziemia ogrodowa to 5 zł a nie zużyjesz jej i tak całej. Substrat to wydatek max 25 zł. Oczywiście nie mówię że ziemia ogrodowa to samo zło, wręcz przeciwnie. Dla początkującego warto jednak trochę sobie ułatwić start 1 akwarium, prawda ?
Jeśli ma być to akwarium z dużą ilością roślin polecam żwirek o frakcji 1-3mm, ostatecznie 3-5mm, chociaż przy tym litrażu z pewnością ładnie prezentować się będzie żwirek 1-3mm.
Wodę pozostaw na drugim planie, gdy opanujesz podstawy wtedy pomyślimy co z tym można zrobić. Problemem może być słabsza kondycja wymagających roślin, gorzej przyswajane minerały przez rośliny, wieczny kamień na szkle po odparowanej wodzie itd. ale na wszystko przyjdzie pora i czas.
Miałem zamiar zlikwidować swoje 54 L akwarium jednak coś mnie tchnęło i postanowiłem zrobić restart(3 dni temu), jeśli chcesz mogę zamieścić np tutaj zdjęcie aby nie zaśmiecać już innych działów, jak to przestawia się u mnie na stan dzisiejszy i opisać, być może będzie to trochę pomocne bądź bezużyteczne, wtedy po prostu usuniemy post.
Napisz ile jesteś jeszcze w stanie przeznaczyć na akwarium(rośliny podłoże, testy ? itd.).
Postaram się pomóc jak tylko będę mógł, oraz liczę że nie będę tu jedyny który tobie doradza.

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-14, 07:37

w jakim celu mam przyklejać korzeń do kamienia? dociąłem korzeń, bo nie pasował idealnie do akwarium, teraz ma delikatny luz, ostre krawędzie zatępione. Jeśli chodzi o substrat, to jednak ceny na allegro powalają, w sklepie pewnie będzie drożej, a ziemię ogrodową, bez nawozów mam w domu dlatego chciałbym jej użyć. Odnośnie żwiru, chciałbym użyć piasku, ponieważ pielęgnice ryją w dnie, po prostu żeby się nie pokaleczyły. Zwykły piasek, nie kwarcowy. Tak wyczytałem. Przeznaczyć mogę jakieś 50zł, na rośliny podłoże itd. być może się nie zmieszcze. Dzięki za rady i spokojnie wrzucaj zdjęcia rozwiniemy ten temat we dwójkę xD

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: zak19 » 2013-12-14, 12:59

1. Ten korzeń to proponuję Ci już zacząć moczyć w wodzie. Widzę, że jest suchy więc będzie pływał.
2. Pielęgnice ryją w podłożu. To już wiesz. To czemu do jasnej ch...y chcesz stosować ziemię? Przecież one się do niej dokopią i ziemia wypłynie do słupa wody = katastrofa. Albo zrezygnuj z ziemi albo z pielęgnic. A jak już podłoże z ziemi to dużo poczytaj bo ja właśnie muszę od nowa podłoże robić. Uwalnia mi się siarkowodór.
3. Woda destylowana. Nigdy nie używaj wody kupionej w markecie czy gdzie indziej. Raz kupiłem żeby Danio rozmnożyć. Wszystkie zdechły. Pewnie w wodzie był jakiś syf i nie była tak w 100% destylowana. Lepiej jak zrobisz sobie "armatę" do filtracji wody na bazie torfu. Znajdziesz opis i działanie z pomocą wujka Google. Zdziwisz się jak prosta jest to konstrukcja i jak czysta woda z tego wychodzi.
3. Zasadniczo jest tak, że jak standardowo od nowości masz 1x18W to ryle wystarczy. Chyba, że będziesz miał rośliny, które potrzebują dużej ilości światła. Ja w swoim 112l mam 2x18W. Tak było fabrycznie. Też myślałem, żeby to przerobić. Popytałem hodowców roślin i wszyscy mówili to co ja Tobie teraz. Zastosowałem tylko aluminiowe odbłyśniki z allegro i jest dużo jaśniej. Zrób sobie tylko z niebieskiego paska led oświetlenie nocne. Bardzo fajnie to wygląda. Wszelkie UV możesz sobie darować. Nie ma co wyjaławiać wody.

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Ryumaru » 2013-12-14, 14:57

1.Kolega Zak ładnie podsumował twoje wywody. Musisz znaleźć kompromis między obsadą, a roślinnością i podłożem.
2. Korzeń musiałby moczyć się w wodzie przynajmniej miesiąc aby w miarę dobrze tonął. W tej chwili będzie przesuwał ci się po akwarium prawdopodobnie, do tego podczas prac porządkowych łatwo będzie go zruszyć, przesunąć itd. ale mogę się mylić i akurat twój korzeń pięknie zatonie.
3. Ciągle mylone są pojęcia między substratem a substratem podżwirowym. Cena jest taka jak pisałem, a zasada jego użycia jest taka jak ziemi, czyli sypiesz na dno i przykrywasz warstwą 2-4-5 cm żwirkiem, grysem itd itd.
4. Tak jak pisał Zak, świetlówek nie musisz chwilowo przerabiać, być może będą wystarczające, a jeśli nie to wtedy dostawisz.
5. Piasek + ziemia to pomyłka, nie poradzisz sobie, do tego pewnie wystąpią strefy beztlenowe i bomba gotowa.
Ostatnio zmieniony 2013-12-21, 08:14 przez Ryumaru, łącznie zmieniany 1 raz.

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-14, 17:07

dobra ok, po prostu ktoś mi tak doradził, zresztą zauważyłem na różnych zdjeciach akwariów, że tak stosują, ziemia i na to piasek. Sam już nie wiem jak się zachować, czyli tak jak piszecie to zastosować substrat podżwirowy i na to żwirek, a jak to się ma do pielęgnic? kupić po prostu drobny żwirek? będę dzis w zoologicznym zapytam o ten substrat podżwirowy. A Korzeń to już się moczy od 2 dni xD i już tonął od samego początku, kupiłem go w zoologicznym, wygotowałem go w soli dość długo xd teraz będzie się moczył do momentu aż zacznę zalewać.

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: zak19 » 2013-12-14, 18:36

Ja miałem parkę Ramirezek. Wykopały sobie dołek głębokości ok. 2cm i tam zawsze składały ikrę. Tylko, że wtedy miałem sam żwir jako podłoże. Zastanawiałeś się czy się nie pokaleczą kopiąc w żwirku. Odp. Nie :) Pyszczkiem tylko usuwają jakieś niewidoczne drobinki. Sprzątają na błysk. Kilka razy zauważyłem, że płetwą ogonową wypłukiwały czy pogłębiały dołek. Możliwe, że i cały w ten sposób wykopały. Większe pielęgnicowate to faktycznie pyskiem kopią. Gdzieś czytałem, że Ramirezy i Eliota lubią składać ikrę na płaskich kamieniach więc niekoniecznie muszą kopać.

Zakupy w zoologiczbym to z doświadczenia odradzam. Lepiej poszukaj w necie najpierw. Mnie właśnie dzisiaj kolega z tego forum podał link i substrat wyjdzie mi 37zł za 5l. A myślałem, że około 100zł zapłacę za 5l. Poza tym sklep musi na siebie zarabiać. Doradzą Ci ale niekoniecznie najlepiej i najtaniej. Po mrożonego rurecznika możesz iść do zoologicznego lub inną pierdołę za kilka zł.

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-15, 11:30

dobrze czyli najlepszy wybór to substrat podzwirowy i na to żwir o małej średnicy 1-3mm? ile muszę kupić żwiru na moje akwarium 72l?
kupie przez allegro. żwir za 1kg 5.5zl w zoologicznym.. to na necie 10kg za 10zl plus 18zl kurier=28zl. 10kg w zoologicznym wychodzi 55zl, wiec troche przesada xdd do tego substrat 2.5l?
Ryumaru gdzie zakupiłeś żwirek? bo piszesz 10-12kg za 15zl tylko gdzie?;d chyba nie w zoologicznym?
być może w jakims większym sklepie np. castorama? leroy merlin? sam nie wiem, pewnie mnie zjedziecie, ze to sie nie nadaje, rozumiem ale gdzie taka cene można wyhaczyc xD
edycja:
znalazłem żwirek w sklepie, do którego nie mam daleko
http://allegro.pl/jasny-zwirek-rzeczny- ... 47470.html
nadaję się? nie będę musiał płacić za przesyłkę. w tym sklepie mogę robić naprawdę tanie zakupy, więc jakby wam się chciało popatrzcie co mają w ofercie i dajcie namiary to kupię jeśli będzie potrzebne xD
nawóz też jest xD
http://allegro.pl/jbl-aquabasic-2-5l-na ... 20822.html

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: zak19 » 2013-12-15, 12:30

Ja dokładnie takie podłoże JBL mam zamiar kupić.
Pod tym linkiem masz kalkulator podłoża. http://pomoce.akwahobby.com/kalk_podloza.php

A tu masz link z tym podłożem w worku 5l za 37zł
http://www.rybarium.pl/jbl-aquabasis-plus.html - 5l za 37zł

W Częstochowie kolega ma czarny żwir do sprzedania. 1zł/1kg ja wezmę od niego bo akurat z Częstochowy jestem.
Myślę , że 5l żwiru =ok 6-7kg + 17zł kurier do 30kg = 24zł Na PW wysłałem Ci link do postu ze żwirem.

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-15, 12:49

ok, bo kupię ten substrat 5l. czy jbl manado tez się nada? bo cena jest korzystniejsza. Żwir interesuje mnie po prostu rzeczny, taki jak podałem w linku, tylko pytanie czy się nada? myślę, że podłoże już wiem co kupić. Proszę o opinie.

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Ryumaru » 2013-12-15, 12:52

Witam
Widzę że jednak zdecydowałeś się na dobre bawić się akwarystyką ; )
Kolejny raz muszę przytoczyć słowa Zaka: "Po mrożonego rurecznika możesz iść do zoologicznego lub inną pierdołę za kilka zł."

Jeśli masz zamiar mieć dużo roślin w akwarium, musisz dużo dużo czytać. Przewal internet do góry nogami aby posiąść niezbędną wiedzę. W innym przypadku stracisz pieniądze a akwarium pójdzie w odstawkę. Podaję linki pomocnych tematów kolegów z forum:
http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm
http://e-akwarystyka.pl/topics29/7187.htm
Oglądaj filmiki np na youtube, gdzie możesz dowiedzieć się "wzrokowo" jak zakłada się zbiornik, a przede wszystkim dużo czytaj.

Osobiście wszystko kupuję przez internet, zamawiam hurtowo wszystko co jest mi potrzebne, nawet gdy wiem że użyję tego dopiero za 2 miesiące. W ten sposób oszczędzam do 40-50%.
Żwirek i substrat który podałeś jest OK, o to mi chodziło.
Nie wiem czy można zamieszczać linki aukcji i nie chcę tu robić w żadnym wypadku reklamy.
Wstawię ci link do sklepu w którym ostatnio robiłem zakupy.
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=23919980
Kup tam nawet rośliny, nie martw się, dotrą całe i zdrowe, a do tego zaoszczędzisz sporo pieniędzy( ja tak robię).
Nie ukrywam że po starcie akwarium, powiedzmy po 1-2 miesiącach będziesz musiał nawozić akwarium więc będziesz potrzebował nawozów. Są 2 możliwości albo kupujesz gotowy produkt, albo kupujesz tzw sole i je rozrabiasz samodzielnie, druga opcja jest o wiele wiele tańsza ale też dla początkującego nie tyle trudno co "niepewna" istnieje zawsze w głowie myśl: " czy aby na pewno wszystko dobrze zrobiłem".
Przeczytaj wszystko co musisz, a ja nie będę ukrywał i napiszę ci co jeszcze będziesz potrzebował, jeśli w akwarium będziesz miał sporą ilość roślin. Najlepiej będzie jak wstawię z cenami wszystko, zapewne zdziwisz się trochę.

Substrat podżwirowy JBL Aquabasic 2,5 L - 25 zł
Żwirek akwarystyczny 1-3mm 60x30x5/1000 = 9L(w przybliżeniu) (warstwa powinna wynosić od 2-4-5cm) wszytko zależy od tego jak chcesz uformować dno.
Rośliny akwariowe 10-20-30~100.... zł
Nawozy Makroelementowe np aqua botanique 200 ml 15 zł
Nawozy Mikroelementowe np aqua botanique 200 ml 15 zł
Nowóz potasowy z pewnością przyda się na starcie akwarium 15 zł

Warto zaopatrzyć się w bakterie przy starcie akwarium np.
JBL Denitrol 100 ml ok 15 zł
Uzdatniacz do wody 250 - 500 ml 10-20 zł (gdy nie stosowałem go, rybki mi wyskakiwały z akwarium po podmianie wody) ostatecznie możesz nalać wodę do wiaderek i odczekać 24h przed użyciem.

CO2 - przy świetle pow 0,5W/L

Testy do spr wody:
Zoolek PO4 15-20 zł
Zoolek NO3 15-20 zł
Zoolek FE 15-20 zł

Ostateczna suma robi się już dość nieciekawa, co kupisz, czego nie kupisz, na co zamienisz, to już twoja decyzja.

Uaktualnienie:
JBL manado jest lekkie jak puch, do tego podwyższa PH ,jeśli będziesz chciał mieć pielęgnice to nie inwestuj w manado.
JBL aquabasic wystarczy 2,5 L przy dnie 60x30x30 chyba że liczysz na to że będziesz musial zacząć wszystko jeszcze raz więc dopłacając 10 zł, będziesz miał go na 2 razy.

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: zak19 » 2013-12-15, 14:09

Jeśli chodzi o rośliny to poszukaj forum akwarystycznego Dąbrowy Górniczej. Myślę, że dzisiaj to każde większe miasto ma swoich akwarystów, którzy mają jakieś swoje regionalne forum. Częstochowa ma więc raczej Dąbrowa też będzie miała. Na takich forach często ktoś chce oddać rośliny z przycinki za browara lub czekoladę. Ja w taki sposób skompletowałem cały zbiornik fajnych roślinek praktycznie za friko. Często też ktoś poratuje roślinką całkowicie za darmo. Ja przynajmniej nigdy nic nie chcę za rośliny bo skoro mam je wyrzucić po przycięciu to równie dobrze ktoś może sobie je posadzić i oko cieszyć.

Ryumaru, pisze Ci o nawożeniu. Tu musisz się zdecydowanie w temat zagłębić. Może na początku będzie to dla Ciebie czarna magia ale później będzie śmiesznie łatwe. Pamiętaj tylko o jednej zasadzie. To co masz w akwarium dzisiaj jest efektem tego co zrobiłeś tydzień temu. I odwrotnie. Jeśli coś zrobisz dzisiaj to efekt będziesz widział po tygodniu. Nie staraj się zrobić wszystkiego na raz i nie zniechęcaj się po pierwszej inwazji glonów.

Borzo
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-12-13, 20:48
Pojemność akwarium: 72
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Borzo » 2013-12-15, 18:34

dzieki za te wyczerpujace odpowiedzi:D wszystko mam w telefonie co napisaliście, będę na pewno zaglądał na forum, w poszukiwaniu informacji, więc jutro kupię substrat i żwir, nadal nie wiem kiedy będę miał szafkę pod akwarium, którego dnia, bo na pewno w tym tygodniu;]
fosfor mam kupić w proszku i wysypać go trochę na dno?
posiadam esklarin uzdatniacz do wody, czy się nadaję? czy też kupić ten jbl-a?
nie chcę przesadzać z tą wiedzą, bo non stop co mam czas to przekopuje neta w poszukiwaniu informacji, chcę skupić się na początku na tym co aktualnie będę potrzebował, bo to wszystko mnie w końcu przerośnie xD . Jeśli chodzi o rośliny, na tablica.pl jest trochę w mojej okolicy sprzedających za małe pieniądze. Tylko jakie rośliny mam kupić na początek, żeby były łatwe w uprawie, a były jasno zielone przy białym świetle xD kolejne pytanie, jak mogę zapewnić schronienie rybom, mam korzeń, chcę mieć dużo roślin, ale nie będzie żadnych kryjówek dla nich. Jest coś co mógłbym żrobić to podnieść korzeń u początku i końcu wtedy po środku zrobi się tunel, ale żeby podnieść ten korzeń muszę wysypać pod jego 2 końce żwirek,bądź podłożyć jakieś kamienie, tylko jakie? żeby nie zmieniały parametrów wody. Chciałbym aby na korzeniu rósł mech, ale nie wiem kompletnie jak to zrobić?? poratujcie co i jak xD

Na razie rozmawiajmy o starcie proszę was bo co za dużo to nie zdrowo xD oczywiście jeśli się coś zmieni, będę aktualizował i wrzucał zdjęcia;]

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: zak19 » 2013-12-16, 00:12

Z tym fosforem to nie słyszałem nic niestety.
http://e-akwarystyka.pl/topics3/21276.htm ja tu prosiłem o pomoc przy podłożu i mam zamiar zrobić jak mi polecono. Dodatkowo mam zamiar dodać w podłoże kulki gliniane JBL. Nawozy w słup wody będę podawał. Co do CO2 jeszcze się zastanawiam chociaż jego podawanie teoretycznie zapobiegnie powstawaniu glonów.

Jeśli zakładasz nowe akwarium to może kup sobie bakterie. Oczekiwanie na dojrzałość zbiornika skrócisz do 24h. Ja nie używam żadnych uzdatniaczy do wody więc na ich temat się nie wypowiem. To chyba zależy jaką masz wodę w kranie. Osobiście chyba niedługo zrobię sobie jakąś nie dużą armatę torfową do uzdatniania wody. Po zimie spływa dużo syfu i wodociągi z pewnością jakąś chemię dodają w celu poprawy jakości wody. Jeśli tylko chlor to wystarczy jak woda będzie odstana.

Jak podoba ci się jakaś roślinka to sprawdź sobie w necie jakie ma wymagania. W ten sposób określisz czy lubi cień, światło czy jest wymagająca w uprawie czy nie.

Co do rybek to też poczytaj o nich na necie. Nie wszystkie rybki potrzebują kryjówki. Niejednokrotnie wystarczy jak będzie jakaś roślinka pływająca dawała trochę cienia. Możesz np Pistię mieć. Wystrzegaj się tylko rzęsy wodnej. Jak to świństwo przyniesiesz do baniaka to już się nie pozbędziesz. Chociaż bardzo dobrze przyswaja NO3 to nie polecam. Jest wiele roślin szybko rosnących, które robią to samo a nie kleją się do wszystkiego.

Obsadzanie korzenia nie jest jakieś skomplikowane. Jeśli chodzi o roślinki to często wystarczy żyłką wędkarską przywiązać roślinkę w wybranym miejscu. Z mchem można tak samo. Na początku może i nie wygląda to najlepiej ale później żyłki nie widać. Możesz też użyć jakiejś siatki. Przez jej oczka przeciągasz kawałki mchu i taki dywanik oplatasz na korzeniu mocując go trwale za pomocą żyłki. Nawet biała siatka budowlana przy odpowiednim nawożeniu potrafi tak zarosnąć, że jej nie widać.

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: Akwarium 72l 60x40x30

Post autor: Ryumaru » 2013-12-16, 01:19

Przyjrzałem się ofercie sklepu który zamieściłeś w linku i do którego masz blisko. Oferta jest dość bogata i ceny rozsądne. Możesz śmiało tam jechać i kupić preparaty takie jak:
1. JBL aquabasic Plus
2. Żwirek akwarystyczny 1-3mm (np ten który zamieściłeś w linku)
3. Tropical AquafLORIN POTASSIUM 30ml (4,45zł) - przy starcie akwarium fajnie by było gdybyś go podawał.
4. Tropical BACTO-ACTIVE 30ml (5,50zł) - kultury bakterii.
5. Masz już jakiś preparat który pisze że jest uzdatniaczem wody więc OK może być.
6. Za 9 zł jest preparat CO2 (100ml - wystarczyłby na ok 2-3 miesiące) w płynie, osobiście przy starcie akwarium zawsze podaję go przez okres pierwszych miesięcy, ale trudno mi powiedzieć czy przyda ci się.

Widzę że są tu jakieś problemy już związane z jakimś fosforem i podłożem, dlatego też nie będę tu proponował metody jak np dla Zak'a który podał ci zresztą do niego link.
Nic nie kombinuj, nie ma mowy o fosforze na dnie akwarium.

Myślę że w tygodniu skompletujesz wszystko więc powiem ci co trzeba zrobić już teraz:

Wysyp na dno akwarium substrat jbl aquabasic tworząc warstwę ok 2cm. oczywiście z przodu może to być 1-1,5 cm dla efektu wizualnego, bo chyba nie chcesz mieć przed szybą widok kupy kamieni, przypatrz się np mojemu zdjęciu. Brzegi akwarium pozostaw bez substratu (substrat niech nie dotyka szyb akwarium) zrób przerwę między każdą szybą np ok 1 cm. Te miejsce zasypiesz samym żwirkiem. Nie będziesz widział przecięcia się substratu i żwirku, a do tego masz pewność że nie przedostanie się na powierzchnię.
Przysyp substrat żwirkiem akwarystycznym tak aby minimalna warstwa kryjąca wynosiła 2 cm.
Umocuj metodą Zack'a np mech do korzenia, po czym umieść w akwarium przyciskając do żwirku, ale tak aby nie przebił się do warstwy substratu.
Posadź roślinki i zalej akwarium wodą, lub zalej akwarium wodą np 5-10 cm, i dopiero wtedy posadź roślinki, są różne metody.
W sklepie możesz dogadać się że weźmiesz żwirku większą ilość a jak zostanie resztę opakowań oddasz z powrotem, myślę że nie będzie z tym problemu. Jak masz jakieś wątpliwości spytaj sprzedawcę co i jak. Niech ci nawet pokarze na "suchym akwarium" co powinieneś zrobić itd.
Zapewne jest tam też duża oferta roślin, jak coś to rozglądnij się, może ceny nie będą odstraszające.
Nie wiem co tu jeszcze w tej chwili napisać tobie, więc pytaj.

ODPOWIEDZ