Recenzje użytkowników na temat łączy od dostawcy internetu airmax.pl opinie dostępne w na rzetelnym forum polskich konsumentów

Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kknapur
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2013-10-08, 20:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Karolina
Lokalizacja: Wrocław

Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: kknapur » 2014-01-25, 12:32

Chciałabym zwiększyć oświetlenie w swoim akwarium, niestety mam akwarium profilowane z pokrywą, na świetlówki T8, w związku z czym nie bardzo mam możliwość grzebać tam i dokładać kolejną świetlówkę.
W tej chwili max oświetlenia jakie mogę tam zainstalować to

Grolux 30 W x 1 sztuka
Aquastar 30 W x 1 sztuka

Akwarium 200 L (Low Tech)

Pomyślałam w związku z tym o Ledach. Na alledrogo znalazłam takie oto coś:

http://allegro.pl/oswietlenie-do-akwari ... 23295.html

Pytanie moje brzmi - czy zwiększy ona ilość światła w moim akwarium? Czy będzie odpowiednia? I czy mogę dać tam dwie takie?

Pytam, bo ciężko mi ogarnąć te lumeny i kelwiny :bezradny: i nie wiem, czy ledy są równoważnymi zamiennikami świetlówek...?

Proszę o pomoc...

Edit: chciałabym osiągnąć max. 0,5 W/L

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: Kaef » 2014-01-25, 14:05

Akwarium to profil czy proste? W profilu, w oryginalnej pokrywie można bez problemu i niszczenia zainstalować 3x30W t8, a w prostym prawdopodobnie 4x30W. Z ledami w zbiorniku o wysokości 50cm to bym się nie bawił bo to droga zabawa by była, a te sprzedawane u nas na allegro dla roślin chyba zbytnio się nie nadają. Jak ktoś ma z nimi inne doświadczenia w zbiornikach o tej głębokości to niech się wypowie :)

Awatar użytkownika
kknapur
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2013-10-08, 20:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Karolina
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: kknapur » 2014-01-25, 16:30

Profilowane. Problem jest tego typu, że pokrywa jest już dość leciwa i w miejscu, gdzie są stateczniki, jest delikatnie popękana. Obawiam się, że kolejnego obciążenia już nie zniesie i po prostu pęknie...

Póki co inwestycje poszły w filtr kubełkowy i nowej pokrywy w najbliższym czasie mieć nie będę...

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: Kaef » 2014-01-25, 17:46

Zawsze można zainstalować statecznik poza pokrywą np. w szafce :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: maol » 2014-01-27, 10:46

Podstawowe pytanie brzmi - to ma byc dalej LT czy rezygnujesz i idziesz w HT? Bo jak to ma być LT, to światła jest dosyć. Ale jeżeli chcesz mieć go więcej, to szykuj się na zmianę podejścia - czyli CO2 i nawozy. A LED w rozlinniaku... to pomyłka. Szczególnie finansowa.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kknapur
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2013-10-08, 20:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Karolina
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: kknapur » 2014-01-27, 15:53

Marcin chcę pozostać przy LT, ale chciałabym "podkręcić" oświetlenie nieco (do okolo 0,5W/L), bo limnophila sessiliflora opuszcza dolne listki, więc pomyślałam, że nieco więcej światła fajnie byłoby mieć... Pytam o te ledy, bo powiedziano mi, że rośliny bardzo lubią światło ledowe, a taka listwa, jak tam w linku - to nie jest duży wydatek. Tylko pytanie, czy to w ogóle gra warta świeczki. A mógłbyś powiedzieć, dlaczego wg Ciebie ledy się nie nadają? Z tego co widzę, bardzo różne opinie są na ten temat...

Kaef, no w sumie racja :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: maol » 2014-01-27, 16:11

To po kolei:

- jak podkręcisz roślinom światło, to podkręcisz też ich zapotrzebowanie na pozostałe surowce - minerały, mikroelementy i CO2. Wniosek jest jasny i prosty - mając LT skazujesz się na gatunki cieniolubne i wolnorosnące. Chcąc mieć "coś więcej"... migracja do HT będzie skokowa.

- LEDy... temat rzeka. Po pierwsze rośliny tego światła zwykle nie lubią. To prosta fizyka, poszukaj - jest na ten temat sporo dyskusji. Po drugie, da się zrobić porządne lampy LED, gdzie ta niedogodność jest usunięta - ale to nie są tanie lampki - to bardzo drogie zestawy lamp, z odpowiednim chłodzeniem, doborem źródeł i sterowaniem. To co masz w linku to po prostu... dziadowska zabawka, która bardziej zaszkodzi, niż pomoże.

Oświetlenie LED jest jak najbardziej możliwe, ale to nie są tanie ani proste rozwiązania. I nie nadają się do niego ŻADNE źródła LED, jakie można kupić w sklepie typu Castorama.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

mateuszurad
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2013-12-29, 23:35
Pojemność akwarium: 200
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Krzeszyce

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: mateuszurad » 2014-01-27, 16:47

Jak chcesz ledowe oświetlenie to zainwestuj w power ledy. Lecz do tego potrzebujesz chłodzenia gdyż się mocno grzeją i dobre power ledy też troszkę kosztują.

Awatar użytkownika
kknapur
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2013-10-08, 20:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Karolina
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: kknapur » 2014-01-27, 17:57

- jak podkręcisz roślinom światło, to podkręcisz też ich zapotrzebowanie na pozostałe surowce - minerały, mikroelementy i CO2. Wniosek jest jasny i prosty - mając LT skazujesz się na gatunki cieniolubne i wolnorosnące. Chcąc mieć "coś więcej"... migracja do HT będzie skokowa.
Wiem o tym wszystkim i przecież nawet o to nie pytałam ;) Obecnie mam prawie wyłącznie rośliny o niskich wymaganiach i przy tym zostaję. Oświetlenie 0,5 w/l łapie się nadal w zasady LT.
To prosta fizyka, poszukaj - jest na ten temat sporo dyskusji.
To co masz w linku to po prostu... dziadowska zabawka, która bardziej zaszkodzi, niż pomoże.
Niewiele mi to rozjaśnia, ale może rzeczywiście po prostu się jeszcze dokładniej wczytam w temat.

OOT Marcin z Twoich wypowiedzi zazwyczaj biją negatywne emocje :> Jakbyś siadał przed monitor i myślał: "O ja p****o**e! Znów muszę pisać do tych tłuków!" ;)

Reasumując - poczytam, popatrzę - i może po prostu skończy się na dodatkowej świetlówce. Dzięki Wam :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: maol » 2014-01-27, 20:42

Dlaczego negatywne emocje? Bo nie zgadzam się z niesprawdzonymi, a nazwałbym je nawet "gimnazjalnymi" teoriami wcielanymi w życie i popieranymi przez nie mających najmniejszej nawet praktyki entuzjastów? Karolina, czy ja komuś tu kiedykolwiek źle radziłem? Przeszkadzałem? Wpuszczałem w kanał? A może jednak co najmniej większość w końcu była wręcz wdzięczna z dobre i pomocne rady?

Ja po prostu tego nie ogarniam - po co się kogokolwiek o cokolwiek pytać, jak wie się samemu najlepiej i każdy, kto ma inne zdanie, nawet jeżeli jest to słuszne i uargumentowane, z założenia jest wrogiem? Dla samego robienia hałasu? Dla promowania swojej osoby?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kknapur
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2013-10-08, 20:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Karolina
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: kknapur » 2014-01-27, 21:18

Takie odnoszę wrażenie, nie wiem co Ci mam więcej napisać:) Ludzie w różny sposób wyrażają swoje zdanie/krytykę... Ty robisz to tak, a nie inaczej. We mnie akurat wzbudza to awersję (taki tam automatyzm;) ), ALE nie zrozum mnie źle - zawsze staram się wyciągnąć clou z tego co piszesz, choć czasem to trudne :PP Nie wiem, czy piszesz o mnie teraz, czy ogólnie... wypowiem się w imieniu własnym - nie uważam się za mądrzejszą od wszystkich - to śmieszne, jak mogłabym :P są tu milion razy bardziej doświadczeni ode mnie (np.Ty), a pytam, bo niektóre rzeczy mnie ciekawią - a nuż jest na tym forum ktoś, kto próbował zakładać takie ledy do swojego akwarium - a nuż dowiem się czegoś ciekawego... Może moje pytania/rozumowanie wydają się Tobie (lub komuś innemu) infantylne, ale gdzie mam pytać, jeśli nie tu ;) Jak napisałam poczytam jeszcze o oświetleniu LED bo dla mnie ta prosta fizyka wcale nie jest taka prosta :bezradny:

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: Jarus » 2014-01-28, 00:49

Kknapur, przeczytaj sobie artykuł z Magazynu Akwarium z grudnia 2012 roku. Tam jest obszerny artykuł na temat zasady złożenia porządnego zestawu oświetleniowego na LED'ach dobrej marki.
Ja przeczytałem go kilka razy i wychodzi że złożenie dobrego zestawu oświetleniowego (odpowiednia moc i małe straty) na LED'ach to wcale nie takie łatwe. Wcale też nie wychodzi to tak oszczędnie.
Dodatkowo jak napisał Maol tam też wyraźnie napisali że nie warto interesować się tanimi zestawami ze sklepów bo są niewiele dla nas warte.
A Tobie bym radził (jako ze masz LT) doświetlić baniak przy pomocy świetlówek kompaktowych (żarówek enegroszczędnych). Roślinom mniej wymagającym nie zrobi aż takiej różnicy barwa światła (kup 5600K) a bez problemu wciśniesz dwie oprawki E14 - tylko ktoś Ci musi jej jakoś zamontować.
I powtórzę po Maol'u:
pamiętaj że jak przesadzisz z ilością światła (rośliny są tak skonstruowane że nie potrafią powstrzymać 'intensywności' fotosyntezy mając odpowiednie światło) to zacznie im brakować budulca (węgla) i reszty pierwiastków (mikro i makro) do prawidłowego funkcjonowania.
No i zaczną padać albo będziesz musiała podawać nawozy.
Ja osobiście bym się ograniczył do max 0,45 w/l bo sporo gatunków już da radę w takim światełku.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: aquapsychol » 2014-01-28, 12:20

Popieram przedmowce. Są dostępne swietlowki kompaktowe o odpowiednim spektrum ja stosowałem Philips i Leuci.

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: StroWn0 » 2014-01-28, 12:27

Tutaj też rodzi się problem jak ustawić te 0,45 W/l skoro świetłówka LED czy nawet żarówka mimo podanej mocy 10 W daje taką samą ilość światła jak 50W.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie LED do LT proszę o pomoc

Post autor: maol » 2014-01-28, 16:29

Ja tam wprowadzę pozytywne myślenie. Każda dioda da trochę światła, może niewiele, ale zawsze. No to znaczy że ma to głęboki sens, wręcz metafizyczny. A żeby aura w zbiorniku była dobra, proponuje łączyć diody w zestawy dające tęczowe odblaski na powierzchni wody.

P.S. Oczywiście czym tańsze diody, tym lepiej. Tańsze znaczy lepsze - co robić, taka karma.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ