Szyba robi się wypukła...

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: Szyba robi się wypukła...

Post autor: Ryumaru » 2014-01-28, 18:44

Fajny temat, podoba mi się. Aqua ma rację w kwestii różnic float a OW. Teraz mam prośbę do wszystkich którzy posiadają akwarium. Jeśli sądzicie że wasze szkła są proste to przyłóżcie poziomice wzdłuż akwarium tak jak to opisał kolega w 1 poście. Podpowiem wam na jakiej wysokości najłatwiej to sprawdzić.

Metoda MES. Naprężenia w powłoce o siatce 7,5x6
Obrazek

Daje to łatwy pogląd dlaczego stosowane są podłużne wzmocnienia które i tak nie zabezpieczają akwarium w 100% przy obciążeniu hydrostatycznym.

Przynajmniej 80% osób o standardowym akwarium długości 60 cm i grubości szkła 4-6mm bez wzmocnień zdziwi jak przyłoży poziomicę.
Od siebie dla założyciela tematu napiszę tak: zostaw szkło w spokoju nic mu nie będzie, pójdziesz do sklepu kupisz akwarium kolejne, zalejesz wodą, a te będzie miało odchylenie 2mm lub inne. Oczywiście chyba że masz zamiar kupić szkło 10mm którego stosuję się w OW, nie wiem czy się stosuje float 10mm więc nie wypowiadam się.

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: Szyba robi się wypukła...

Post autor: xkameliax » 2014-01-28, 23:48

maol pisze:A ja postanowiłem epatować wręcz energią pozytywną. Koder, akwarium z miękkimi od nacisku szybami to wspaniała rzecz :) Po co nam mędrca szkiełko i oko, jak od razu widać przewagę konstrukcji giętkich nad sztywnymi - przecież guma się nie łamie nie? A i widok ryb pluskających wesoło na dywanie rozjaśni mrok w naszych głowach i da sercu radość :)
Jesteś niesamowity :D Uwielbiam te Twoje przypływy optymizmu ;)

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Szyba robi się wypukła...

Post autor: Marcin K » 2014-01-28, 23:58

tak Ryumaru masz rację, szkło jest szkłem, nie jest ciałem stałym i nie ma różnicy czy to zwykły float, optiwhite, czy anisol, każde się wygnie z różnicą około 1 mm

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szyba robi się wypukła...

Post autor: Jarus » 2014-01-29, 00:05

Podpisze się pod tym co napisał Marcin K (i Ryumaru ), bo przyłożyłem poziomnicę bo mojej 112-tki. I 5 cm od górnej krawędzi mam też z 1 mm wygięcia.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Re: Szyba robi się wypukła...

Post autor: Koder_ » 2014-01-29, 18:33

Witam.
Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.
Aby odpowiedzieć na zadane pytania:
Szkło float,
grubość 6mm,
wzmocnienia szerokie i trzymają się solidnie,
producent PPHU Wromak.
Cóż, pewnie zostawię to w spokoju - skoro stoi tak już blisko rok... :-)
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Szyba robi się wypukła...

Post autor: zak19 » 2014-02-01, 15:10

Aż zęby bolą od niektorych przeczytanych tu glupot.
FLOAT to szklo, które powstaje w wyniku wylania jego odpowiedniej ilosci na cyne. Dawniej robiono szklo walcowane, które przechodzac przez dwa walce mialo dana grubość. Od razu powiem, że w teorii tylko byla to grubość jedna na calej tafli. Szklo OW to też FLOAT tylko inna mieszanka przez co szklo ma kolor zidlonkawy, niebieski, żółty lub powiedzmy jest krystalicznie przezroczyste.
Kazda sciana w naszych zbjornikach ulega odksztalceniu w mniejszym lub wiekszym stopniu. Nawet szyba w oknie od wiatru. Akwarium masz od roku i naglepanikujesz. Nawet wiadukty muszą mieć jakąś elastycznosc. Wzmocnienia wzmocnieniami niemniej wszystko ma swoja przewidziana wytrzymałość. To akwarium na 100% od normalnego uzytkowania nie pęknie. Chyba, że mu sam pomozesz.

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Re: Szyba robi się wypukła...

Post autor: Koder_ » 2014-02-02, 20:17

zak19 pisze:...Akwarium masz od roku i naglepanikujesz. Nawet wiadukty muszą mieć jakąś elastycznosc. Wzmocnienia wzmocnieniami niemniej wszystko ma swoja przewidziana wytrzymałość. To akwarium na 100% od normalnego uzytkowania nie pęknie. Chyba, że mu sam pomozesz.
Dziękuję za odpowiedź.
Nie to, że panikuję. Po prostu wcześniej tego nie zauważałem i dlatego mnie zaniepokoiło.
Pozdrawiam.
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Szyba robi się wypukła...

Post autor: zak19 » 2014-02-02, 21:10

I tak mnie zaraz kilku wysmieje ale sam zobaczysz, ze nic mu nie bedzie =)

ODPOWIEDZ