pomocy

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

maniek1984
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2014-01-31, 21:24
Pojemność akwarium: 63
Imię: mariusz
Lokalizacja: tychy

pomocy

Post autor: maniek1984 » 2014-02-01, 22:48

prosze podpowiedzcie mi co ma robic:/(myslalem ze ludzie w zoologicznym znaja sie na zeczy:/)zalozylem akwa 4 dni temu dodalem eskalarin oraz bacto activ(o procesie dojrzewania nikt w sklepie mnie niepoinformowal a ja tez jestem zielony:/)dzis w czwartym dniu moja molinezja zaglopletwa zachorowala dostala obwodki kolo oka takiej przezroczystej,byla bez zycia prawie sie nieruszala:(,(musialem ja usmiercic),teraz zauwazylem iz moj bystrzyk pereza dostaje malutkich bialych plamek prawie przezroczystych na tylniej pletwie powiedzcie co to jest jak z tym walczyc?jak padna mi wszystkie rybki co zrobic z woda czy tam sa zarazki?czy mam wszystko zaczac od nowa?(a ten sklep omijam dalekim lukiem:(,)

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: pomocy

Post autor: Ryumaru » 2014-02-01, 23:27

Witam
Jak rybki "umrą", umyj akwarium i odstaw do szafy. W tym czasie kup sobie książkę. Czytałem kilka wydań i mogę polecić jedno z nich:
Obrazek
(możesz oczywiście wybrać inną)
Jak kupisz książkę przeczytaj, pochwal się nią, zrób zdjęcie i prześlij tutaj, tak jak ja to zrobiłem.
Gdybyś miał jakieś wątpliwości po przeczytaniu książki z chęcią służę pomocą.
Tak zacznij swoją przygodę z akwarystyką.
Liczę na ciebie.
Pozdrawiam.

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: pomocy

Post autor: aquapsychol » 2014-02-02, 20:50

Masz niedojrzałe akwarium , warto poczytac( cykl azotanowy w akwarium). Twoja ryba ma raczej ospe (kulorzesek) niestety po preparat musisz isc do sklepu . Jesli masz jakiegos znajomego który zajmuje sie akwarium , popros o pomoc. Lub o bakterie na start. Nie chodzi o preparat tylko o np.popłuczyny po mediach z filtra kolegi. Jest kilka sposobów aby przyspieszyc start akwarium, w twoim wypadku nadrobic :). Gwarancji że ryby przeżyją niema , ale może da sie cos uratowac.
Opisz dokładnie jakie masz akwarium, filtr,temperature,oswietlenie, rosliny ryby jakie i ile. Jakie robisz podmiany , jaką masz wode itp. Sporo da jesli wkleisz fote. Postaram sie pomóc

maniek1984
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2014-01-31, 21:24
Pojemność akwarium: 63
Imię: mariusz
Lokalizacja: tychy

Re: pomocy

Post autor: maniek1984 » 2014-02-02, 23:36

witaj dziekuje za odpowiedz,tak wiec akwarium 63l,filtr wewnetrzny turbo n 550(chodzi na pelnej mocy),grzalka z termoregulatorem,dzis podalem lek:costaforte wg zalecen(nawet wiecej kropelek bo az 35 wyczytalem ze mozna podwoic dawke )podmianka wody 30%(odstana 14 godz),tem podniesiona do 30 C na grzalce termometr pokazuje 29:/,roslinki mam 2 posadzone oraz 6 plywajacych(niestety nieznam nazw niezapamietalem)mam takze 1 sztuczna(moze na zdjeciu rozpoznacz co to jest),oswietlenie kupione razem z pokrywą biala swietlowka 15 w obsada:2-platki,2-skalarki,2-bystrzyki pereza,zbrojnik lamparci,2-molinezje zaglopletwe,2-pretniki karlowate,2-zalobniczki,kirysnik. zrobilem testy 3/1: gh-14,kh-3,ph-7.2.

maniek1984
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2014-01-31, 21:24
Pojemność akwarium: 63
Imię: mariusz
Lokalizacja: tychy

Re: pomocy

Post autor: maniek1984 » 2014-02-02, 23:38

witaj dziekuje za odpowiedz,tak wiec akwarium 63l,filtr wewnetrzny turbo n 550(chodzi na pelnej mocy),grzalka z termoregulatorem,dzis podalem lek:costaforte wg zalecen(nawet wiecej kropelek bo az 35 wyczytalem ze mozna podwoic dawke )podmianka wody 30%(odstana 14 godz),tem podniesiona do 30 C na grzalce, termometr pokazuje 29:/,roslinki mam 2 posadzone oraz 6 plywajacych(niestety nieznam nazw niezapamietalem)mam takze 1 sztuczna(moze na zdjeciu rozpoznacz co to jest),oswietlenie kupione razem z pokrywą biala swietlowka 15 w obsada:2-platki,2-skalarki,2-bystrzyki pereza,zbrojnik lamparci,2-molinezje zaglopletwe,2-pretniki karlowate,2-zalobniczki,kirysnik. zrobilem testy 3/1: gh-14,kh-3,ph-7.2.ponizej przesylam zdjecie akwarium.pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: pomocy

Post autor: aquapsychol » 2014-02-03, 22:27

Dobra wiec tak
-po podaniu leku nie podmieniaj wody , podmienisz przed podmianą drugiej dawki.
-bąble słabo natleniają wode, lepszy efekt daje fala na powierzchni (takie zmarszczki) to jest ważne bo tak wysoka temperatura wywlali ci wiekszosc gazu z wody.
- Ospa czyli kulorzesek ma cykl rozwojowy w temp 26 przez 14 dni
-lek działa na cysty które już odpadły, i siedzą w dnie. Jesli nie pozwolisz im sie rozwinąc po 21 dniach bez kulek możesz uznac że ryby są zdrowe.
-lek stosuj zgodnie z zaleceniem nie podwajaj dawki, zwiekszasz ilosc leku przez dodanie go w trzecim czwartym dniu.
- Twoje ryby mogą nie wytrzymac temp 30*C ja bym dał 28*C
Moja propozycja leczenia
1 dzien podanie leku temp 28*C
4dzien podmiana 30%wody i podanie leku temp 28*C
8dzien podmiana wody 30% podanie leku temp 28*C
11dzien podmiana wody 50% podanie połowy dawki leku temp 28*C
14dzien podmiana wody 50% połowa dawki leku temp 28*C
17 dzien podmiana wody 50%, bez leku temp 28*C
20dzien podmiana wody 50%, bez leku temp 28*C
21 dzien jesli w czasie siedmiu ostatnich dni nie widziałes kulek na rybach to raczej sa zdrowe. Możesz opuszczac powoli temp o jakies 2 *C na dzien
Po leczeniu pamietaj że flora bakteryjna jest wybita zasiedlaj filtr, czesciej podmieniaj wode, przez jakies dwa tyg.
Ps. możesz kupowac leki tansze za 5 zł też są skuteczne. Ale chwali ci sie że poszedłes na całego w leczeniu (17zł :D)
Dobra ciąg dalszy: Przemysl oddanie kilku ryb, w ich miejsce bedziesz mógł wpuscic wiecej tych które już masz. Możemy to obgadac jak powiesz które chcesz miec. Wiekszosc ryb lubi pływac w ławicy. Trzymanie ryb po dwie sztuki stresuje je.
Teraz wymienie ryby które bezwzglednie żle sie czują w twoim akwarium.
Skalar - za małe akwarium
Bystrzyk Pereza - ryba stadna , małe akwa, nieodpowiednie parametry
Zbrojnik Lamparci/kirysnik- małe akwarium i masz nieodpowiednie dno dla tej ryby, bazalt kaleczy ryby dennene.
Żałobniczka- ryba stadna, robi sie wredna w małych akwariach

Rosliny ze zdjęcia to Moczarka kanadyjska i chyba Ludwigia respens. Małe zdjecie i kiepsko widze :). Propozycja wywal sztuczną rosline kup Nurzanca 2-3 szt, on bedzie ci rósł.
Poczytaj jeszcze o rybach które masz, taka obsada w tak małym akwarium to murowane kłopoty.

maniek1984
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2014-01-31, 21:24
Pojemność akwarium: 63
Imię: mariusz
Lokalizacja: tychy

Re: pomocy

Post autor: maniek1984 » 2014-02-03, 22:39

ok przed chwilka zmniejszylem tem na 29 jotro na 28 c,jotro kolejna dawka leku,a co do rybek to co mam zrobic jak niebenda chcieli przyjac w sklepie(oczywiscie po leczeniu)?na chwile obecna rybki sa zwawe chetnie jedza witaminki podawane 2 razy do dnia,bardzo podoba mi sie murami mozaikowe oraz,pretnik karlowaty (a czy swiatlo to co posiadam wystarczy do wzrostu roslinki co mi zaproponowales?(dodalem dzis takze sol morska tropical sanital z aloesem)

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: pomocy

Post autor: aquapsychol » 2014-02-03, 22:53

Szczerze to swiatło jest lichutkie. Tylko najbardziej wytrzymałe rosliny to zniosą . Podałem nurzanca bo on raczej rosnie wszędzie w jakimkolwiek podłożu. Wytrzymałe są też kryptokoryny (np. C. Wendetti) ale lubią kaprysic i miec żyzne podłoże. Może jeszcze Nadwódka wielonasienna(Hygrophila polisperma) da rade Poczytasz zobaczysz.
O gurami mozaikowym zapomni. Z Pretnikiem też radze poczekac.
Sól jest dobra ale na plesniawke i dla ryb jajożyworodnych (Mieczyki Gupiki Molinezie).
Efek ochrony błony sluzowej można osiągnąc przez dodanie do wody ekstraktów humusowych (torf, szyszki Olchy, Kenpag)
-----
drobna rada im mniej chemii w akwarium tym lepiej

maniek1984
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2014-01-31, 21:24
Pojemność akwarium: 63
Imię: mariusz
Lokalizacja: tychy

Re: pomocy

Post autor: maniek1984 » 2014-02-03, 23:02

a czy taka szyszke mozna dostac w zoologicznym?

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: pomocy

Post autor: aquapsychol » 2014-02-03, 23:17

Można , ale lepiej isc do parku nad rzekę staw jezioro czy inne mokradło i samemu zebrac za free. Aktualnie są Olchowe żniwa.
Zanim zaczniesz cokolwiek stosowac , wpisz to w wyszukiwarke i sprawdz czy ci pasuje.
Szyszki Olchowe barwią i lekko zakwaszają wode

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: pomocy

Post autor: maol » 2014-02-04, 13:14

Sławek, szyszki to niech on na końcu dokłada. Mariusz, to Twój kolejny watek gdzie mówimy Ci co zrobić, a Ty dalej nie chcesz przyjąć do wiadomości że nie parametry wody i nie oświetlenie to Twój główny problem. Szyszki to możesz stosować, jak zrobisz porządek - ze startem tego zbiornika i z jego obsadą. Inaczej nic Ci nie pomoże. W akwarystyce nie ma cudownych środków, są za to doskonale sprawdzone i pewne metody utrzymania zbiornika, które Ty od samego początku olewasz. czy przeczytałeś wątki dla początkujących które Ci sugerowaliśmy? Jak nie, to podam Ci linki raz jeszcze:

http://e-akwarystyka.pl/topics29/4037.htm
http://e-akwarystyka.pl/topics29/3876.htm
http://e-akwarystyka.pl/topics29/15993.htm
http://e-akwarystyka.pl/topics29/7187.htm

To jest PODSTAWOWA teoria z którą musisz się zapoznać żebyś miał pojęcie co robisz, co zmienić i jakie pytanie zadać.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: pomocy

Post autor: zak19 » 2014-02-04, 19:17

Tak mi się właśnie wydawało, że coś już gdzieś czytałem coś podobnego.
I tak się pod nosem usmiecham. Ja też chciałem wszystko na raz zrobić. Tak, żeby jutro był efekt zapierający dech.

ODPOWIEDZ