Klimatyzacja samochodowa Katowice | zwalczanie insektów Kraków

Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Janek
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-02, 14:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jan
Lokalizacja: Wielkopolska

Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: Janek » 2014-02-04, 00:28

Witam wszystkim jestem "świeży" na forum więc proszę o trochę wyrozumiałości jeśli coś pójdzie nie tak :) Lepiej trzy razy zapytać niż jeden raz wystartować baniak i za miesiąc robić restart :D Wiele szukałem ale nie znalazłem odp na swoje dręczące pytania i chciałbym żeby to się znalazło w jednym temacie.
Więc tak zacznijmy od początku ... Posiadam akwarium 60 l z 2 bocjami wspaniałymi ,2 sumami (nie wiem dokładnie jakimi)(bocje jak również sumy trochę podrosły przez te 3 lata więc wiele myślałem o zakupie nowego akwarium) i 4 glonojady . Muszę jednak wspomnieć że moje akwarium nie przypomina "akwarium" :D jest jeden anubias rosnący na korzeniu i pełno glonów ..
Zakupiłem baniak 240l o wymiarach 120x40x50 (50 wysokość )
Dużo czytałem i bardzo mnie skusiło akwarium typu Low Tech .
Zacznijmy od Oświetlenia :
Teraz tak kupie pokrywę lub belkę oświetleniową ale jakie światło zastosować ? (ile wat na litr ,jakie świetlówki )

Jaki filtr ?: Wiadomo zewnętrzny do takiego akwarium ale jaki ? Prosiłbym o podanie paru sprawdzonych firm . Filtracja biologiczna ? Bez ? (czyli np zastosować zamiast zeolitu albo węgla aktywnego wkłady ceramiczne czy jak ?)

Grzałkę: ile wat ?

Podłoże: ziemia ogrodowa na to bazalt (prawdopodobnie) jakiej grubości ten bazalt i ile cm na ziemie go ?

Potrzebne też doradztwo w kwestii rybek żeby fajnie to zgrać z moimi bo chciałbym je zatrzymać ;p

I najgorsze .. Roślinki.. Jakiś fajny zestaw roślin ?? (i do tego ja coś dołożę i powinno być okey ! ) ;) Wiem że to wszystko tylko może wydaje się łatwe ale mnie to i tak przerasta proszę o pomoc .

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: maol » 2014-02-04, 14:16

Jeżeli naprawdę chcesz mieć LT, zacznij poszukiwania wiedzy tu:

http://e-akwarystyka.pl/topics29/8630.htm

Ale pamiętaj - LT to nie jest ani tańsze, ani prostsze w utrzymaniu akwarium. To jest po prostu inna filozofia myślenia w akwarystyce, mająca wiele zalet i równie liczne wady. W tym znacznie mniejszą widowiskowość zbiornika. I ja bym Ci mimo wszystko doradził jednak zwykłe akwarium roślinne, o którym sporo dowiesz się tutaj:

http://e-akwarystyka.pl/topics29/18201.htm
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Janek
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-02, 14:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jan
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: Janek » 2014-02-04, 20:23

Czytałem różne posty xxx razy ... Ten co podałeś również :)

Low Tech nie musi być mniej widowiskowe nie wiem dlaczego tak uważasz ..
U mnie odpada na razie butla CO2 a co idzie za tym intensywne światło oraz nawożenie .. Nie na mój budżet na razie (może kiedyś spróbuje typowo roślinne np:holendra )..

Chce spróbować Low Techa na bazie ziemi ogrodowej .
Może ktoś kto prowadzi Low Techa podpowie co z tą filtracja ? Chodzi mi o filtr zewnętrzny (baniak 240l) ale co zrobić z tą filtracja biologiczna (czym zastąpić wkłady itp? ) A może filtracja biologiczna może zostać ?
Co ze światłem zostawić standardowe to co w pokrywie czy wymienić świetlówki ?[/b]


Jakie rybki do tych moich (czytaj post wyżej) :) Proszę o pomoc !



Janek
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-02, 14:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jan
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: Janek » 2014-02-04, 20:25

maol zwykłe akwarium roślinne może być postawione na ziemi ogrodowej ?

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: hunter209 » 2014-02-04, 21:02

Możesz używać ziemi jako substratu i jednocześnie nawozów do słupa wody, ale większość zasad musisz zachować jak w LT.

Jeśli chodzi o filtracje to w LT mamy wyłącznie mechaniczną. Biologiczna jest niepotrzebna, a nawet czasami szkodzi roślinom :P Bakterie nitryfikacyjne zabierają sporo tlenu i sa konkurencją dla roślin, żywią się tym samym co one, czyli amoniakiem, jonami amonowymi i azotynami. Proponuję dwa filtry wewnętrzne po obu stronach, może być coś chińskiego i taniego, lub FAN2. Chodzi o dobrą cyrkulację wody. Wkłady, oczywiście gąbki.

Teoretycznie światła wystarczy 0,3w/l do 0,5w/l, ale przy wysokości 50cm radziłbym minimum 0,4w/l i inwestować w T5. Dużo roślin i dużo różnych gatunków. Raczej zrezygnowałbym z mchów i wątrobowców, bo nie mają dostępu do ziemi. U mnie wszystkie padły ;] Tu link do mojego starego LT: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=28747
Inspirujesz I Fascynujesz

Janek
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-02, 14:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jan
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: Janek » 2014-02-04, 23:55

A jeśli kupiłbym zewnętrzny i np :
Zamieniłbym te odpowiedzialne za biologiczną na coś innego ?
wkład ceramiczny (odpowiedzialny za biologiczna)
gąbka
biobale (odpowiedzialny za biologiczna)
węgiel aktywny (odpowiedzialny za biologiczna)
wata filtracyjna

Jeśli się nie mylę to te sa odpowiedzialne za biologiczną.
Tak jak wspominałem to jak bym zamienił je na np same gąbki czy jak ?

Janek
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-02, 14:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jan
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: Janek » 2014-02-05, 00:00

Przypominam że akwarium które planuje będzie miało 240 l

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: hunter209 » 2014-02-05, 00:15

Filtr zewnętrzny z reguły działa jako biolog, nawet na gąbkach. Za bardzo nie są przystosowane do filtracji mechanicznej bo ciągle otwieranie w końcu zajedzie uszczelki. Jeśli chcesz znacznie zmniejszyć jego żywotność to OK, możesz używać jako mechanik i otwierać raz w tygodniu, a nie raz na 3-6 miesięcy jak to bywa przy biologicznej filtracji ;)

Własnie po to zakłada się prefiltry na kubły, żeby czyścić prefiltr a nie kubeł.

A w LT chodzi o cyrkulację wody. Nie potrzebujesz filtra, potrzebujesz turbinę ruszającą wode.

Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć... Może przestudiuj ten artykuł: http://www.faolandia.evbox.pl/filtr_rosliny.htm
Rośliny i nitryfikatory pożywiają się tymi samymi związkami. Duża filtracja biologiczna powoduje wzrost NO3, a chodzi o to, żeby pH wody nie przekraczało 7,5, dzięki czemu mamy mało toksyczne jony amonowe NH4+ świetnie przyswajalne przez rośliny :)

Teraz rozumiesz?

Ze swojej praktyki i doświadczenia mogę powiedzieć, NH4+ jest faktycznie dużo lepszym źródłem azotu niż NO3. Nawożąc swoje akwarium metodą EI stosowałem saletrę amonową jako źródło azotu, z zaskakująco lepszymi efektami w porównaniu z saletrą potasową.
Inspirujesz I Fascynujesz

Janek
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-02, 14:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jan
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: Janek » 2014-02-05, 00:21

"Własnie po to zakłada się prefiltry na kubły, żeby czyścić prefiltr a nie kubeł. "

Mógłbyś to troszke bardziej objaśnić ? Z góry dziekuję ;)

A i jeszcze coś zobacz na tego linka http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 45114.html

Ma Akwaria typu Low Tech a używa filtrów zewnętrznych . Jak widać wszystko nie stosuje nawożenia w wszystko ładnie śmiga . Proszę o Twoje zdanie na ten temat ;)

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: hunter209 » 2014-02-05, 09:07

Nie patrz po RA.pl, bo to nie poziom początkującego.

IMO jeśli chodzi o ilość gatunków roślin, to wzorowo, do tego też powinieneś dążyć ;)

Kolega tam ma sporą obsadę, więc kubeł na pewno się przydaje. Tobie na wstępie takiej nie polecam.

Janek
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-02, 14:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jan
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: Janek » 2014-02-05, 16:03

Tak dzisiaj rozmyślałem żeby normalnie dać ziemie pod bazalt , filtr zewnętrzny ,mocniejsze oświetlenie + CO2 i nawożenie (ale jakie ?)

Zawsze chciałem mieć trawnik np: z GLOSSOSTIGMY ale ona wymaga mocnego światła i CO2

Tak więc mogło by tak być ?

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: hunter209 » 2014-02-05, 16:27

Ale z CO2 i nawozami to juz nie będzie Low Tech do którego dążysz. ;)

Skoro upierasz się na kubełek, ziemię, bazalt i trawnik z głosi to stawiaj normalne akwarium z substratem z ziemi pod bazaltem.

Zasadniczo nie przepadam za bazaltem, bo to nie jest podłoże przystosowane dla ryb dennych i kopiących, a do tego jak praktyka pokazuje mimo "chemicznej obojętności" jednak lubi zatwardzać wodę. Osobiście wolę piaski i żwiry rzeczne.

W każdym razie jeśli już bazalt to na wstępie wykluczyć można wspomniane ryby denne i kopiące. Chociaż te przy trawniku z głosi też dają dużo do myślenia.

Głosia wymaga sporo światła, CO2 i nawozów. Oświetlenie pomiędzy 0,6-0,7w/l to minimum czego potrzebujesz przy wysokości 50cm. Ponadto stawiałbym raczej na T5, lub nawet HQI.

CO2 to wiadomo - butla wysokociśnieniowa bo o bimbrowni nawet nie ma co myśleć. Odnośnie nawozów to mogę polecić dwie techniki.
1. Nawożenie metodą EI (info szukaj na forum i w sieci)
2. Nawożenie całą gotową linią.
Odnośnie Ad.1 to sam będziesz musiał policzyć odpowiednie dawki. Makro to wiadomo sole, z mikro zawsze większy problem. Osobiście używałem Mikro plus z Intermagu, na Allegro możesz dostać butelkę 100ml nawozu za około 5,39zł + wysyłka. To jest koncentrat, należy rozcieńczyć w wodzie. Z takiej buteleczki robiłem sobie nawóz na kilkanaście miesięcy dla akwarium 45l.

Odnośnie Ad.2 to jeśli nie masz głowy do obliczeń, polecam gotowe linie nawozów. Należy stosować całą linię, żeby roślinom nie brakowało żadnych mikro czy makroelementów i nie mieszać różnych linii, bo glony gwarantowane. Osobiście polecam to: http://e-akwarystyka.pl/topics49/21303.htm
a przynosi to takie efekty:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Wiadomo, że nawozy to nie wszystko. Trzeba jeszcze wiedzieć jak nawozić.

I na koniec jeszcze dodam, że głosia to wcale nie taka łatwa w uprawie roślina :P
Z mniej wymagających, trawnikowych polecam: Marysia hirsuta

Janek
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-02, 14:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jan
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: Janek » 2014-02-06, 17:44

Widziałem juz akwarium z bazaltem i były tam na przykład kiryski i czuły sie dobrze . Dużo ludzi twierdzi że nie moga być na bazalcie a nic im nie jest .. Moze najdrobniejszy bazalt jako podłoże ? Jak sądzisz czy zda egzamin i będzie dobrze sie żyło bocją i 2 sumą ?

Co do nawożenia EI :
Niedziela - 50% lub więcej podmiana wody i później dozowanie [3/16 łyżeczki KNO3] + [1/16 łyżeczki KH2PO4] + [1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Poniedziałek - 1/16 łyżeczki CSM+B*
Wtorek - [3/16 łyżeczki KNO3] + [1/16 łyżeczki KH2PO4] + [1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Środa - 1/16 łyżeczki CSM+B*
Czwartek - [3/16 łyżeczki KNO3] + [1/16 łyżeczki KH2PO4] + [1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Piątek - brak dozowania
Sobota - brak dozowania

To jest przykład dla 80l akwarium . To powiedz mi jeśli pisze 1/16 łyżeczki to co ? Mam podzielić łyżeczkę na 16 części i jedna z nich zasypac tym np KH2PO4 czy jak ? Lekki nie ogar w tych sprawach :D

Gdzie kupić te sole ?

Bedzie butla CO2 :) Światło planuje ok 0,7 W/Litr .

Teraz tak kupie np gotową pokrywę do 240l akwarium i tam będą 2 miejsca na świetlówki ,stare wyciągnąć bo one daja o ile sie nie myle 0.3 W.L ... I teraz gdzie kupie 2 świetlówki wymiarów tych starych świetlówek ale jedna będzie zawierać 85 W ? Jakie świetlówki jakiego typu itp do takiego akwarium jakiego planuje ..

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: aquapsychol » 2014-02-06, 19:15

Na allegro chyba widziałem takie łyżeczkowe miareczki za kilka zł wyglądało jak jakis harcerski zestaw

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Zakładanie akwarium 240l typu Low Tech

Post autor: hunter209 » 2014-02-06, 23:13

Janek pisze:Widziałem juz akwarium z bazaltem i były tam na przykład kiryski i czuły sie dobrze . Dużo ludzi twierdzi że nie moga być na bazalcie a nic im nie jest .. Moze najdrobniejszy bazalt jako podłoże ? Jak sądzisz czy zda egzamin i będzie dobrze sie żyło bocją i 2 sumą ?
Piszą to ludzie, którzy nigdy nie mieli ryb na piasku. Gdyby kirysy miały żyć na bazalcie, to zapewne matka natura podarowałaby im grubszą skórę, lub pancerzyk z łusek. Skrzela zapewne też wyglądałby trochę inaczej.

Popatrz jak kopią: http://www.youtube.com/watch?v=ozSBvA7fLY4
popatrz na te jak kapitalnie wygląda ta grupka kirysów ;)
http://www.youtube.com/watch?v=EHf6HUH0nyg
i dalej:
http://www.youtube.com/watch?v=dDcJrk4C7aA
A ten film powinien przekonać każdego z niewielką wyobraźnią:
http://www.youtube.com/watch?v=tPOvOije4vQ
Wyobraź sobie, że ten drobniutki żwirek to kruszony, ostry bazalt...

Osobiście nie widzę sensu trzymania ryb kopiących na grubym żwirze czy bazalcie, ale zrobisz jak uważasz. Mówią, że teraz moda na naturalne baniaki. Dla mnie to nie moda, dla mnie to zapewnianie zwierzętom odpowiednich warunków. Jeśli nie o to chodzi w akwarystyce, to już nie wiem o co chodzi :P
Janek pisze:Co do nawożenia EI :
Niedziela - 50% lub więcej podmiana wody i później dozowanie [3/16 łyżeczki KNO3] + [1/16 łyżeczki KH2PO4] + [1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Poniedziałek - 1/16 łyżeczki CSM+B*
Wtorek - [3/16 łyżeczki KNO3] + [1/16 łyżeczki KH2PO4] + [1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Środa - 1/16 łyżeczki CSM+B*
Czwartek - [3/16 łyżeczki KNO3] + [1/16 łyżeczki KH2PO4] + [1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Piątek - brak dozowania
Sobota - brak dozowania

To jest przykład dla 80l akwarium . To powiedz mi jeśli pisze 1/16 łyżeczki to co ? Mam podzielić łyżeczkę na 16 części i jedna z nich zasypac tym np KH2PO4 czy jak ? Lekki nie ogar w tych sprawach :D
Na łyżeczki to podaje się gerbery dzieciom ;) Szukaj czegoś bardziej dokładnego.
Tutaj kolega (który zresztą bywa też na tym forum :D ) opisał wszystko ładnie i dokładnie: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=31298&start=0
Janek pisze:Gdzie kupić te sole ?
Allegro
Janek pisze:Bedzie butla CO2 :) Światło planuje ok 0,7 W/Litr .

Teraz tak kupie np gotową pokrywę do 240l akwarium i tam będą 2 miejsca na świetlówki ,stare wyciągnąć bo one daja o ile sie nie myle 0.3 W.L ... I teraz gdzie kupie 2 świetlówki wymiarów tych starych świetlówek ale jedna będzie zawierać 85 W ? Jakie świetlówki jakiego typu itp do takiego akwarium jakiego planuje ..
Nie kupisz silniejszych świetlówek. To nie świetlówki kompaktowe. Moc liniowych jest ściśle powiązana z ich długością. Jedyne co to pozostaje dołożenie kolejnych. W ten sposób: http://www.akwarystyczny24.pl/images/In ... tkowe2.jpg

ODPOWIEDZ