siatkówka lublin

Gupiki w nowym akwarium padają

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

bulekr
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2014-02-18, 08:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: bulekr » 2014-02-18, 08:52

Witam. Prawie trzy tygodnie temu wystartowałem z akwarium i teraz je zarybiam .
Podaje parametry około 100 L
Testy wody Cl2 - 0
No3 - 10
No2 - 0
Gh - 8
Kh - 6
PH 7,7

Filtr Aqaszut 600 - chodzi 24 H , grzałka 100 W . temperatura 25 -26 stopni . Oświetlenie Led 1300 lum około - 8 godzin dziennie . Posadzone roślinki rosną tj. widzę ,że wypuszczają nowe pędy .

Włożyłem do niego 6 Gupików 2 samce jeden mniejszy a drugi większy oraz 4 samice .
Dwie były większe a dwie mniejsze .

Pierwszego dnia po wpuszczeniu ryb jedna samiczka większa około 6 cm okociła mi się - było około 40 - 50 sztuk narybku ale nie zdążyłem wszystkich wyjąć i zostało mi już tylko 6 . Trzymam je teraz w kotniku siatkowym w akwarium . Po okoceniu samiczka była osowiała i chowała się po kątach . Potem skleiła się jej płetwa ogonowa i wczoraj zeszła . Wczoraj też zobaczyłem ,że samiec ten większy też ma sklejoną płetwę ale tym razem boczną i wyblakły mu kolory .Dzisiaj rano już nie żył . Nie wiem czy to jest jakaś choroba czy może coś z wodą nie jest tak . Podmianę zrobiłem około 20 % dwa dni temu ? . Inne rybki zasuwają aż się kurzy tj. mały samiec i dwie samiczki mniejsze . Ta większa też czasami dobrze pływa ale czasami się chowa tak jakby odpoczywała przy tafli wody w kącie . Czy rozmiar ryby może świadczyć o jej wieku ? Małego samca i samiczkę dostałem od kolegi z własnej hodowli natomiast pozostałe kupiłem w sklepie . Jak się później dowiedziałem z importu i z 4 dwie mi już padły .Mam tez małego zbrojnika i ma się dobrze .

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: maol » 2014-02-18, 10:07

To dość mało charakterystyczne objawy... Oddziel chore ryby do kwarantanny, podnieś im temperaturę do jakichś 28-29 stopni. Możesz dać im do kąpieli FMC i... obserwuj czy nie ma więcej objawów.


I tak, rozmiar ryby często mówi o jej wieku. Duże osobniki, znacząco większe od pozostałych są też zwykle najstarsze.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

bulekr
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2014-02-18, 08:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: bulekr » 2014-02-18, 11:32

No teraz to już nie mam co oddzielić bo te dwie padły a pozostałe wyglądają dobrze . Z wodą chyba wszystko ok?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: maol » 2014-02-18, 13:00

Z wodą wszystko wygląda dobrze, jeżeli wierzyć wynikom pomiarów. Robiłeś je testami paskowymi czy kropelkowymi?

W jaki sposób wpuściłeś te ryby do akwarium? Metodą "chlup" czy kropelkowo?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

bulekr
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2014-02-18, 08:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: bulekr » 2014-02-18, 14:29

Testy są paskowymi Tetry . Te od kolegi były chlup i mają się dobrze natomiast te drugie według zaleceń czyli 30 min w worku w akwarium i potem po trochu
dolewałem do worka wody z akwarium i później wypuściłem do akwarium .

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: maol » 2014-02-18, 15:38

Metoda chlup szkodzi wszystkim rybom, również tym już w Twoim akwarium. A co do testów paskowych... są po prostu bezwartościowe. Proponuję powtórzyć pomiary NO2 i NO3 za pomocą porządnych testów kropelkowych - wtedy dowiemy się co jest nie tak. Bo gupiki to dość wytrzymałe ryby... no chyba że mocno wyziębiłeś je w transporcie.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

bulekr
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2014-02-18, 08:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: bulekr » 2014-02-27, 14:14

Witam. Ponownie . Podtrzymuje temat bo cały czas jest problem .Parametry wody się nie zmieniły( sprawdzam dwa razy dziennie ) ale Gupiki padają . Wodę podmieniałem dwa dni temu 20 procent .Mam tez już odlaną na jutro 30 litrów . Wczoraj padła mi samiczka dzisiaj samiec . Pozostały mi dwie samiczki . Wyglądają dobrze tylko mają opuchnięte i zaczerwienione skrzela . Lewa strona jest mocniej odchylona . Jedna chyba nie ma siły pływać tylko jest w kącie u góry gdzie nie ma nurtu wody . Druga natomiast jeszcze pływa po akwarium ale czasami chowa się w kącie . Małe zbrojniki wyglądają normalnie , poruszają się wszędzie i zajadają też tabletki . Nie wiem co robić .Jaka może być tego przyczyna i jak temu zaradzić ?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: maol » 2014-02-27, 15:11

Nie podmieniaj wody codziennie. To, ze ryby padają, oznacza ewidentnie, że coś w zbiorniku jest nie tak. Ale codzienne duże podmiany tylko sytuacje pogarszają, destabilizując zbiornik. Raz w tygodniu 20%, i tego się zawsze trzymaj.

Dodatkowo w celu znacznego i szybkiego polepszenia stanu parametrów wrzuć na szybko do akwarium KILKA GARŚCI (nie gałązek!) rogatka lub moczarki. To bardzo szybko rosnące rośliny, genialnie pochłaniające azotany i azotyny.

Zwiększ też natlenianie - skieruj wylot filtra ku powierzchni, tak aby była znacznie mocniej poruszana strumieniem wody.

No i same pomiary - testy paskowe kłamią! Zrób choć pomiar NO3 testem kropelkowym. Jeżeli sie da, to również NH3 i NO2, ale to nie powinien być już problem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

bulekr
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2014-02-18, 08:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: bulekr » 2014-02-27, 15:45

No właśnie już zrobiłem kropelkowymi i są takie same No3 , No2 . Mam i moczarkę ( robi się teraz żółtawa , może to jest jakaś przyczyna ), mech jawajski , microsonum i jeszcze kilka , których nie znam . Mam też skorupy kokosa i korzeń . Wszystko naturalne . Nie wiem co teraz robić . Właśnie jedna samiczka pływa na boku u góry . Jak chciałem ja wyłowić to uciekła ale bardzo powoli . Nie ma siły . Druga jakoś pływa . Mam już myśli ,że może założę akwarium od nowa .

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: maol » 2014-02-27, 15:54

Spokojnie. Jeżeli ryby zatruły się związkami azotu, to skutki mogą być długotrwałe. Restart akwarium to ostateczność, i zdecydowanie nie warto robić go dla dwóch gupików. Ustabilizuj akwarium - to teraz i na przyszłość najważniejsze.

Zwiększ natlenianie i zmniejsz karmienie. Możesz też podnieść trochę (o stopień lub dwa) temperaturę. Ale nie rób nic więcej.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

bulekr
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2014-02-18, 08:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: bulekr » 2014-02-27, 16:00

Ok. Nie chodzi mi o Gupiki tylko chcę wreszcie zarybić akwarium - żona i dzieci marudzą . Wpuszczać teraz nowe rybki chyba nie ma sensu . Czy można spróbować ? Jeżeli nie to jak długo czekać ?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: maol » 2014-02-27, 16:21

Poczekaj. Pospiech w akwarystyce to najgorsza rzecz jaka można zrobić. Za dwa tygodnie będziesz miał stabilny zbiornik i wtedy zacznij go dopiero sensownie zarybiać.

Zauważ również że restart oznacza co najmniej 2 tygodnie bez ryb.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

bulekr
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2014-02-18, 08:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: bulekr » 2014-02-27, 16:51

Akwarium jest już od miesiąca i jeszcze się nie ustabilizowało . Od czego zależy czas ustabilizowania ?

bulekr
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2014-02-18, 08:43
Pojemność akwarium: 0
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: bulekr » 2014-02-27, 17:27

Teraz sobie przypomniałem ,że może ryby są podtruwane prze silikon . Zaślepiłem deszczownicę silikonem takim termicznym jakby lakiem . Też miałem uszczelnioną pokrywę silikonem ale jakimś zwykłym i musiał pod wpływem wody puścić i trochę go skapnęło do wody w akwarium . Nie wiem ile ale miałem kilkanaście białych kropek na roślinkach , które zostały już wymyte przez wodę . Może to jest przyczyna ?

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Re: Gupiki w nowym akwarium padają

Post autor: Koder_ » 2014-02-27, 19:24

Moim zdaniem to na pewno jest przyczyną (być może nie jedyną). Qrde!!! Proponuję jeszcze w razie potrzeby użyć butaprenu, kropelki, super-glu lub poxipolu... Na pewno rybki będą zdrowe i szczęśliwe.
Silikon techniczny czy sanitarny nie nadają się do takich zastosowań!!!
W akwa stosujemy TYLKO specjalny silikon akwarystyczny.
Sorki za wzburzenie, ale trzeba troszkę myśleć, a jeśli nie ma się pewności co do możliwości zastosowania tego czy owego - poczytać lub zapytać na forum.
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

ODPOWIEDZ