Wypłukanie ziemi.

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Xenerif
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-06, 19:37
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Wlkp

Wypłukanie ziemi.

Post autor: Xenerif » 2014-03-17, 15:45

Witam , w zeszłym roku założłem akwarium gdzie bazą była ziemia schowana pod żwirem. Z czasem zaczelo robic sie to coraz bardziej problematyczne. Macie jakies szybkie sposoby zeby wypłukać tą ziemie , bo nie widiz mi się żeby wywalić do kosza cały żwir.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: maol » 2014-03-17, 16:35

To znaczy co się dokładnie stało, że chcesz tą ziemie usunąć? Bo bez praktycznie całkowitego restartu zrobić się tego nie da, ale może uda się jakoś inaczej pomóc?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Xenerif
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-06, 19:37
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Wlkp

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: Xenerif » 2014-03-17, 17:16

Domyślam się że wiąże się to z całkowitym restartem. Różniej maści glony zaczęły oblegać moje akwarium.Sadze że troche ziemi mogło się wydostać spod żwiru i stąd te problemy

Zbiornik 50l
Światło: 35 W
Filtr Multikani (Dwa pietra gąbka+zeolit i gąbka+ceramika)
Grzałka z termostatem
Obsada
4x Otosek
około 6 gupików (myślałem nad czymś innym ale póki co chce zakończyć problemy z glonami)
Roślin na pewno nie brakuje a tracą one na atrakcyjności przez te glony.
Ostatnio zmieniony 2014-03-17, 17:38 przez Xenerif, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: hunter209 » 2014-03-17, 17:24

Jeśli się coś ziemi wydostało, to wystarczy zebrać to odmulaczem i podmienić troche wody. Wraz z ziemią do wody dostały sie mikroelementy, które spowodowały wysyp. Podmiana wody pomoże.

Ziemia jest jak najbardziej OK. W Twoim akwarium działa jak bufor, stabilizuje baniak.

Sądzę jednak, że to nie problem z ziemią, tylko jakiś bardziej złożony problem z glonami. Daj więcej info na temat baniaka.

Potrzebuje aktualne dane, najlepiej punkt po punkcie, bez tego ani rusz.
1.Wymiary i litraż akwarium
2. Oświetlenie
- rodzaj źródła światła (np. świetlówki T5, T8)
- czas oświetlania akwa, czy jest wystawione na działanie słońca
3. Rodzaj zastosowanego podłoża , grubość jego warstw i granulacja.
4. Nawożenie
- kiedy, jakie i w jakich ilościach są podawane nawozy - konkretnie, wraz z markami. Bo węgiel w płynie, mało tutaj mówi.
5. Parametry fizyko-chemiczne wody (temperatura, KH, GH, pH, NO3, PO4, Fe itp) cokolwiek na co masz testy.
6. Obsada roślinna (gatunek, wielkość i ilość roślin) + aktualne zdjęcie baniaka w celu określenia masy zielonej
7. Obsada zwierzęca - ilość i wielkość ryb
8. Filtracja (marka i typ filtra oraz zastosowane w nim media filtracyjne)
9. Opieka sprawowana nad akwarium - podmiany co jaki czas i w jakiej ilości, odmulanie, przycinki roślin, jak i kiedy był czyszczony filtr, jak dużo i jak często podajesz pokarmy itp.
10. Konkretnie co to za glony - zdjęcie?
Inspirujesz I Fascynujesz

Xenerif
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-06, 19:37
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Wlkp

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: Xenerif » 2014-03-17, 17:39

1.Wymiary i litraż akwarium
Akwarium HAILEA B50
Pojemność: 50 l
Oświetlenie: 24 W
Wymiary: 476 x 386 x 434 mm
2. Oświetlenie
(w zestawie 24W + moduł aquela 11W + założona folia odbłyskowa)
3. Nie jestem w stanie podać dokładnych grubości. Bazalt 2-4 mm. Ziemia z czego pamietam była przysypana 4 centymetrami żwiru ale ręki nie dam sobie uciąc.
4. Nawożenie
Dawno dawno dawałem easycarbo. Aktaulnie nic
5. Parametry fizyko-chemiczne wody
Temp 24 stopnie
NO 3 -50
NO 2 0
GH >14
KG 6
pH 7,2
Cl 0
6. Dziś wieczorem albo jutro z rana będą zdjęcia i opis.
7. 4x Otosek , 6x Gupik
8. Filtr Multikani (Dwa pietra gąbka+zeolit i gąbka+ceramika)
9. Podmiany raz na tydzien(25 % objętości akwarium.Czasami w ekstremalnych sytuacjach raz na 1,5- 2 tygodnie. Ze względu na ziemie brak odmulania
10. Dziś wieczorem albo jutro z rana będą zdjęcia i opis.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: hunter209 » 2014-03-17, 19:17

Wstępnie mogę już napisać skąd glony ;)
Przy oświetleniu 0,7w/l i braku nawozów, wysyp glonów gwarantowany. Nie ziemia jest tutaj problemem tylko braki nawozów. Polecam poradnik: http://blueline.blox.pl/2014/03/Podstaw ... wrium.html

Polecam zebrać z dna warstwę zalegającego mułu, ponadto zrobić porządek z wkładami filtracyjnymi, gdyż po około 2 miesiącach zeolit zaczyna oddawać do wody to co wcześniej wchłonął (zapewne stąd tak wysokie NO3), zamień go na ceramikę bądź gąbkę.


Czekam na zdjęcia, wtedy bedę mógł dać więcej info.
Inspirujesz I Fascynujesz

Xenerif
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-06, 19:37
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Wlkp

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: Xenerif » 2014-03-17, 22:52

Czyli wyłączyć dodatkowy moduł 11W do czasu aż nie zaczne wprowadzac nawozow o ile zacznę?

@edit.
Czy nawozy z lnii blue-line są dobrze zbilansowane i bezpieczne dla roślin ?

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: hunter209 » 2014-03-17, 23:00

O ile masz rośliny, ktore przy oświetleniu 24w poradzą sobie to wyłączenie 11w może pomóc, jednak 24w na 50l to nadal około 0,5w/l, więc sporo. Skłaniałbym sie raczej do wykorzystania w pełni swoich możliwości. Pamiętaj o zdjęciach, bo ja ciągle czekam i jestem ciekaw co tam masz w akwarium ;)

Pytasz czy nawozy Blue-Line są dobrze zbilansowane i bezpieczne dla roślin. Hmm, głupio byłoby, gdybym chwalił produkt, który sam oferuję, więc niech zrobią to osoby niezależne ode mnie ;) Znajdziesz na forach kilka pochlebnych opinii, nawet na tym forum. Opinie możesz poczytać tutaj: http://blueline.blox.pl/2014/03/Napisali-o-nas.html
Inspirujesz I Fascynujesz

Xenerif
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-06, 19:37
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Wlkp

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: Xenerif » 2014-03-17, 23:31

To może inne pytanko. Czy sam ich Pan używa ? :P Fotki będa z rana.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: hunter209 » 2014-03-18, 00:15

Bez Pan :D
Tak sam oczywiście też używam. Efekty daje super. Tutaj baniak publikowany na e-akwarystyka: http://e-akwarystyka.pl/topics24/21383.htm#171999
A tu mniejszy, typowo roślinny: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=260936
Inspirujesz I Fascynujesz

Xenerif
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-06, 19:37
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Wlkp

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: Xenerif » 2014-03-18, 01:07

A czy z takich naprawdę fest ogloniałych roślin(fotki dostaniecie jutro , naprawdę ;> ) da się jeszcze coś odratować czy to raczej pójdzie w kosz i będę musiał zakupić coś nowego ?

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: hunter209 » 2014-03-18, 09:52

Nie wiem jak to wygląda, ale glony wystarczy wyczyścić z szyb, ozdób, korzeni itp. Rośliny bardzo zarośnięte przyciąć, a jeśli to krasnorosty to padną z przedawkowania Carbo. Masz naprawdę fajne warunki na akwarium roślinne, tylko po prostu nawożenie leży. Przy 0,7w/l powinny pociągnąć praktycznie wszystkie rośliny dostępne na rynku.

Wiadome, że z dnia na dzień glony nie padną, ale pomału ogarniesz akwarium, a restart to same problemy. Od nowa akwarium musiałoby dojrzewać - co wtedy z rybami? Chcąc wywalić rośliny do kosza musiałbyś kupić nowe.
Inspirujesz I Fascynujesz

Xenerif
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-06, 19:37
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Wlkp

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: Xenerif » 2014-03-18, 11:16

Odsysałem część syfu ze żwiru, zrobiłem podmianę , wywaliłem zeolit ( włożyłem za niego gąbkę, poleciałem szybok do sklepu i kupiłem ceramike Filtus Ceram Bio, myślę że będzie to lepsza decyzja niż dodatkowy zbiornik z gąbką,mam rację?) Czekam na wyklarowanie wody i będą fotki. Czy dolne warstwy roślin gdzien ie dochodzi tyle światła będą zdrowe?

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: hunter209 » 2014-03-18, 11:31

Bioceramika jest wydajniejszym wkładem biologicznym od gąbki. Dobrze zrobiłeś.

Zalezy jakie to rośliny. Łodygowce mimo tego, że pewnie dolne partie straciły liście to i tak po przycince puszczą nowe stożki wzrostu. Mchy i wątrobowce to wiadomo, bez światła podupadną, wtedy brązowe części należy wyciąć i wyrzucić pozostawiając zielone.
Inspirujesz I Fascynujesz

Xenerif
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-06, 19:37
Pojemność akwarium: 0
Imię: Robert
Lokalizacja: Wlkp

Re: Wypłukanie ziemi.

Post autor: Xenerif » 2014-03-18, 11:56

Link do albumu : FOTKI

Przepraszam za kiepską jakośc. Rośliny były wczoraj obcinanie , jest ogólny syf bo miał byc reset , ale dzięki wam może się obejdzie.Myślę że jak wyeliminujemy glony i zrobię porządek z roślinami to baniak będzie całkiem okej.Po tym wszystkim wyeksmitować gupiki i ogarnąć jakąś obsadę.

Jeśli potrzebujecie jeszcze jakiś informacji albo dokładniejszych zdjęć to proszę pisać. Czekam na propozycję działania
Ostatnio zmieniony 2014-03-18, 12:47 przez Xenerif, łącznie zmieniany 4 razy.

ODPOWIEDZ