podmiany nie pogają

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

podmiany nie pogają

Post autor: cialko » 2014-06-13, 19:00

Witajcie. Mam problem z NO3. Jakiś tydzień temu zrobiłem testy (JBL kropelkowy). Wynik NO3 -80 mg/l

Od tego czasu podmieniam co trzeci dzień jakieś 40% wody. Dzisaj zrobiłem trecią podmianę a azotany nie spadają. Dla pewności zrobiłem ten sam test wody którą podmieniam. Wynik bliski zero. Nie wiem o co chodzi. Może powinienem podmieniać codziennie mniejszą ilość? A może za wcześnie, żeby oczekiwać zmian po trzech podmianach.Jakiś miesiąc temu "grzebałem" przy wkładach do filtra i zaburzyłem sobie cykl azotowy. Miałem trochę za wysokie NH4 i NO2. Mniej więcej 2 tygodnie temu wszysto się ustabilizowało i od tego czasu NH4 i NO2 bliskie 0 ale azotany na strasznie wysokim poziomie.
Łukasz

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: podmiany nie pogają

Post autor: maol » 2014-06-16, 08:11

Przekarmianie lub martwa ryba - to zwykle przyczyna :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: podmiany nie pogają

Post autor: Kazio » 2014-06-16, 09:54

A żadne kulki nawozowe nie wystają przypadkiem z podłoża ??
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Re: podmiany nie pogają

Post autor: cialko » 2014-06-16, 10:29

Właśnie nie. Ryby są wszystkie :) A co do kulek to nie wiem. Nie widzę, żeby jakaś wystawała. Chociaż wydaje mi się, że gdyby jakaś wystawała to pewnie by się rozpuściła i i tak bym tego nie zauważył. Poza tym woda chyba byłaby mętna. Jedyne kulki jakie pakowałem w podłoże to zwykłe kulki GT. Mam taki pomysł, że to może za dużo syfu gdzieś w filtrze się nazbierało i gnije. Tym bardziej, że nie używam żadnego pre-filtra na wlocie tylko nasadkę z dość grubymi oczkami. Nie wiem. Spróbuję pójść w tą stronę. Dzisaj wypada mi podmiana wody to od razu przepłukam wkłady z pierwszego koszyka (gąbka+zeolit). A co do przekarmiania to też nie sądzę. Karmie 2 razy dziennie malutkimi porcjami. Wszystko znika w ciągu kilku-kilkanstu sekund. Czasami nawet boję się że zagłodzę kiryski, bo nic nie spada :). W każdy piątek moje rybki mają ścisły post :P
Łukasz

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Re: podmiany nie pogają

Post autor: cialko » 2014-06-16, 18:09

No i kolejna podmiana. Przy okazji wyczyściłem filtr. Rzeczywiście w pierwszym kubełku bardzo dużo syfu. Podmieniłem około 40% wody. Wynik NO3 - 80!! Początkowo miałem ochotę wyrzucić akwarium przez okno (najlepiej przez zamknięte :P ) Przeszło mi już i sam już nie wiem co robić dalej... Zaczynam czuć się zrezygnowany... Rozważam restart... Może nie powinienem robić testu bezpośrednio po podmianie?
Łukasz

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: podmiany nie pogają

Post autor: Jarus » 2014-06-16, 23:35

Jak długo masz ten zeolit w filtrze?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Re: podmiany nie pogają

Post autor: cialko » 2014-06-17, 09:20

Około miesiąca. Nie wymieniałem, bo zeolit nie pochłania NO3, a NO2 i NH4 mam ok. W trzech pozostałych koszyczkach jest ceramika. W 2 dwóch też miesięczna a w pierwszym około półroczna, więc na pewno dojrzała.
Łukasz

cialko
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2013-10-28, 21:05
Pojemność akwarium: 90
Imię: ³ukasz
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Re: podmiany nie pogają

Post autor: cialko » 2014-06-22, 22:41

No i wreszcie po którejś mega podmianie z rzedu test pokazał mi dzisiaj upragnione 30mg/l NO3. Wiem, że to jeszcze odrobinę za dużo, ale w końcu coś ruszyło (Luba w głowę się postukała, bo cieszyłem się jak dziecko :D ). Teraz co dwa dni kontrola azotanów i myślę, że jeżeli nie będą rosły to jeszcze jedna podmiana 40% ale już standardowo - za tydzień. Pojawił mi się za to inny problem: brązowe glony, ale to już zakładam inny temat. W każdym razie dzięki za wszystkie cenne rady :)
Łukasz

ODPOWIEDZ