Moja roślinna 112-tka

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Moja roślinna 112-tka

Post autor: Jarus » 2014-09-07, 22:44

Hej!

Pomyślałem sobie że może jednak zmuszę się i napiszę coś na temat mojego ostatniego zalewania 112-tki. Opisze to dość szczegółowo - może się jakiemuś nowicjuszowi przyda.
Pewnie znudzę Was mocno ale trudno :D . Aha i nadmienię od razu że w szkole z polaka zawsze miałem 'glona'.

Do tej poru nie zawracałem sobie jakoś specjalnie głowy tym jak baniak ma wyglądać - tu jakiś korzonek, tu jakiś kamień. Ziele planami do tyłu symetrycznie po bokach i tyle.
Ale kiedy zaczęły się poważne problemy ze 112-tką stojąca na ProSoilu (który zarżnąłem dość szybko poznańską twardą kranówką i olbrzymimi ilościami fosforu) i widmo restartu zaświeciło w oczy, pomyślałem że może teraz zrobić coś inaczej.
W związku z zainteresowaniem się gotowymi nawozami dostępnymi na rynku (po dwóch latach walki z solami nie byłem zadowolony), trafiłem na ulotkę AquaArt'u w którym jako pokazowy był zbiornik z jedną stroną znacznie mocniej zagęszczoną przez ziele. Podłapałem pomysł i stwierdziłem że z jednej strony będą korzenie i wysokie ziele a na drugiej będzie tylko coś a'la trawnik. Po namyśle postanowiłem umieścić tam też jakiś większy kamień. Podłoże też miało wyraźnie opadać w tą stronę.
Po dłuższych negocjacjach z Małżonką (i obiecywaniu Jej, co to Jej nie kupimy i ile to razy będzie mogła wyjść z koleżankami na kawę wieczorem :) ) udało mi się Ją namówić i wywieźć z dziećmi do mojej siostry na weekend.
Po ostatnich akcjach związanych z obecnością dzieci w domu w czasie restartu 63l (szukanie roślin rozwleczonych przez moją córeczkę po pokoju czy odkurzanie kamyczków /podłoże którym się bawiła/ z wszystkich pomieszczeń) powiedziałem sobie: NIGDY WIĘCEJ KOGOKOLWIEK W DOMU W CZASIE RESTARTU!

Tak więc na spokojnie w sobotę 26 kwietnia 2014r rano wypoczęty i wyspany zabieram się do pracy. Miał mi pomagać kolega mający sklep akwarystyczny (i mający pojęcie o aranżacjach 17x większe niż ja) ale coś mu wypadło i nie przyszedł.

Więc standardowo:

1. Spuszczam wiadro wody i wędruje do niego filtr (i mieli w nim wodę przez cały czas restartu). Filtr wyczyściłem (media i rurki) dwa tygodnie wcześniej żeby już nie marnować czasu podczas restartu.
2. Spuszczam ile się da dojrzałej wody (70% baniaka) do wiaderek.
3. Usuwam ozdoby (korzenie, kamienie, resztę osprzętu) i wyrywam ziele. Korzenie susze i idą do piwnicy - może się kiedyś przydadzą.
4. Do niewielkiej miski idzie woda z baniaka i grzałka. Tu wędrują ryby. Część obsady (w związku z planami zmian) zostaje wydana.
5. Usunięcie starego podłoża (przepłukałem z syfu, wysuszyłem i leży w piwnicy),
6. Myje baniak wodą z octem, szoruje myjką, płuczę i wycieram do sucha.
7. Zabieram się za porządek z zielskiem. Usuwam stare części, jakieś resztki glonów. Nowe wyjmuje z koszyczków, płuczę i dziele na sadzonki. Po tej operacji w domu nie ma już żadnego pustego naczynia większego niż kubek na kawę. A naczynia stoją już wszędzie!

Teraz już wszystko stoi na miejscu i można zaczynać. Przy okazji podkładam pod prawą stronę szafki kawałek płyty pilśniowej wyrównując spadek. Niestety w 30-letnim bloku z dużej płyty takie krzywizny to norma.

Przed fotkami przeproszę za ich jakość i kolory - nie robię ich nigdy 'pod publikę', tylko po to żeby mieć dokument jak wyglądał baniak w danym czasie. Zalewanie sfocone telefonem Nokia a resztę po prostu pstrykam ze statywu małpką panasonica Żony.


Fotka 1.

Obrazek


Dalej przymiarki do ułożenia kamienia i korzeni (Red Moor Wood) które moczą się od miesiąca w wiaderku.

Fotka 2.

Obrazek

Fotka 3.

Obrazek


Zostaje przy drugiej wersji ułożenia. Pod korzeń (aby stał jak chcę) i kamień (strasznie ciężki) wędrują podkładki z wykładzin podpanelowych. Taka piankę mam ją też pod wszystkimi baniakami.


Fotka 4.

Obrazek

Do baniaka wędruje 5l substratu JBL AquaBasis Plus. Tam gdzie mam być wyżej (po lewej) daje go znacznie więcej. Odsuwam go też przy pomocy karty kredytowej od szyb (żeby nie miał dostępu światła).


Fotka 5.

Obrazek

Na substrat idzie 20 kg czarnego kwarcowego żwirku o grubości 0,5-1,5 mm.


Zaczynamy sadzić ziele. Oczywiście pęsetą (paluchami to można sobie w nosie podłubać a nie porządnie obsadzić baniak). Co kilka minut całość spryskuję wodą za pomocą spryskiwacza (żeby ziele nie wyschło).


Fotka 6.

Obrazek

Rotala okrągłolistna na środku po lewej od korzenia.


Fotka 7.

Obrazek

Z tyłu (za korzeniem na środku) idzie Pogostemon erectus a po prawej czerwony akcent czyli Alternanthera sp. Red.


Fotka 8.

Obrazek

Z przodu przed korzeniem idzie na całej długości Bacopa Caroliana.


Fotka 9.

Obrazek

Z lewej z przodu do połowy baniaka sadzę Staurogyne sp.


Fotka 10.

Obrazek

Część środka i cała prawa strona jest obsadzona przez Echinodorus tenellus. Jak zarośnie to będzie ładny trawniczek. Zostawiłem tylko wolny tylny prawy kąt, żeby mieć gdzie sypać żarcie dla rybek dennych (Kiryski panda i Zbrojnik niebieski).

Lewa strona z tyłu jest pusta - ma tam iść Rotala wallichii która niestety nie dotarła z hurtowni na czas.


Fotka 11.

Obrazek

Baniak zalewam częściowo wodą.
Po zamontowaniu osprzętu (filtra, grzałki, dyfuzora CO2) dopełniam baniak wodą.

Fotka 12.

Obrazek

Po jakichś trzech godzinach mielenia przez filtr wody wpuszczam ryby.


Może trochę danych szczegółowo:

Baniak 80x35x40 (bodajże Wromaka)
woda: RO:kran - 1:1.
Oświetlenie T5 28W-10000K AQUASTAR + 28W-8500K GROLUX + 2x8W 6500K e14 (po bokach).
Filtr kubełkowy JBL e900 (ceramika, gąbka, wata).
Grzałka AquaEl'a 100W (ustawiona na 25 st.)
podłoże: substrat JBL Aquabasis Plus 5l + żwirek kwarcowy czarny 2-3 mm 20 kg.
Korzenie Red moor wood + 1 kamień.
Podmiany: 30l/tydzień.


Na moment zalania fauna i flora to:

Rośliny:

Rotala Rotundifolia (Rotala okrągłolistna)
Bacopa Caroliana
Alternanthera sp. Red.
Staurogyne sp.
Pogostemon Erectus
Echinodorus Tenellus

Zwierzaczki:

1 x Zbrojnik niebieski
9 x Kirysek Panda
8 x krewetka Amano

Fotka 13.

Obrazek


9 dzień po restarcie. Ziele dochodzi do siebie. Podaję tylko potas (jeszcze sole) i CO2 (24/24H). Doszła Rotala wallichii (z tyłu w lewej).


Fotka 14.

Obrazek

33 dzień. Za pózno zacząłem dozować makro (dopiero w połowie trzeciego tygodnia) i liście w większości pożółkły i pojawiły się dziury. Alternanthera sp. Red. nie daje rady - jest cała dziurawa, gubi liście i nie rośnie. Do tego zżerają ją amano (chyba im smakuje :) ). Doszło 12 sztuk Bystrzyka pięknopłetwego /cytrynowego/ (Hyphessobrycon pulchripinnis).


Fotka 15.

Obrazek


64 dzień. Alternanthera sp. Red i Rotala wallichii nie dały rady. Nie mam czasu na zamawianie i kupowanie by sprawdzić czy przy obecnym nawożeniu dały by radę (zacząłem podawać pełną dawkę AquaArt'u), i dlatego nie obsadzałem nimi od nowa baniaka.
Wyleciały całkiem. Chce postawić na jakieś pewne ziele które już u mnie rosło.
Pogostemon Erectus wystrzelił, Staurogyne sp. i Echinodorus Tenellus ruszyły i powoli zarastają baniak.


Fotka 16.

Obrazek

99 dzień. W miejsce Alternanthera sp. Red weszła Ludwigia Repens (jako czerwony akcent). A w miejsce Rotali wallichii - Hygrophila polysperma. Od pewnego czasu mam poważne problemy z Bacopą Carolianą. Nie wiem czemu ale roślina strasznie łysieje od dołu i wolno rośnie. Przy solach szła jak burza!


Fotka 17.

Obrazek

132 dzień. Baniak ma ponad 4 miesiące. Echinodorus i Staurogyne sp tworzą już prawdziwą dżunglę na dnie. Bacopa nadal marnieje od dołu. Pogostemon erectus po przycince odbił ale strasznie zmarniały i porozlatywały mu się łodygi. Jak widać na fotce czeka mnie wycięcie wszystkiego wysokiego, skrócenie 'od dołu' i ponowne obsadzenie.
Były problemy z co2 - stary dyfuzor puścił na łączeniu spieku z obudową i uciekało mnóstwo gazu sporymi bąbelkami do góry. Kupiłem nowy i w tej chwili nic nie dochodzi do powierzchni - idzie piękna mgiełka i jest ściągana zaraz nad spiekiem w bok. Rozchodzi się po całym baniaku - ziele pod wieczór całe w bankach powietrza. Super widok choć ponoć szkodliwy dla ziela.
Jak pisałem na SB zaobserwowałem pierwszy raz tarło bystrzyków. Oczywiście ikrą zeżrą Amano (tak jak kirysów które też się trą regularnie) ale i tak się cieszę że mają dobre warunki.

Ktoś może mi potwierdzić że takie kolory liści (ciemnozielone żyłki nerwów i blade blaszki) to braki magnezu? Może tu jest problem...
Fotka liści Rotali:

Obrazek
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: Monique » 2014-09-07, 23:06

No i wreszcie założony temat :)

Akwarium prezentuje się świetnie, trawnik genialny!
Jedyne do czego mogę się przyczepić to bacopa, gdyby ładnie rosła to akwarium pokazowe ;)

No i jeszcze bym się przyczepiła rurek i termometru, ale to nie moja rola, zresztą jak napisałeś, nie robisz zdjęć "pod publikę".

Nie chwalę dalej bo poziom cukru wzrośnie, a to niezdrowe...

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: OTTO » 2014-09-08, 15:31

Na pierwszych fotkach co przyciągnęło mą uwagę ?

Korzeń !

A teraz pytam się gdzie one jest ? :bezradny:
Szkoda że zarósł zielskiem i nie widać go prawie wcale, nie planowałeś na niego jakiegoś mchu ?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: Jarus » 2014-09-08, 19:39

Monique, z Bacopą będę walczył do upadłego. Lubię tą roślinę i nigdy nie miałem z nią problemów - rosła jak chwast. Teraz świruje i muszę dojść dlaczego. Co do osprzętu to przynajbliższej podmianie i cięciu ziela coś pokombinuje.
OTTO, sam wiesz jak rośnie ziele w takim baniaku. W niecałe dwa tygodnie z 1/3 wysokości do powierzchni. Ostatnio tylko przycinałem, teraz muszę usunąć wszystko i 'skrócić'. To się pojawią korzenie znowu na jakiś czas :) .
Na to żebym non stop patrzył aby baniak ładnie wyglądał (regularnie cięcia) nie mam czasu. Ważne że rośnie i glona nie ma.
Co do mchu to może pomyślę.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: OTTO » 2014-09-08, 20:09

To może przestaw korzeń bardziej do przodu ;)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: Jarus » 2014-09-08, 20:23

Jasne :) . Jak przytnę Ludwigię to będzie dobrze (jakiś czas).
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: OTTO » 2014-09-08, 20:26

No to widzę już tylko jedną radę...............
......................
.............. oddaj go mi :)

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: Monique » 2014-09-08, 20:36

On jest chyba dość mocno wkopany w podłoże. ?
W sumie to jest rzecz, która mnie zastanawiała, dlaczego go tak bardzo przysypałeś?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: Jarus » 2014-09-08, 21:11

Przysypałem go, bo wiem że taki korzeń lubi się przesunąć jak się grzebie pomiędzy 'gałązkami'. A ja mam ziele podsadzone właśnie między nimi i jak by nie był tak mocno osadzony to by się ruszał.
Tomek korzeni Red Moor Wood nie wydaje, bo nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać (czytaj: jaka będzie następna aranżacja). Kupiłem kiedyś za 160 zł (sto sześćdziesiąt!) takiego bardzo gęstego kolosa i podzieliłem na 11 kawałków.
W 112-tce są dwa (związane żyłką), w 63l bw chyba trzy a reszta leży w piwnicy. Uważam, że one mają fantastyczne kształty i zawsze można coś ciekawego z nich zrobić.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
northerka
Forumowicz
Posty: 96
Rejestracja: 2014-02-15, 21:02
Pojemność akwarium: 54
Imię: Paulina

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: northerka » 2014-09-08, 23:23

Akwarium piękne :) To jaki dokladnie żwirek kupiles? I czy jest taki na allegro? :) Bo widze ze masz zbrojnika, a ja również (4) i chce by miały dobre podloze :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: maol » 2014-09-09, 09:04

Dla zbrojników dobre podłoże to duże korzenie :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
northerka
Forumowicz
Posty: 96
Rejestracja: 2014-02-15, 21:02
Pojemność akwarium: 54
Imię: Paulina

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: northerka » 2014-09-09, 10:34

korzenie to mam :D w tym akwarium malym jeden duzy i jeden maly, ale do 128 bedzie jeszcze drugi duzy :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: Jarus » 2014-09-09, 12:48

Northerka, ten żwirek na od kolegi ze sklepu. Sęk w tym że urwało mu się źródło. Sam bym z chęcią kupił jeszcze parę kilo. Będę miał namiary na kolesia z allegro (sprawdzone) to Ci podeślę.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
northerka
Forumowicz
Posty: 96
Rejestracja: 2014-02-15, 21:02
Pojemność akwarium: 54
Imię: Paulina

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: northerka » 2014-09-09, 12:55

O super, dziękuje :)
http://allegro.pl/czarny-piasek-kwarcow ... 44951.html - ja znalazlam taki na allegro, ale nie wiem czy dobry by był
http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcow ... 29961.html - lub trochę większy

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Moja roślinna 112-tka

Post autor: Loleczek » 2014-09-09, 22:45

Nareszcie :) Naprawdę przyjemny dla oka baniaczek i piękna dekoracja. Nic tylko usiąść wygodnie wieczorem wieczorem i popatrzeć na ten "żywy" obraz!
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

Zablokowany