Przyciemnienie podłoża

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Pecio
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-06-03, 22:00
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adam
Lokalizacja: Olsztyn

Przyciemnienie podłoża

Post autor: Pecio » 2007-07-01, 09:51

Witam. Mam akwa 50~L. Kiedy je zakładałem bardzo podobało mi się jasne podłoże. Kupiłem, wsypałem, odczekałem czas i mam rośliny i rybki. Ostatnio przeczytałem, że jasne podłoże stresuje ryby. Niechcę się bawić w restart i niepotrzebnie stresować moich rybek (bo na ten czas nie mam ich gdzie trzymać [nie mam drugiego zbiornika]). Tak więc moje pytanie brzmi: Czy mogę kupić jakieś ciemne podłoże i podczas gdy ryby i wszystko jest w środku bez wylewania wody itd. użyć tego nowego, kupionego, ciemiejszego podłoża??

EDIT: Jeden worek mógłby być niezbyt wystarczający aby zakryć lub zamaskować biel, a akwarium jest wypełnione całe tym białym, więc razem z nowym mogło by być tego zbyt dużo, zaś gdybym zabrał trochę starego podłoża, to woda zrobiła by się mętna, czy jest jaki sposób żeby podmienić PODŁOŻE?

EDIT:Jaki kolor polecacie, tak aby wyglądało to ładnie i aby dość mocno, ale estetycznie przyciemniło żółto-białe podłoże??

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Przyciemnienie podłoża

Post autor: Doma » 2007-07-01, 10:00

JA polecam rudo czarny. Raczej nie można wymienić całego podłoża, ogromne przedsięwzięcie. Można pokryć jasnie ciemnym, i to jest wg.mnie najlepszy sposób, zresztą z korzyścią dla roślin. Jeśli chcesz to wyjmij trochę jasnego podłoża, ale ostrzegam rośliny mogą ci powypadać z podłoża i na pewno zepsujesz sobie kompozycje. NIgdy nie robi się restartu, z tak błahego powodu, najlepiej pokryj biały żwir ciemnym i to wystarczy, na pewno będzie do tego potrzebne więcej niż 1 opakowanie żwiru.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Przyciemnienie podłoża

Post autor: Morter » 2007-07-01, 10:36

ja myślę, że możesz odlać 1/3 wody z akwarium(tak jak przy podmianie) i przelać nawet do jakiegoś wiaderka i tam przerzucić rybki. Wiem, że będą się stresować, ale będzie gorzej jak nagle zaczniesz im podbierać trochę starego żwiru, i na głowy sypać nowy, do tego podsadzanie roślinek, które mogą wypaść... Podobnie jw. uważam, że najlepsze będzie podsypanie cieniutkiej warstwy na wierzch... Pamiętaj, że nie musi być wszystko idealnie pokryte, wystarczy, jak ogólne wrażenie będzie ciemniejsze, zwłaszcza jeśli masz tło jasne, ale nie te super białe rażące po oczach... Jak już podsypiesz, to czekasz aż wszystko opadnie, przerzucasz rybki i uzupełniasz wodę... Myślę, ze mniej je zestresujesz, iż kombinować cokolwiek z rybkami w akwarium poza tym jak sam pisałeś, rybki i tak się stresują jasnym tłem, więc wybierasz mniejsze zło...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Przyciemnienie podłoża

Post autor: szalinski_2005 » 2007-07-01, 22:00

ja osobiście robiłem coś takiego tylko że nie całe podłoże tylko środek akwarium użyłem do tego odmulacza i siatki. podczas odmulania do rurki zasysany jest żwirek następnie przesuwałem go na położoną siatkę na dnie i zaciskałem wężyk żeby żwirek opadł następnie wyciągałem go razem z siatką , nowy wsypywałem też za pomocą siatki nie rozsypie ci się na boki tylko delikatnie położysz na dnie
w twoim wypadku nie wiem czy dasz rade bo podczas takiej operacji wylewa się dużo wody a ty masz tylko 50 l ale co do wkładania żwiru proponuje użyć siatki albo kotnika
miłego dnia :)

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Przyciemnienie podłoża

Post autor: Doma » 2007-07-02, 09:18

Albo w najgorszym razie siatki do wyławiania ryb.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

koki
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 2007-02-23, 22:54
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Przyciemnienie podłoża

Post autor: koki » 2007-07-03, 00:22

Jesli chcesz wymienic podloze to mozna by powiedziec ze robisz restart zbiornika.
Ja bym zrobil tak:
- wylowil rybki do wody z akwa
- spuscic wode to wiarerka
- umyc akwa
- wsypac zwirek
- wlac 1/3 wody z kranu
- wlac 2/3 wody z akwa
- wpuscic rybki

Mam nadzieje ze filtr chodzi przez 24h na dobe, jesli tak to nie wylanczaj filtra niech chodzi caly czas.
Witam [you]

ODPOWIEDZ