riesling mosel wino cena

30L - przygotowania do startu.

Moderator: ModTeam

polski.fiat
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2015-01-20, 00:52
Pojemność akwarium: 30
Imię: Paweł

30L - przygotowania do startu.

Post autor: polski.fiat » 2015-01-21, 16:45

Witam serdecznie wszystkich akwarystów!

Zawsze podobały mi się akwaria i postanowiłem sam się w to pobawić, oczywiście zanim zacząłem czytać zrobiłem pierwszy zakup:) - wiem podstawowy błąd, kupiłem szkiełko aquaela 30l wyposażone w filtr pat mini i grzałkę bez termostatu:/ czytając później tą wielką stworzoną przez Was bazę wiedzy postanowłem dokupić kilka rzeczy, aby uniknąć problemów na samym początku, i tak:
- kupiłem filtr kaskadowy Aquael FZN-2, myślę, że bedzie ok, chcialbym miec nadfiltrację, jeżeli zrobi mi pralkę, to nieco go skręcę. Obie komory w filtrze chcę wypełnić bioceramiką, to będzie filtracja biologiczna, a na rurę zasysającą założę prefiltr z gąbki, który posłuży jako filtracja mechaniczna, zastanawiam się nad watą położoną na bioceramikę jako dodatkowa filtracja mechaniczna - co o tym sądzicie?
- jako oświetlenie kupiłem dwie lampki ledowe 6W jedna 8000K dla roślin i druga 6500K. Planuję zacząć świecić od 6h na dobę i codziennie zwiększać czas świecenia o 15 minut, aby dojść do 10h. Dobry pomysł? Czy może od razu świecić 10h?
- na podłoże tetra substrat i na to żwirek bazaltowy o frakcji 2-4mm, chcialbym uniknąć lania jakiejkolwiek chemii przez przynajmniej 2 miesiące zanim wystarczająco dużo dowiem się o nawożeniu.
Co do obsady, wiem, ze za duzo sobie nie moge pozwolić, chciałem miec krewetki, ale wyczytałem, że one lubią mchy, a te raczej są trudne do utrzymania bez CO2, o którym jeszcze za wiele nie wiem i nie mam samej instalacji, pewnie w późniejszym czasie zacznę od bimbrowni, ale to jak już będę nieco mądrzejszy. Jeśli chodzi o rośliny, to marzyły mi się wspomniane już mchy, ale postanowiłem, że to pierwsze akwarium, więc zacznę od mało wymagających i szybko rosnących roślin, chcę dać ich w miarę dużo aby przyspieszyć dojrzewanie zbiorniczka i doprowadzić do jego stabilności. Moim założeniem jest wystartować zbiornik tak, aby na początku nie wymagał dużej ingerencji, chcę uniknąć lania jakiejkolwiek chemii, bo wiem, że w tak małym litrarzu łatwo o błędy i destabilizację parametrów. Mam nadzieję, że podłoże dostarczy potrzebnych substancji do wzrostu roślin przynajmniej na jakiś czas. Nie mam parcia na wpuszczanie jakiegokolwiek zwierzątka szybko do akwarium, moze jakis ślimaczek po 3 tygodniach, a pozniej jeden samiec bojownika i to wszystko.

Bardzo proszę Was o opinię na temat mojego planu, czy dobrze to rozkminiam? Starałem się poczytać jak najwięcej zajęło mi to sporo czasu i nieco rozjaśniło pewne sprawy, ale mimo to chcialbym poznać Wasze zdanie, z góry dzięki za wszelką krytykę!

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 30L - przygotowania do startu.

Post autor: maol » 2015-01-22, 10:25

Dobrze wszystko rozumiesz. Zrób to powoli i tak jak opisujesz, a wszystko pójdzie dobrze.

P.S. Dla roslin to ta lampa 6500K. 8000K to już raczej dla kolorów rybek :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

polski.fiat
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2015-01-20, 00:52
Pojemność akwarium: 30
Imię: Paweł

Re: 30L - przygotowania do startu.

Post autor: polski.fiat » 2015-01-22, 15:39

Dzięki za odpowiedź, spróbuję niczego nie popsuć:)

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: 30L - przygotowania do startu.

Post autor: Monique » 2015-01-22, 22:07

Akurat jeśli chodzi o mchy to są to typowo mało wymagające rośliny.. Brawo za przygotowanie, powinno pójść gładko ;)

polski.fiat
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2015-01-20, 00:52
Pojemność akwarium: 30
Imię: Paweł

Re: 30L - przygotowania do startu.

Post autor: polski.fiat » 2015-01-23, 00:50

Monique dzięki!

A jeszcze jedno szybkie pytanko, rośliny prawdopodobnie będę miał we wtorek, wlać kranówę, odstaną dwa dni, czy może destylowaną? Po tym co wyczytałem widzę różne szkoły, więc chciałbym poznać Wasze zdanie.

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Re: 30L - przygotowania do startu.

Post autor: Koder_ » 2015-01-23, 11:49

Z własnego doświadczenia:
Przy każdej podmianie (co tydzień ok. 40%) podpinam wąż pod baterię nad wanną i leję do baniaczka "czystą" kranówę - oczywiście pilnuję temperatury (tylko). Jak do tej pory - 2 lata - rybom to w najmniejszym stopniu nie zaszkodziło, są energiczne, zdrowe, rosną.
Jestem pewny, że tym bardziej roślinom kranówka nie zaszkodzi.
Wyczytałem gdzieś w necie, że podmiana wody na odstaną, to wymiana starej wody na starą - po co?
Robię jak pisałem wyżej i jest OK.
Oczywiście koledzy mogą mieć inne zdanie.
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 30L - przygotowania do startu.

Post autor: maol » 2015-01-23, 13:00

Odstana kranówka to nie to samo co stara woda z akwarium. Kranówka jest wbrew pozorom bardzo czysta -i pod względem chemicznym, i pod względem bakteryjnym. Odstanie ma na celu nie jej dojrzenie (czyli namnożenie odpowiedniej flory bakteryjnej), tylko dane czasu procesom utleniania związków szkodliwych dla życia w akwarium - czyli głównie związków chloru. Co nie zmienia faktu że jeżeli macie dobrej jakości kranówkę, to rzeczywiście można ją zwykle lać praktycznie od razu.

Co do wody w świeżym zbiorniku -lejemy zwykła kranówkę. żadna woda destylowana nie jest potrzebna.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: 30L - przygotowania do startu.

Post autor: Monique » 2015-01-23, 17:55

Jeśli chodzi o związki w kranówce, to choć większość wody jest w tej chwili ozonowana, w dalszym ciągu są w niej (oczywiście zależy od konkretnego kranu :P) dosyć spore ilości chloru. Własnoręcznie robiłam doświadczenie, gdzie wykrywanie chloru dało wynik pozytywny. Aczkolwiek ja leję kranówkę, jest po prostu wygodniej. :P woda destylowana jest to woda pozbawiona większości związków mineralnych, o ile nie nawozisz to niewiele Ci urośnie na samej wodzie destylowanej :)

polski.fiat
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2015-01-20, 00:52
Pojemność akwarium: 30
Imię: Paweł

Re: 30L - przygotowania do startu.

Post autor: polski.fiat » 2015-01-26, 18:43

Super, o takie odpowiedzi mi chodzi, leję więc kranówę, za dwa tygodnie pierwsza podmiana i poźniej co tydzień, ale czy 40% to nie za dużo? :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 30L - przygotowania do startu.

Post autor: maol » 2015-01-27, 11:58

40% to znacznie za dużo jak na taki zbiornik. Podmieniaj ok. 5-7l co tydzień.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ