Problemy z roślinami

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Problemy z roślinami

Post autor: OneBlood » 2015-03-16, 19:48

Witam,
kilka miesięcy temu założyłem post http://e-akwarystyka.pl/topic21700.html

od tego czasu przyznam szczerze, że rośliny rosną ledwo ledwo, a od jakiegoś miesiąca czy dwóch zaczęły żółknąć i wyglądają naprawdę marnie.

Co każdą podmianę wody ( czyste RO) podaję odpowiednią dawkę AA Hydro Mineral, codziennie podaje 1ml Carbo od AA i od jakichś 2 tyg zaczalem podawać codziennie 1ml AA Macro. (dawki zgodne z litrażem akwarium i zaleceniami producenta)

Z lektury różnych artykułów wnioskuję że żółknienie micranthemum jest prawdopodobnie związane niedoborem azotu. Staurogyne, hydrocotyle sp. japan i glossostigma mają strasznie spowolnione tempo wzrostu, praktycznie stoją w miejscu i nie do końca wiem co jest tego przyczyną, a heteranthera czernieje/fioletowieje od spodu co świadczyło by o niedoborach Fosforu.

Z podstawowych badań na parametry wody zrobiłem Ph = ok 7,4 i Kh=7, innych testów niestety nie posiadam

Jeżeli dobrze diagnozuję niedobory, dlaczego podawanie Macro nie przynosi efektów?

Warto zaznaczyć że cały czas pojawiąją się krótkie, zielone,nitkowate glony, śliskie i dość trudne w usunięciu (da się oderwać palcami jeżeli urosną większe lub zeskrobać z kamienia/korzenia)

Myślałem żeby kupić Potas, czytałem ze jego braki sprawiają problemy we wchłanianiu innych pierwiastków przez rośliny, może stąd taki ich stan?
Nie podaję też Micro ( może to jego brak jest główną przyczyną?)

W co jeszcze powinienem się zaopatrzyć aby dać odżyć roślinom?

Nie chciał bym kupować całej linii nawozowej od AA i bawić się w małego chemika w akwarium, dlatego proszę o pomoc forumowiczów i czekam na wszelkie sugestię, pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problemy z roślinami

Post autor: Jarus » 2015-03-16, 22:32

Hej!

Ja też jadę na nawożeniu AquaArtu i jestem zadowolony.
Zacznijmy od tego że musisz podawać potas bo jest on bardzo potrzebny i dodatkowo nie da się go za bardzo przedawkować. Dodatkowo nie spowoduje on plagi glonów nawet jak jest go dużo.
Co do reszty to ile lejesz tego Mineralizatora?
Jakie masz w końcu światło? 25W ? Jakie źródło?
Które lejesz makro? Red czy Green? Bo to są dwa różne rodzaje.
Co do reszty to bez mikro (w śladowych ilościach) raczej się nie obejdzie.
Baniak masz mały więc koszty nawożenia AA nie będą takie duże.
Pamiętaj że samo makro nie wystarcza. To makro to tylko azot i fosfor.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Problemy z roślinami

Post autor: OneBlood » 2015-03-17, 01:21

Zdazyłem już się dowiedzieć że podstawą będzie kupienie Micro, Potas tez by się przydał ale zobaczę na ile pozwolą mi fundusze, postaram się jutro coś dostać :)
Mineralizatora daje jedną dawkę do półtorej co każdą podmianę, a podmieniam nie całe wiaderko wody, więc koło tych 4 - 6 litrów będzie.
Swiatło to zwykła żarówka Lexmana, 25W, 6500K i ok 1500lm - z tego co podaje producent.
Makro leję Red, ale ograniczę jego stosowanie dopóki nie kupię Micro.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problemy z roślinami

Post autor: Jarus » 2015-03-18, 22:25

Możesz zapodać fotkę baniaka od przodu w całości? Zastanawiam się jak mocno masz doświetlone boki. Ja też w 30-tce jadę na żarówkach e14 5600K i widzę że słabo doświetlają boki pomimo że mam 2x11W.
Ja bym zrobił ze dwie większe podmiany żeby wyjałowić wodę. Nawozy lejesz codziennie?
Lej potas codziennie 1 ml. Mikro (Classic + ferro) co kilka dni byle regularnie na początek.
Co do makro to musisz sobie ustalić jakąś dawkę doświadczalnie - ciężko się wstrzelić bo tu idzie indywidualnie do każdego baniaka. Ja leję na zmianę RED i GREEN i jest w miarę ok. Test na NO3 by się przydał.
To Twoje podłoże jest podłożem aktywnym?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z roślinami

Post autor: maol » 2015-03-19, 09:54

Jarek, doświetlanie boków w kostce 30x30cm? Chcesz ja obłożyć dookoła lampami? :) Po prostu dziadowska lampka, chcąc mieć fajne rezultaty trzeba w porządne światło zainwestować...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problemy z roślinami

Post autor: Jarus » 2015-03-19, 23:03

No więc właśnie chciałem to zobaczyć - chyba lepiej by było dać dwie.
Widzę z własnego doświadczenia że żarówka się umywa do świetlówki. Ciężko to porównywać a u mnie przy 22W na 30l z tyłu na liściach tenellusa jest brązowo od okrzemek :( .
Ale jakoś to trzeba rozwiązać.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Problemy z roślinami

Post autor: OneBlood » 2015-03-30, 15:49

Narazie mam delikatne problemy z komputerem więc nie mogę wstawić zdjęcia, ale po dodaniu micro i potasu wydaje się że rośliny troszkę odżyły, pojawiło się troche młodych pędów w doskonałej kondycji, jeszcze duzo im brakuje żeby znowu wygladaly jak nowe, ale chyba jest na dobrej drodze.
Co prawda początkowo troche przesadziłem z tym micro i crystale trochę na tym ucierpiały, ale już opanowałem sytuację, w najbliższym czasię będe robił druga podmianę od czasu kupna nawozów.
Podłoże jest podłożem aktywnym, shrimp sand od AA.
Lampkę na pewno będe chciał zmienić, bardzo przypadła mi Zetlight na LED, 15W, ale niestety narazie fundusze nie pozwolaja mi na kupno :)
Czaję sie też na butlę, ale problem j/w :)

Swoją drogą, zdjęcie akwarium od przodu jest w linku który umiesciłem w pierwszym poście :)

pozdrawiam!

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Problemy z roślinami

Post autor: OneBlood » 2015-04-03, 19:37

Witam,

myslę ze problem niedoboru został zwalczony więc pozwoliłem sobię przyciąć rośliny i zostawić tylko nowe pędy. Akwarium w tej chwili prezentuje się tak jak na zdjęciu.
Jeżeli rośliny trochę ruszą będe musiał zabrać się za pozostałości krasnali i compsopogona, ale na spokojnie :)

Dzięki za pomoc! :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Problemy z roślinami

Post autor: OneBlood » 2015-05-16, 18:28

Chyba za szybko się uszczęśliwiłem, starsze liście roślin zaczeły blednąć/żółknąć, głownie widać to na heteranthera, micranthemum i dużym heniu. Zielone są tylko najmłodsze liście roślin.
Aktualnie podaje przy podmianie po jednym naciśnięciu micro, macro, K, hydro mineral +, Fe codziennie 2 naciśnięcia carbo.
Młode liście nie mają takiego rozpędu jak chwile po tym jak kupiłem micro i K i wszystko stoi znowu w miejscu.

Ustawiłem od wczoraj mocniejsze oświetlenie, 18W LED.
Jak zwykle wygląda na niedobór N, ale ja nadal nie mam testów :C

Kupilem żelazo tydień temu żelazo, ale jakoś nie widać poprawy, do tego copostogon ma się w najlepsze. Może sprawa butli załatwiła by sprawę i jest to poprostu niedobór węgla względem silnego oświetlenia? W koncu woda leci z osmozy do tego podmiany robię co tydzień i teoretycznie w tym momencie jest full wypas nawozów.

Zdjęcia zrobiłem około 2 tygodni temu, teraz jest delikatnie gorzej :)

Sam juz nie wiem co teraz jest tnie tak :C
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z roślinami

Post autor: maol » 2015-05-18, 15:07

Dla mnie to jest tam po prostu za ciemno. Pamiętaj o triadzie światło-CO2-nawozenie. Dla roślin nie ma znaczenia, że czegoś jest za dużo - za to kompletnie hamuje ich rozwój jak czegokolwiek jest choć o odrobinę za mało. Za to glony maja wtedy używanie - gdyż ich wymagania są znacznie mniejsze - a rośliny nie są dla nich wystarczająco silnym wrogiem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Problemy z roślinami

Post autor: OneBlood » 2015-05-19, 09:51

Skoro 'triada' musi się równoważyć, to wydaje mi się że brakuje poprostu CO2, bo w tym momencie jest 18W LED (ok 2000 lumenów), na 37 litrów akwarium, więc niedobór światła jest wręcz niemożliwy :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z roślinami

Post autor: maol » 2015-05-19, 10:49

Masz diody, być może stąd moje wrażenie - ale pamiętaj,że ich światło jest inne i te magiczne 0,5 w/l tu nie działa (a w każdym razie nie do końca). Ale dąż do zapewnienia wszystkich elementów - możesz zacząć od CO2.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Problemy z roślinami

Post autor: OneBlood » 2015-05-19, 11:19

Kwestia tego jak robilem zdjęcie, bo w rzeczywistości akwarium wydaje się być wręcz prześwietlone, jest conajmniej 2x jaśniej niż przy 20W żarówce energooszczędnej. Jeżeli będę przy kasie to postaram się kupić butlę bo to chyba jedyne czego mi tak naprawdę brakuje do 'kompletu', a narazie zostanę przy podawaniu carbo w płynie, ale znacznie zwiększę jego dawki. Z reszta problem próbowalem rozwiązać też na innym forum, sumując wychodzi na niedobór węgla, ponieważ compostogon i krasnorosty nie lubią dużego stężenia CO2, a u mnie rosną bezproblemowo :)

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Problemy z roślinami

Post autor: OneBlood » 2015-05-30, 15:40

Coś jest nie tak, a ja nadal nie wiem co, chciałem nadrobić braki CO2 podając 4krotną dawkę carbo w płynie, jednak to nie dało zadnego skutku (anie rosliny nie ruszyly, a ni glon nie odpuścił). Teraz akwarium wygląda jak na skraju życia, to co w nim się znajduje wręcz cięzko nazwać roślinnością, a cała zieleń zrobiła się blado żółta. Glony jak rosną, tak rosły, a moze nawet i bardziej niż przedtem, bo nie mają rywalizacji ze strony roślin które od miesiąca nie urosły nawet o centymetr. Filtr wyczyszczony jakieś 3 tygodnie temu, też nie poprawił efektu, świecę 8h dziennie. Co mogę robić źle? Albo czego nie robię dobrze? Boje się, że za chwilę z akwarium nic już nie zostanie, bo nawet substrat i dyfuzory filtra pokrywa nitkowaty, krótki glon którego nie jestem usunąć w inny sposób, niż wyżucenie podłoża (z filtra da się go pozbyć szczotką.

Ponownię proszę o pomoc bo już wymiękam :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z roślinami

Post autor: maol » 2015-06-01, 17:41

EasyCarbo... przejdź na bimbrownię. EC to ZŁOoooo..... I znacząco ogranicz nawożenie. To malutki zbiornik, bardzo łatwo go przenawozić, szczególnie przy bogatym podłożu. Poza tym będę się cały czas czepiał tych diod - co to za diody? CREE?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ