podłoże do storczyków pod żwirkiem?

Moderator: ModTeam

Morter 2
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2015-04-07, 13:04
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr

podłoże do storczyków pod żwirkiem?

Post autor: Morter 2 » 2015-04-07, 14:49

Witam, zakładam akwarium. Ma to być coś w rodzaju Iwagumi z większą ilością wyższych roślin w tle. Jako, że jestem zwolennikiem ziemi pod żwirkiem, chciałbym i tym razem to zastosować. Zastanawiam się jednak nad nowym pomysłem, mianowicie nad zastąpieniem zwykłej ziemi ogrodowej podłożem do storczyków lub wymieszaniem ich w proporcjach powiedzmy 1:1.
czemu ziemia ogrodowa jest ryzykowna? Wielokrotnie na forum był poruszany fakt, że ziemia ogrodowa powinna zawierać jak najmniej nawozów. Więc wybieramy najtańszą, bo te droższe mają zazwyczaj więcej nawozu a to może zakłócać równowagę w zbiorniku i skutkować wysypem glonów. Niestety, najtańsza ziemia ogrodowa jest robiona na bazie torfu i ziemi kompostowej, ta z kolei może zawierać prawie wszystko, włączając w to różne mikroorganizmy, grzybnie itp niepożądane w akwarium. Podłoża tanie nie są w żaden sposób czyszczone biologicznie.
co może być na korzyść substratu dla storczyków? po pierwsze są czystsze biologicznie, bo storczyki są wrażliwe na wszelkie choroby. Z drugiej strony mają niewiele nawozu, bo storczyki nie lubią być przenawożone. Po trzecie, storczyki występują na tych samych terenach, z których pochodzi większość naszych ryb akwariowych.
A Wy co sądzicie o tym pomyśle?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: podłoże do storczyków pod żwirkiem?

Post autor: maol » 2015-04-10, 10:49

Spróbować można. Sprawdziłbym tylko czy nawozy zawarte w tej ziemi ogrodniczej nie sa np. toksyczne.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: podłoże do storczyków pod żwirkiem?

Post autor: Kaef » 2015-04-19, 11:53

Podłoże dla storczyków w większości składa się z różnych kawałków drewna i kory, także raczej odpada.

ODPOWIEDZ