Jakie podłoże do krewetkowego roślinniaka ?

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Jakie podłoże do krewetkowego roślinniaka ?

Post autor: OTTO » 2015-04-10, 20:32

Wszystko wiem:
- że kostka OW - jutro odbieram
- korzeń już mam
- lignit z mchem
- będzie mały heniek
- krewetki RC i kilka Razbor Galaxy

Tylko nie wiem jakie podłoże ???

Ktoś mi polecił "Aquatic Nature Shrimp Soil" tylko że pod takie proste niewymagające krewetki nie trzeba takiego drogiego podłoża.
Zależy mi na tym aby to podłoże było bogate w minerały dla roślin, tak abym nie musiał nawozić, poza powiedzmy potasem i carbo
Więc może jednak bazalt i ziemia ? Tylko czy sama ziemia baz nawożenia słupa nie będzie robiła problemów w postaci glonów ?


Co radzicie ?

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do krewetkowego roślinniaka ?

Post autor: Morter » 2015-04-10, 21:06

a jakie światło?
pytanie czy jakakolwiek ziemia bez nawożenia słupa nie będzie po jakimś czasie robiła problemów. Możesz dać jeszcze między ziemię a bazalt kulki gliniano torfowe, wzbogacą podłoże, a składniki uwalniają się powoli.
Jednak ziemia się wyczerpuje po jakimś czasie. roślinki zawsze będą wyciągały, więc po jakimś czasie nawet najlepsze podłoże się wyjaławia, zwłaszcza w małym zbiorniku. A z roślin będzie tylko heniek i mech?
bo z jednej strony piszesz o podłożu dla krewetek, i że do takich krewetek nie trzeba dobrego podłoża, a z drugiej, ze szukasz podłoża do roślin. więc pytanie, do czego tak naprawdę go szukasz :)
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Jakie podłoże do krewetkowego roślinniaka ?

Post autor: OTTO » 2015-04-11, 09:46

Świetlówka będzie 11 w i jest 6500
A zbiornik 25x30 cm i wys. 25 cm
Będą tylko krewetki RC a one cudów nie potrzebują, więc po co przepłacać za podłoże które np.zmiękcza wodę skoro w kranie mam bardzo miękką?
Więc zależy mi na tym aby to było podłoże dobrane pod rośliny, bo na nich mi zależy najbardziej, to będzie krewetkarium z naciskiem na rośliny no i kilka Razor Galaxy.
Tak chcę tylko dno porośnięte małym heńkiem (bo ponoć Monte Carlo nie da rady bez CO2) plys korzenie porośnięte mchem.
No nie chcę nawozić niczm poza potasem i carbo

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do krewetkowego roślinniaka ?

Post autor: Morter » 2015-04-11, 15:29

do mchów podłoże nic nie ma, więc w zasadzie, szukasz podłoża do małego heńka. Ja go nie miałem jeszcze, więc musi się wypowiedzieć, ktoś kto to zna, jakie potrzeby ma mały heniek.. A mchy jakieś proste, czy te bardziej wymagające?
Ja bym ryzykował ziemię z bazaltem jeśli nie chcesz przepłacać, bo dobry substrat roślinny będzie kosztował tyle co podłoże do krewetek. A tego chcesz uniknąć z tego co rozumiem.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Jakie podłoże do krewetkowego roślinniaka ?

Post autor: OTTO » 2015-04-11, 17:36

Dokładnie, dobrze to nazwałeś, szukam podłoża pod małego heńka, mchy mam christmas, milimeter, phoenix i radzą sobie na kranówce plus trochę potasu i carbo, na samym bazalcie heniek mi chyba nie pociągnie?
A wkładać ziemie z powodu samego heńka mam stracha, bo wiadomo ziemia jest bogata i mogą być problemy gdy nic tego bogactwa nie wciągnie ;)
Dlatego szukam jakieś podłoża, które będzie nie jałowe jak dla krewetek, ale też nie tak pikujące pierwiastkami jak ziemia, czyli co proponujecie ?

ODPOWIEDZ