Kamień do akwarium - identyfikacja

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Tomekł
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-30, 22:20
Imię: Tomek

Kamień do akwarium - identyfikacja

Post autor: Tomekł » 2015-06-06, 10:57

Witam serdecznie, jest to mój pierwszy post na tym forum, jednak akwarystyką zajmuję się już trochę czasu. Postanowiłem tutaj napisać, gdyż nurtuje mnie pewna sprawa.

Zmieniam aranżację akwarium i poszukuję odpowiednich do niego kamieni. W sklepie ogrodniczym natknąłem się na kamień o nazwie "Otoczak grafitowy".

W internecie nie mogę znaleźć szerszych informacji o kamieniu o tejże nazwie. Być może jest to nazwa "dla klienta" żeby przyciągnąć uwagę.

W każdym razie chciałbym, by ktoś pomógł mi zidentyfikować rzeczony kamień bym mógł poszukać, czy nadaje się on do akwarium. Zrobiłem test z octem, który nic nie wykazał. Zanurzę go jeszcze dla pewności w destylce.

Zdjęcie poglądowe:
Obrazek

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Kamień do akwarium - identyfikacja

Post autor: Kazio » 2015-06-06, 11:17

Jak z octem nie reaguje to nie powinno być problemów. Jak ci się podoba to wsadzaj do akwarium. Chyba kamień się nie rozpuszcza i nie barwi wody?
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Tomekł
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-30, 22:20
Imię: Tomek

Re: Kamień do akwarium - identyfikacja

Post autor: Tomekł » 2015-06-06, 11:21

Po prostu zastanawiałem się czy nie będzie z tym kamieniem problemów jak np. z serpentynitem, który zawiera w sobie metale ciężkie i pochodne azbestu, w niektórych kręgach akwarystycznych się go nie poleca.

Dlatego też chciałem się dowiedzieć coś na temat mojego kamienia.

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Kamień do akwarium - identyfikacja

Post autor: Kazio » 2015-06-06, 13:06

Analizując nazwę. Otoczak to kamień który nabrał kształtów gdy był toczony przez wodę. Tak więc co w sobie miał to raczej zostało wypłukane. A grafit to węgiel więc też nic złego .A w internecie piszą że stosowany jest w japońskich oczkach więc myślę że problemu być nie powinno
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

krasnal

Re: Kamień do akwarium - identyfikacja

Post autor: krasnal » 2015-06-06, 23:26

Tomekł pisze: W internecie nie mogę znaleźć szerszych informacji o kamieniu o tejże nazwie. Być może jest to nazwa "dla klienta" żeby przyciągnąć uwagę.
Szukaj => "łupek filitowy"

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Re: Kamień do akwarium - identyfikacja

Post autor: Koder_ » 2015-06-07, 10:28

Witam.
Otoczaki mają raczej zaokrąglone kształty (m. in. stąd ich nazwa) - czyli ta w sklepie, to jak wspomniałeś dla klienta.
Fotka jest mało "dokładna", jednak da się zauważyć, że kamień ma budowę warstwową - czyli jest to łupek. Konkretnie jaki, tego nie jestem w stanie określić (nie znam się na tym aż tak bardzo).
Generalnie łupki świetnie nadają się do akwariów, jeśli test octowy nie wykazał nic - bez problemu :-)
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

Tomekł
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-30, 22:20
Imię: Tomek

Re: Kamień do akwarium - identyfikacja

Post autor: Tomekł » 2015-06-07, 14:33

Dzięki za pomoc, uspokoiliście mnie :ok: Jak postawię akwarium to nie omieszkam się nim tutaj pochwalić.

ODPOWIEDZ