https://internet-airmax-wroclaw.pl | pralnia samoobsługowa warszawa

Akwarium roślinne + krewetki [pomocy]

Moderator: ModTeam

MatuDesu
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2015-07-26, 14:37
Imię: Mateusz

Akwarium roślinne + krewetki [pomocy]

Post autor: MatuDesu » 2015-07-26, 15:03

Witam,
planuje założenie zbiornika 43L (kostka 35x35x35), główną część aranżacji mają stanowić rośliny (krewetki maja być tylko niewielkim dynamicznym dodatkiem) i teraz mam mały problem mianowicie jaki kompromis zastosować

moja propozycja to:
1. podłoże - ADA AQUA SOIL AMAZONIA NEW POWDER 9l (pod rośliny)
2. bakterie minerały:
- Benibachi Bee Max [30g] (dla krewetek na sam spód)
- Benibachi Mironecton Powder [50g] zmieszane z ADA BACTER 100 100g (flora bakteryjna krewetki + rośliny)
4. filtr - FILTR WEWNĘTRZNY AQUA SZUT PAT MINI N (mały filtr wewnętrzny, powinien dać rade)
5. obsada roślinna:
- Alternanthera reineckii Mini TROPICA in-vitro (w żelu)
- Phoenix Moss (FISSIDENS FONTANUS sp.) in-vitro
- Hemianthus Callitrichoides Cuba
- Staurogyne Repens
6. krewetki - 10x neocaridina heteropoda sakura orange
7. kamień - Red stone Aquawild (https://www.akwarystyczny24.pl/aquawild ... -2731.html) - z tym, że nigdzie nie mogę znaleźć danego kamienia (jak ktoś ma jakieś źródło lub sklep to proszę o kontakt)
8. oświetlenie - LAMPA AQUAEL LEDDY SMART SUNNY BLACK 6W

i to by było na tyle, zastanawiałem się nad podłożem BENIBACHI Black Soil Powder (pod krewetki) ale nie wiem jak poradą sobie rośliny

i zostaje jeszcze kwestia nawożenia w płynie, jak na nie zareagują krewetki i czy faktycznie rośliny będą go potrzebować

czy używanie obu preparatów pod podłożem jest konieczne (Benibachi Mironecton Powder [50g] zmieszane z ADA BACTER 100 100g) czy Ada wystarczy?

proszę o pomoc

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium roślinne + krewetki [pomocy]

Post autor: maol » 2015-07-27, 08:28

Nooo... będą dobrze się miały, i rośliny, i krewetki. Te nawozy krewetkom nie zaszkodzą, ale to mały zbiornik - uważaj, żeby go nie przenawozić. I moim zdaniem samo podłoże w zupełności w takim zbiorniczku wystarczy.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

MatuDesu
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2015-07-26, 14:37
Imię: Mateusz

Re: Akwarium roślinne + krewetki [pomocy]

Post autor: MatuDesu » 2015-07-30, 15:41

Mam jeszcze 2 pytania:

1. Ostatnio znalazłem w sklepie możliwość kupna 5 odmierzonych preparatów firmy ADA
( Link: https://www.akwarystyczny24.pl/ada-star ... p-812.html) koszt 55zł

i teraz się zastanawiam czy konieczne jest użycie Benibachi Bee Max oraz Benibachi Mironecton Powder
Wydaje mi się że mieszanka suplementów ADY powinna wystarczyć krewetkom (a już na pewno roślinom) i nie ma co się pakować w Benibachi (podkreślam, że się nie znam i mogłem napisać głupotę)

2. Pytanie odnośnie oświetlenia, gdyby ktoś mógł mi polecić jakieś oświetlenie w kwocie ~150zł (najlepiej LED 6500K ~20W lub inne wystarczające na zapewnienie światła roślinom w kostce 35x35x35 około 43L)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium roślinne + krewetki [pomocy]

Post autor: maol » 2015-07-31, 10:37

W 43l nie szalej z nawozami - pamiętaj że lepsze jest wrogiem dobrego, a w tak małym zbiorniku strasznie ciężko będzie się pozbyć jakiegokolwiek nadmiaru. Co zwykle skutkuje plagą glonów. Za 150zł spokojnie kupisz odpowiedni do takiego akwarium zestaw oświetleniowy, wystarczy poszukać/pokombinować.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Cherry Lady
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-01-11, 16:26
Pojemność akwarium: 25
Imię: Kasia
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Akwarium roślinne + krewetki [pomocy]

Post autor: Cherry Lady » 2016-01-12, 10:55

Hej, szukam info na forum właśnie w sprawie obsadzania krewetkarium i ewentualnego wpływu na jakość wody. W planach skromne 20l, obsadzenie hemianthus callitrichoides. W sklepie polecają na początek Easy life Ferro bo duzo żelaza i dobrze rosną, a później stabilizację poprzez Easy Life Profito. Zastanawia mnie jedynie ile będę musiała zaczekać, żeby wpuścić krewety (red cherry). Byłabym wdzięczna za wskazówki, bo trochę się tego obawiam:(

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium roślinne + krewetki [pomocy]

Post autor: maol » 2016-01-12, 12:54

A nie prościej i lepiej byłoby zrobić trochę większy zbiornik? 20l to proszenie się problemy, szczególnie u początkujących.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

PeHa68
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2016-06-27, 13:34
Pojemność akwarium: 120
Imię: Adam

Re: Akwarium roślinne + krewetki [pomocy]

Post autor: PeHa68 » 2016-10-25, 09:21

Warto moim zdaniem poczytać kilka tematów na forum ,w tym o 7 grzechach głównych początkującego akwarysty, bo jesteś na bardzo dobrej drodze aby osiągnąć 1 z nich, czyli mowa o małym akwarium. Zgadzam się, że 20l to proszenie się o kłopoty, większy zbiornik da Ci zdecydowanie więcej możliwości .

ODPOWIEDZ