Czy muszę nawozić NO3? Interpretacja wyników testów

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

BloodyRoxi
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2021-01-18, 01:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Roxana

Czy muszę nawozić NO3? Interpretacja wyników testów

Post autor: BloodyRoxi » 2022-02-15, 14:52

Zrobiłam testy wody jakiś czas temu. Wyszło dużo za niskie gh i za dużo potasu względem azotu (miałam problem z sinicą). W końcu udało mi się uzyskać gh 6 i chciałam zacząć wyrównywać poziom azotu i potasu, ale jak zrobiłam test wyszedł niezbyt czytelny. Kolor wody jest bardzo lekko zabarwiony, prawie niewidoczny i nie pasuje do żadnego koloru, który mam w tabeli (test wykonywany dwa razy). NO3 wyszło jak zwykle 0, a sinica się już nie rozwija. Teraz pytanie, mam zwiększyć NO3 i potas dodając nawóz (easy-life nitro), czy zostawić jak jest?

Akwarium 112l (80x35x40)
Filtr aquael 1000 turbo z ceramiką
Grzałka 100w z termostatem, temperatura 26,5 stopni
Oświetlenie 1x świetlówka aquael 16w, czas świecenia 11h
Podłoże: piasek kwarcowy+żwir
Wystrój: korzeń, jaki nie wiem, łupina kokosa, plastikowy kamień i zamek
Roślinki 10 sztuk w tym: kryptokoryna 2 gatunki, nurzaniec, hygrophila 2 gatunki, żabienica i limnophila, reszty nie znam
Podmianki wody co 2-3 tyg, 25%, woda ze zmiękczacza, dodaję mineralizator podczas każdej podmianki, żeby utrzymać gh 6
Codziennie nawożenie CO2, firma yokuchi
Jakiś czas temu skończyłam kuracje preparatem przeciwko cyanobakterii (sinica)
Zbiornik mam jakieś 2 lata, ostatnio kupiłam dorosłego zbrojnika, reszta ryb jest w akwarium średnio pół roku (ale zależy od gatunku, najstarsze mają tyle co zbiornik)
Obsada:
1x barwniak czerwonobrzuchy, 12x zwinnik blehera, 7x piskorek kuhla, 2x zbrojnik pospolity, 1x drewniak dwubarwny

Testy:
pH 7,8 (trochę za wysokie, możecie napisać jak obniżyć)
GH 6
KH 12
NO3 0
Mg 6mg/l
Ca 25 mg/l
Fe 0
PO4 jw. nie pokazuje nic konkretnego

PS: Czy jest jakiś konkretny powód, dla którego pojawiają się w tym akwarium pierwotniaki? Miałam krystalicznie czystą wodę, a teraz jest zielona.

ODPOWIEDZ