Proporczykowiec perłowy (Fundulopanchax gresensi)

Stary dział encyklopedii roślin i ryb.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
lukasz.www
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 2007-04-29, 11:18
Pojemność akwarium: 112
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Przemyśl

Proporczykowiec perłowy (Fundulopanchax gresensi)

Post autor: lukasz.www » 2007-07-10, 20:04

Długość: 7 cm.

Występowanie: Bardzo ograniczony obszar tylko w północno-zachodnim Kamerunie (okolice miejscowości Takwai)

Odżywianie: drapieżnik, głównie larwy owadów oraz owady opadłe na powierzchnię wody (np. mrówki).

Temperatura: 22 - 26oC.

pH: w naturze 6 do 6,5, w akwarium dobrze toleruje wartości nawet około 7.5

dH: preferowany przedział 1-6o, tolerowany do powyżej 15o.

Biotop: Wolno płynące strumienie i inne niewielkie cieki wodne

Zbiornik: Male akwarium jak np. 20 l nadaje się właściwie tylko do bardzo małej grupy ryb (jak trio jeden samiec i dwie samice). Dla większej grupy akwarium powinno być co najmniej 50 litrowe, a w jeszcze większym możliwa jest hodowla wielogatunkowa zarówno z innymi podobnej wielkości proporczykowcami, ale także przedstawicielami innych grup ryb Afryki Zachodniej i nie tylko, o podobnych wymaganiach wodnych i żywieniowych.

Zachowanie: Ryby spokojne. Niemal ignorują przedstawicieli innych gatunków, a przy tym są na tyle harde i śmiałe, że nie płoszy je obecność ryb nawet i dwukrotnie od nich większych i o pewnych skłonnościach terytorialnych jakimi są proporczykowce błękitne. Daje się dostrzec pewną agresję wewnątrzgatunkową (konkurencję pomiędzy samcami), ale na bardzo niskim poziomie jak na przedstawicieli rodzaju Fundulopanchax.

Pielęgnacja: Gatunek dla średnio zaawansowanych. Ryby lubią świeżą wodę. W dobrych warunkach przeżywają do trzech lat.

Rozmnażanie: Ikra rozwija się zarówno bez jak bez i z diapauzą. W tym drugim przypadku konieczny okres przesuszenia to minimum 3 tygodnie, a najlepiej 4 - 6. Do tarła wystarczy wybrać jednego samca i jedną lub dwie samice. W warunkach naturalnych ryby te trą głównie przy podłożu, to też jedynym elementem wystroju akwarium tarliskowego może być kępa torfu włóknistego. Młode niemal zaraz po wylęgu zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu, którym mogą być świeżo wyklute larwy solowca. Ryby tego gatunku zaczynają się dosyć późno wybarwiać (po upływie około 4 miesięcy).
Jest to gatunek dosyć wytrzymały, dlatego też nie wymaga bardzo szczególnych zabiegów ze strony akwarysty (poza czystością i świeżością wody). Niedostępny w handlu i rzadko dostępny wśród hodowców. Cechuje go szczególne jak na proporczykowce ubarwienie (np. brak jasnych brzegów będących wykończeniem płetw nieparzystych). Ryby niewybredne w karmieniu, które można przyzwyczaić także do pokarmów sztucznych.
Znana jest tylko jedna populacja tego gatunku zwana "Takwai".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Zablokowany