https://wino-sklep.pl

Proporczykowiec dwupręgi (Chromaphyosemion bitaeniatum)

Stary dział encyklopedii roślin i ryb.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
lukasz.www
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 2007-04-29, 11:18
Pojemność akwarium: 112
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Przemyśl

Proporczykowiec dwupręgi (Chromaphyosemion bitaeniatum)

Post autor: lukasz.www » 2007-07-10, 20:22

Długość: 7cm.
Występowanie: Wybrzeże Nigerii, Togo i Beninu.
Odżywianie: drapieżnik, pokarm wyłącznie żywy.
Temperatura: 22 - 24oC.
pH: 6,0 - 6,5.
dH: do 10o.

Biotop: zwykle małe stawy, rozlewiska i strumienie lasu deszczowego z miękkim podłożem

Zbiornik: Najlepsze jest akwarium jednogatunkowe, gęsto zarośnięte roślinami. Podłoże torfowe. Zbiornik koniecznie przykryty. Istnieje kilka odmian barwnych.
Zachowanie: Ryby są ruchliwe. Przebywają w dolnych i środkowych partiach wody.
Ryby te są spokojne i niekonfliktowe. Nawet współzawodnictwo o względy samic nigdy nie przeradza się w walki. Samice są bardzo spokojne i nigdy nie atakują innych ryb. Samce podczas ustalania hierarchii gromadzą się w otwartej toni w pobliżu kęp roślin. Ustawiają się głowa przy głowie, równolegle, w odległości około 3-4 centymetrów. Napinają płetwy nieparzyste, nabierają pomarańczowo-zielonych barw i napinają pokrywy skrzelowe, trwają tak przez krótką chwilę i jeden z nich uznaje się za pokonanego. Silniejszy nie goni odpływającego przeciwnika, lecz obserwuje pozostałe samce. Oczekujące na obrzeżach areny samice bacznie śledzą poczynania samców i nigdy nie akceptują pokonanych. Zwycięski samiec płynie w stronę kępy roślin i natychmiast przyłącza się do niego samica. Nieobecność najsilniejszego wykorzystują pozostałe samce do wyłonienia następnego w kolejności, a mają na to tylko około 2 minut, po których najsilniejszy wraca.

Rozmnażanie: Tarło przy temperaturze 22oC. Możliwe jest w niewielkim akwarium tarliskowym lub w ogólnym wśród liści roślin pływających. Jako substrat w akwariach tarliskowych stosuje się najczęściej mech jawajski i torf włóknisty. Jaja rozwijają się w sposób ciągły (bez diapauzy). Wylęg następuje po około 2-3 tygodniach. W gęsto obsadzonym akwarium ogólnym rodzice nie zjadają wszystkich młodych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Zablokowany