Proporczykowiec kongijski (Aphyosemion congicum)

Stary dział encyklopedii roślin i ryb.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
lukasz.www
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 2007-04-29, 11:18
Pojemność akwarium: 112
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Przemyśl

Proporczykowiec kongijski (Aphyosemion congicum)

Post autor: lukasz.www » 2007-07-10, 20:40

Długość: 4.5 cm.
Występowanie: południowo-zachodni Zair, południowy-wschód od Kinszasy
Odżywianie: drapieżnik, głównie larwy owadów oraz owady opadłe na powierzchnię wody (np. mrówki).
Temperatura: 20 - 24oC.
pH: 6 do 7,5
dH: tolerują nawet i powyżej 15o, preferują poniżej 10 o.
Biotop: Wolno płynące strumienie lasu deszczowego

Zbiornik: Jednogatunkowy może być mniejszy (np. 20 litrowy), towarzyski znacznie większy, jednak wtedy tylko wraz z niewielkimi spokojnymi rybami.

Zachowanie: Ryba spokojna, a nawet nieśmiała, jeśli w akwarium nie ma odpowiednich kryjówek lub ryby towarzyszące są zbyt agresywne. Zalecana spora przewaga samic z powodu ciągłej aktywności i sporej nachalności samców, oraz trzymanie albo tylko jednego, albo co najmniej kilku samców z powodu zdecydowanej konkurencji o dostęp do samic.

Pielęgnacja: Gatunek uznawany za trudniejszy w chowie i rozmnażaniu. Nie zalecany dla początkujących. W odpowiednich warunkach i wodzie o niskiej temperaturze ryby dożywają w akwarium nawet 3 lat.

Rozmnażanie: Ikra rozwija się bez diapauzy około 14-20 dni w zależności od warunków. Możliwe również rozmnażanie z diapauzą (około 3 tygodnie). Do tarła najlepiej odłowić jednego samca i co najmniej trzy samice. Ikra jest chętniej składana w gąszczu roślin takich jak mech jawajski, ale z braku innych możliwości będzie także składana w podłożu z torfu włóknistego. Jako pierwszy pokarm dla narybku najlepsze są świeżo wyklute larwy solowca. Rozród jest zwykle mało wydajny. Jedna samica składa tygodniowo tylko kilka do kilkunastu ziaren ikry.
Ryby rosną bardzo powoli i dosyć późno też wybarwiają się oraz osiągają dojrzałość płciową (6-8 miesiąc). Pozostałe warunki hodowli podobne jak u Aphyosemion australe, z tym że proporczykowiec kongijski jest gatunkiem delikatniejszym i bardziej wymagającym (chociażby jeśli chodzi o świeżość wody).
Znane są tylko cztery populacje tego gatunku żyjące w naturze: Gembo River, Kenge, Tekundi oraz Vue River. W miejscu występowania Proporczykowców Amieta przedstawicieli rodzaju Epiplatys (np. Epiplatys multifasciatus).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Zablokowany