hack msp bez pobierania

Tęczanka filigranowa

Stary dział encyklopedii roślin i ryb.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
lukasz.www
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 2007-04-29, 11:18
Pojemność akwarium: 112
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Przemyśl

Tęczanka filigranowa

Post autor: lukasz.www » 2007-07-12, 15:45

Akwarystyka słodkowodna zyskała ok. 30 lat temu interesującą przedstawicielkę fauny - niewielką rybkę nazwaną Iriatherina werneri. To delikatnie wyglądająca ryba, z rodziny Melanotaenidae (tęczankowate), blisko spokrewniona z rodzinami grupowanymi w rzędzie aterynokształtnych. Ta klasyfikacja podana jest zgodnie z informacją zamieszczoną w książce Johna Dawesa zatytułowanej właśnie "Akwarystyka słodkowodna". Autor z kolei, przyjął klasyfikację według J. S. Nelsona "Fishes of the World", wyd. III, 1994. To fotografia z książki Johna Dawesa była impulsem do zainteresowania się tą tęczanką.

Nie jest to ryba często spotykana w akwarystycznych (zoologicznych) sklepach. Jeżeli już jest, to chyba najczęściej określana jest nazwą łacińską - Iriatherina werneri.
Określenia spotykane w innych językach to: Pracht Regenbogenfisch, Werners Regenbogenfisch, Filigran-Regenbogenfisch, Fadenflossen-Regenbogenfisch - niem., Threadfin Rainbowfish - ang.
Z wyglądu raczej nie od razu można wychwycić podobieństwo do "klasycznych" tęczanek, łatwiej do innych krewniaczek - promieniczek. Nazwy jakie spotyka się w różnych źródłach, również na forach i w artykułach w Internecie, to: Tęczanka filigranowa, Tęczanka Wernera, Promieniczka Wernera. Ciało ma silnie bocznie spłaszczone, co czyni ją optycznie jeszcze drobniejszą.
Według dostępnej literatury Iriatherina werneri dorasta do ok. 5 cm - to samiec, natomiast samiczki są nieco mniejsze. W naturalnym środowisku występują w południowej części Nowej Gwinei oraz północnej Australii. Podawany zakres odpowiedniej dla nich temperatury, to 22-30 °C - mają zapewnione 26-28 °C.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Zablokowany