http://www.bhp-ergon.pl/pl/Uprawnienia-UDT

welonki - help!

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

olinka_1991
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-07-13, 16:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Piła, wielkopolskie
Kontakt:

welonki - help!

Post autor: olinka_1991 » 2007-07-13, 18:10

hello wszystkim!! mam problem z welonkami... w sklepie mieszkały w akwa ok. 10 l, kupiłam 3 małe i wpuściłam do domowego o pojemności 54l (wczoraj) i one teraz pływają obok siebie, a shubunkin ciągle pływa w obie strony przy bocznej ścianie, w tę i z powrotem :-? , jakby chciał się wydostać... ogólnie są bardzo żywe i chyba szczęśliwe...

czy to normalne, że jedna z rybek tak pływa?? HELP!!

PS oczywiście, gdy już podrosną, kupię im akwa gdzieś ze 112l... ale póki co... proszę o odpowiedź:D
czas jest najlepszym nauczycielem - szkoda, że zabija wszystkich swoich uczniów...

koniki anglo-arabskie i rybki rulezz!! :)

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: welonki - help!

Post autor: KrZyWy » 2007-07-13, 18:57

Po 1 zły dział - "Powitania" ("jesteś nowy?-napisz nam coś o sobie")

po 2 powinnaś podać temperature wody w akwarium

po 3 nie powiedziałaś czy je karmiłaś już

po 4 nie powiedziałaś nic o swoim oświetleniu itd.

a odp może być taka :
-pływa tam i spowrotem bo być może ( pkt. 3) nie dałaś im jedzenia a ona szuka
-zła temperatura, stres

po 5
lepiej niech inni się wypowiedzą bo nie tylko ja jeste na tym forum zaczekaj na nich
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: welonki - help!

Post autor: Doma » 2007-07-13, 19:54

JA jestem za przeniesieniem tematu do "ryby".
Ja uważam że ( tak jak sądzi KrZyWy ) ryby są zestresowane i jeszcze się nie zaaklimatyzowały, albo masz głodne ryby.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

olinka_1991
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-07-13, 16:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Piła, wielkopolskie
Kontakt:

Re: welonki - help!

Post autor: olinka_1991 » 2007-07-14, 21:23

temp. 22oC, oświetlenie 20W
czas jest najlepszym nauczycielem - szkoda, że zabija wszystkich swoich uczniów...

koniki anglo-arabskie i rybki rulezz!! :)

bejrutek

Re: welonki - help!

Post autor: bejrutek » 2007-07-14, 21:50

zachowanie jest spoko... komety( shubunkin) powinny być bardzo żywe i bardzo ruchliwe, więc zachowanie jest normalne, tak na marginesie oprócz nazwy tematu, to dzieki, że w końcu ktoś nazwał jedną z odmian złotych rybek fachowo, a nie jak wiekszośc na jedno kopyto cały czas welon- przeciez welon to tylko jedna z odmian złotych rybek ... temp masz spoko, złote rybki wytrzymują szeroki zakres temp, mimo że są zimnolubne najlepiej 20-25stC.. wazne żeby wszystko szło w parze z odpowiednia filtracją, natlenianiem wielkością akwa ..

jedyne co moge doradzić, to kup wieksze akwa jesli Ci zależy na prawidłowym rozwoju... złote rybki wyrastaja na duże ryby, kometki dodatkowo sa długaśne, ogólnie żarłoki przy których ciężko w małym akwa utrzymać czystość...

ja cały czas marze w tej chwili o założeniu akwa.. myśle o 240L i trzech złotych rybkach., ale jeszcze nie wiem jakie odmiany, raczej cos z welonów, jeden veiltail i dwa tradycyjne i najbardziej popularne fantail...

[ Dodano: 2007-07-14, 22:20 ]
szczerze komety wyobrażam sobie raczej w oczku wodnym lub wiekszym zbiorniku, to jest poprostu dzikus (widac w jego ruchliwym zachowaniu, kształt ciałą), chocby z tego względu że jest to jedna z odmian złoty rybek, której bardzo blisko do jej protoplasty żyjącego w naturze czyli Carassius auratus

[ Dodano: 2007-07-14, 22:26 ]
jeszcze jedno powiedz mi jak ten shubunkin trzyma płetwe ogonową wysoko do góry, górny płat nie zachodzi na dolny???

olinka_1991
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-07-13, 16:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Piła, wielkopolskie
Kontakt:

Re: welonki - help!

Post autor: olinka_1991 » 2007-07-14, 23:39

dzięki za wszystkie rady :)

nie, własnie pozostałe 2 złote welony (hmmm, to napewno mieszanka zwykłej kometki z prawdziwym welonem, i raczej nie ryukinem) mają ogon długi, rozdwojony i ciągnący się generalnie, ale aż tak duzy to nie... i shubunkin im obżarł chyba płetwy - nieznacznie dolne płaty, ale jednak...

shubunkin ma ogon jak u kometki, tyle że taki podwójny; trzyma się ten ogon dzielnie do góry, i to właśnie dolny płat odrobinkę zadziera się w górę:)
czas jest najlepszym nauczycielem - szkoda, że zabija wszystkich swoich uczniów...

koniki anglo-arabskie i rybki rulezz!! :)

bejrutek

Re: welonki - help!

Post autor: bejrutek » 2007-07-15, 00:00

przepraszam:)

rodzaje shubunkinów:
-london shubunkin
http://www.bristol-aquarists.org.uk/gol ... common.htm
-bristol shubunkin
http://www.bristol-aquarists.org.uk/gol ... /bshub.htm
-american shubunkin

shubunkiny i komety należą do grupy złotych rybek z jedną płetwą, pochodza bezpośrednio od dziko żyjących protoplastów złotych rybek

jesli ma podwójny ogon jest to poprostu mieszaniec shubunkina, ale raczej komety z... no własnie, wydaje mi się że z wakinami (długie ciało, podwójny ale krótki ogon, tez dzikusy bardzo bliskie swoim dzikim protoplastom)... ale jazda z tymi złotymi rybkami:)
kometa:
http://www.bristol-aquarists.org.uk/gol ... /comet.htm
wakin:
http://www.bristol-aquarists.org.uk/gol ... /wakin.htm

wracając do problemu, zestresowane i chore złote rybki maja opadnięte ogony i płetwy, w dodatku są osowiałe... w twoim przypadku jest raczej ok... nawet jesli to jest mieszaniec, jak dla mnie to ma usposobienie komety, potrzebne jest bardzo duże akwa lub oczko, myśle że stąd bierze się problem obgryzania, którego przy normalnych warunkach nie powinno być, za małe akwa..

szkoda że nie masz fotki, byłoby troche mniej strzelania ;) pozdro

olinka_1991
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-07-13, 16:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Piła, wielkopolskie
Kontakt:

Re: welonki - help!

Post autor: olinka_1991 » 2007-07-15, 11:00

mam fotkę :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
czas jest najlepszym nauczycielem - szkoda, że zabija wszystkich swoich uczniów...

koniki anglo-arabskie i rybki rulezz!! :)

bejrutek

Re: welonki - help!

Post autor: bejrutek » 2007-07-15, 12:30

rzeczywiście nie jest to kometa, bo ma zdecydowanie zbyt krótki ogon... wygląda jak shubunkin bristol... zdjęcie jest nie wyrazne i nie widze czy ma pojedynczy, czy podwójny ogon... jeśli pojedyńczy to shubunkin bristol, jesli podwójny to shubunkin bristol pomieszany z wakinem, albo jeszcze cos innego... ufff :)
tak czy siak jest to ładna młoda złota rybka... mimo ze to nie jest kometa, ogólnie wszystkie złote rybki zwłaszcza młode osobniki sa zywe i dośc ruchliwe... i bardzo dobrze, to oznacza że sa zdrowe, dobrym wyznacznikiem ich samopoczucia jest położenie płetw... jesli dumnie wystają do góry to jest wszystko w porządku... mysl nad tym wiekszym akwa...pozdro

ODPOWIEDZ