dlaczego moja roslinka marnieje?

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

karolcia683
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2006-12-10, 19:39
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: bydgoszcz

dlaczego moja roslinka marnieje?

Post autor: karolcia683 » 2007-01-02, 18:16

dlaczego jedna z moich roslin marnieje?nie wiem, jak sie nazywa, ale jest na zdjeciu. to byla jedyna roslina, ktora nigdy mnie nie zawiodla i rosla nawet jak woda byla prawie jalowa.jednak chcialam aby inne tez rosly wiec zaczelam nawozic jakies 3 tygodnie temu PGC i teraz od paru dni widze, ze roslinka marnieje. po prostu jakby gnily jej listki. dalam zdjecia, ale nie wiem, czy dobrze to widac. w kazdym badz razie liscie jej sie robia wiotkie i po dniu lub dwoch odrywaja sie i unosza do gory. nie zauwazylam, by rybki ja obgryzaly. poza tym daje im salate, ktora chetnie sie pozywiaja. no i nie kupowalam nowych rybek od dawna, a wczesniej takich problemow nie bylo. inne rosliny sa w porzadku.
pH miedzy 7, a 7,5 moj test pokazuje wartosci co 0,5
kH 8
gH nie wiem-wadliwy test
PO4 2,5mg/l
NO3 10mg/l
T-25stopni
Fe <0,25mg/l
NO2 <0,1mg.l
amoniak 0mg/l
102litry
obsada:
1hokejowka
2 bojowniczki
7 neonow innesa
1 gupik
2 chyba proporczykowiec nigeryjski (albo cos bardzo podobnego, bo widzialam, ze tych rybek prawie identycznych jest pare gatunkow)
1 zbrojnik niebieski
3 bocje (wlasnie nie pamietam jakie sa chudsze od wspanialych i maja duzo cienkich czrnych paskow)
1 podobna do neona tylko czarna(w mojej ksiazce najbardziej przypomina kardynalka, ale nie wiem)
2 czerwonoglowki
1 danio czerwony
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Cosmo
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2007-01-02, 15:52
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: dlaczego moja roslinka marnieje?

Post autor: Cosmo » 2007-01-02, 18:53

To jest kryptokoryna. Parametry wody wydają mi się dobre. Podaj jakie masz oświetlenie. I radzę ci dokupić jeszcze hokejówek bo jedna nie będzie szczęśliwa - to ryby stadne. Wiesz co ci powiem, ja też miałem kiedyś kryptokorynę która rosła dobrze i nagle stała sie bardzo brązowa a jej liście położyły sie na dnie po czym byłem zmuszony ją wyrzucić.

karolcia683
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2006-12-10, 19:39
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: dlaczego moja roslinka marnieje?

Post autor: karolcia683 » 2007-01-02, 19:12

swiatlo 0,4W/l. wiem, ze za malo dla swiatlolubnych roslin, ale jesli to kryptokoryna, to ona nie ma az takich wymagan swietlnych. poza tym ladnie rosla przez prawie dwa lata i sie pieknie rozrastala. no i inne rosliny nie marnieja, a sa bardziej wymagajace pod wzgledem swietlnym.

Awatar użytkownika
Ucek
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 2006-10-20, 21:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Re: dlaczego moja roslinka marnieje?

Post autor: Ucek » 2007-01-03, 00:06

A czy zmieniłaś coś w układzie filtracji? Np czy zmieniłaś kierunek pradu wody, albo siłe.

karolcia683
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2006-12-10, 19:39
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: dlaczego moja roslinka marnieje?

Post autor: karolcia683 » 2007-01-03, 16:08

sila pradu to ostatnio pare razy sie zmieniala, to prawda. dowiedzialam sie tez, ze kryptokoryna jest wrazliwa na zmiane parametrow wody, a te tez sie zmienily. zaczelam nawozic no i nie przesadzac z czystoscia, bo wczesniej za bardzo o nia dbalam i mi sie woda zrobila jalowa. w zwiazku z tym bardzo podskoczylo PO4 z 0,5 na 2,5mg/l w ciagu jakichs dwoch tygodni.
czy rzeczywiscie moze to byc przyczyna?

Monika
Zainteresowany
Posty: 30
Rejestracja: 2007-01-03, 00:33
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: dlaczego moja roslinka marnieje?

Post autor: Monika » 2007-01-03, 22:49

PO4 jest ściśle powiązane z NO3, ale w przypadku kryptokoryn nie ma to znaczenia. Nie pobieraja składników odżywczych z wody a z podłoża. Bardzo dobrze wpływaja na nie kulki nawozowe gliniano-torfowe. Wkłada się je pod korzenie. Rzeczywiście na zmiane parametrów tak reagują. Nawet nazywane to jest choroba zwartek. Ale spokojnie, nawet jak straci wszystkie liście to odbije.

karolcia683
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2006-12-10, 19:39
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: dlaczego moja roslinka marnieje?

Post autor: karolcia683 » 2007-01-04, 13:36

dzieki za pocieszenie. mam nadzieje, ze masz racje i nie strace mojej najwdzieczniejszej do tej pory roslinki:-)kulki gliniano-torfowe juz zamowilam w sklepie, wiec w przyszlym tygodniu je podloze i mam nadzieje, ze odbije, pozdrawiam

ODPOWIEDZ