Jaka woda?

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

AquaAlbercik
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2007-08-01, 17:51
Pojemność akwarium: 100
Imię: Tomi
Lokalizacja: Tychy

Jaka woda?

Post autor: AquaAlbercik » 2007-08-01, 18:46

Witam.Mam akwarium pół roku i cały czas walczę z wodą.Chodzi o to,że po podmianie wody,raz jest czysta i klarowna przez cały tydzień albo i dłużej,a raz po 2,3 dniach robi się mętna.Rybek mam kilka,ale za to mam dość dużo Ampularii.Nie wiem,czy to nie jest wina tych ślimaków?Roślinek nie mam żadnych,bo ślimaki mi wszystko od razu zżerają.Co może być przyczyną?Oświetlenie mam 1x15W światlówka T8,pompka wody wewnętrzna z filtrem FAN-1 i termostat.Temperatura wody wynosi 26 stopni.
Drugie pytanko,to jak długo powinna stać woda w wiaderku do podmiany?Narazie stosuję preparat do uzdatniana wody Biotopol firmy JBL.Ale słyszałem już kilka razy i czytałem na tym forum,że lepiej nie stosować żadnej chemii.
No i trzecie pytanko,dotyczy parametrów wody.Jakie testy wody powinienem robić przy mojej obsadzie?Dodam,że chcę usunąć ślimaki(zostawię tylko jednego albo dwa mała) i chcę też wstawić kilka roślinek.Pytam,ponieważ całe zestawy testów są drogie,a podejrzewam,że muszę robić tylko podstawowe testy,które można kupić w pojedynczych zestawach.Tylko jakie?
Aqua : 74 literków
Obsada : 2 Neonki Czrewone,1 Neonka Czarna,2 Jarzeńce,6 Gupików,2 Bocje(niebieska i różowa),2 Molinezje Czarne,2 Słoneczne,2 Danio Pręgowane(różowe),Bojownik,Zmienniak Plamisty,2 Miedziki Obrzeżowe,2 Zbrojniki Lamparcie,Ampularia

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jaka woda?

Post autor: D4ni3l » 2007-08-01, 19:23

1. FAN-1 do 100l akwarium jest za mały i prawdopodobnie przez małą wydajność filtra twoja woda staje się mętna.
2. 1x15W na 100l. to 3 razy za mało niż powinno być
3. Nie używaj chemii, a woda niech stoi tydzień przed wlaniem do akwarium
4. Testy na NO3, pH
5. Testy wcale nie sa drogie.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

AquaAlbercik
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2007-08-01, 17:51
Pojemność akwarium: 100
Imię: Tomi
Lokalizacja: Tychy

Re: Jaka woda?

Post autor: AquaAlbercik » 2007-08-02, 11:51

Dzięki z odpowiedz.Najpierw sorki za podanie błędnego litrażu akwarium.Nie wiem skąd mi wpadło 100 litrów.Akwarium ma 75 litrów,a wody jest około 65 -70 litrów.Akwarium było kupione razem z osprzętem(termostat,termometr,pompka i pokrywa z oświetleniem).Mam nadzieję,że do takiego akwarium ta pompka i oświetlenie jest wystarczające.
Mam jeszcze pytanko odnośnie koloru oświetlenia.W sklepach zoologicznych jest kilka kolorów świetłówek.Każdy kolor na coś innego.Tylko czy to działa?Jaki kolor by był najlepszy do mojego zbiornika?
No i jak często nalezy mierzyć te parametry wody?Czy testy na NO3 i pH starczą?
Aqua : 74 literków
Obsada : 2 Neonki Czrewone,1 Neonka Czarna,2 Jarzeńce,6 Gupików,2 Bocje(niebieska i różowa),2 Molinezje Czarne,2 Słoneczne,2 Danio Pręgowane(różowe),Bojownik,Zmienniak Plamisty,2 Miedziki Obrzeżowe,2 Zbrojniki Lamparcie,Ampularia

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Jaka woda?

Post autor: Morter » 2007-08-02, 11:58

testy na no2 jeszcze i na twardość by się przydały...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jaka woda?

Post autor: D4ni3l » 2007-08-02, 19:38

AquaAlbercik pisze:Dzięki z odpowiedz.Najpierw sorki za podanie błędnego litrażu akwarium.Nie wiem skąd mi wpadło 100 litrów.Akwarium ma 75 litrów,a wody jest około 65 -70 litrów.Akwarium było kupione razem z osprzętem(termostat,termometr,pompka i pokrywa z oświetleniem).Mam nadzieję,że do takiego akwarium ta pompka i oświetlenie jest wystarczające.
Mam jeszcze pytanko odnośnie koloru oświetlenia.W sklepach zoologicznych jest kilka kolorów świetłówek.Każdy kolor na coś innego.Tylko czy to działa?Jaki kolor by był najlepszy do mojego zbiornika?
No i jak często nalezy mierzyć te parametry wody?Czy testy na NO3 i pH starczą?
W standardzie swiatla jest zawsze za malo. Przydalo by dodac jedna swietlowke, ale to swoja droga..
Co do testow to testy na twardosc weglanowa i ogolna tez moga byc, ale nie koniecznie(mowiles, ze sa drogie, wiec podalem te najwazniejsze)
NO3 mierz przed każdą podmianą wody, czyli co tydzien, lub 2. Dbaj o to, by poziom NO3 nie byl wiekszy niz 30mg/l
pH mozesz mierzyc raz, dwa razy w miesiącu. Jego wartosc powinna byc taka jaką ryby najbardziej lubia.
tak samo z twardoscia ogolna i weglanowa.

Jezeli chodzi o temperature/barwe swietlowek to nie podpowiem, bo nie wiem.
Pozdrawiam!
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

ODPOWIEDZ