480L Behemot (kolejna aktualizacja)

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Slanter » 2007-08-07, 05:48

OK tym razem moim celem jest styl holenderski. Oczywiście nie jest on jeszcze gotowy. Zamierzam dokupic parę rodzajow roslin i wówczas zacznę przystrzygac aby stworzyc efekt "alej" roslinnych znamionujacych ten styl. Mam nadzieję, że mi sie uda. Oto zarys. Wszystko jest bez ładu i składu - wiem! Dotychczas Eleocharis ladnie zarosla no i korzenie z mchem również prezentują sie w porządku. Po pierwszym strzyżeniu ( a jest ono w holenderskim stylu istotne) zamieszczę efekty. Pozdrawiam!

480L
Swiatlo - 690W kompakt i T8 (HO) 6500K+8000K
Woda - RO rekonstytuowana CaSO4+MgSO4
CO2 - butla

PS. Wybaczcie widoczną grzałę i filtr. Akwa jest w trakcie prac a zdjęcia robione były w pośpiechu.

ROŚLINY:

1. Ludwigia arcuata
2. Ludwigia glandulosa (peruensis)
3. Eleocharis parvula
4. Blyxa japonica
5. Peacock moss (mech pawi)
6. Hygrophila siamensis
7. Limnophila aromatica
8. Alternanthera reineckii
9. Ludwigia inclinata var. verticillata ''Cuba''

Ryby to dyskowce, tetry czerwone, kirysy, kosiarki, otosy, plekostomus

Zdjęcie drugie to mozaika ukazująca róznicę w wielkości roślin w odstępie zaledwie 4 dni! Akwarium roślinne to nieustające zmiany. I w tym cały urok!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2007-08-07, 10:37 przez Slanter, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
picia1992
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 2007-02-25, 21:24
Pojemność akwarium: 96
Imię: Piotrek
Lokalizacja: sosnowiec
Kontakt:

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: picia1992 » 2007-08-07, 08:36

Fajnie zarosło 10/10. Ta czerwona roślina która stoi tak sama chyba troche nie pasuje.
Najbardziej podoba mi się trawnik
Remember the name

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Morter » 2007-08-07, 08:45

widać, ze na razie nie jest to efekt końcowy, ale rośliny są ładne i zdrowe, więc będzie co robić...

Mam prośbę, czy mógłbyś dać roślinki ponumerowane i na jednym zdjęciu umieścić roślinki, żeby taki laik jak ja wiedział co jest co? Wiedziałbym, czego potem szukać :) bo tak to czasem na górze nazwy, na dole zdjęcia i i tak nic nie wiem :D
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Slanter » 2007-08-07, 09:07

picia1992 pisze:Fajnie zarosło 10/10. Ta czerwona roślina która stoi tak sama chyba troche nie pasuje.
To Ludwigia glandulosa. No nie, ona tam zupelnie nie pasuje. Trzymam ją bo chcę jej więcej dokupic i stworzyć grupę. Tymczasem sobie tam tak stoi :-P
Morter pisze:Mam prośbę, czy mógłbyś dać roślinki ponumerowane i na jednym zdjęciu umieścić roślinki, żeby taki laik jak ja wiedział co jest co? Wiedziałbym, czego potem szukać :) bo tak to czasem na górze nazwy, na dole zdjęcia i i tak nic nie wiem :D
Tak zaraz to zrobię. Spieszyłem się z tym postem przed wyjściem do pracy w której teraz jestem :-P

Morter Dziewczyna z którą ostatnio "chodzę" odwiedziła mnie kilka dni temu po raz pierwszy. Spojrzała na akwarium, westchnęła i z zauroczeniem rzekła: "Akwaria morskie są takie ładne." :shock: :roll: I Ty nazywasz siebie laikiem? :lol:
Ostatnio zmieniony 2007-08-07, 10:17 przez Slanter, łącznie zmieniany 2 razy.

Ebi
Akwarysta
Posty: 649
Rejestracja: 2007-02-20, 20:58
Pojemność akwarium: 54
Imię: Kuba
Nazwisko: Dziok
Lokalizacja: Cieszyna
Kontakt:

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Ebi » 2007-08-07, 09:15

Akwarium przepiękne. Najbardziej mi sie podoba trawnik. 15/10

Awatar użytkownika
Mariusz86
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 2007-04-02, 13:11
Pojemność akwarium: 54
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Mariusz86 » 2007-08-07, 09:29

Hmm.. przepiękne akwarium.. ja też jestem za tym byś opisał roślinki.. trawnik niesamowity (też chcę taki!).. jak się nazywa tak roślina? Przyłączam się do prośby Mortera o ponumerowanie i opisanie roślinek.. ;-)
Doścignąć niedoścignione...

Awatar użytkownika
Ucek
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 2006-10-20, 21:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Ucek » 2007-08-07, 09:50

Gratuluje zbiornika ;-) podobają mi się bardzo akwaria holenderskie. Twoje jest utrzymane w bardzo dobrym stanie. Podziwiam.

Awatar użytkownika
Sago
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 2007-08-03, 10:20
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Sago » 2007-08-07, 10:19

Akwarium na moje oko jest super zdrowe roślinki itd 10/10 a najbardzie podoba mi sie ta trawka na podłożu.Można w takiej trawce trzymać krewetki red cherry? Czy będą sie męczyć przedzierając sie przesto itp. :?: :?: :?:

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: pavelek » 2007-08-07, 10:28

Akwarium super jesteś jak drugi takashi amano
1000/10.

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Slanter » 2007-08-07, 10:54

Sago pisze:Można w takiej trawce trzymać krewetki red cherry? Czy będą sie męczyć przedzierając sie przesto itp.
Wprawdzie sam nie trzymam krewetek ale widziałem trawiaste akwaria z krewetkami i wydawało sie być im tam dobrze.

Dziekuje wszystkim za pozytywną ocenę. Widzę, że trawka zrobilła największe wrażenie :-D Jak wspomniałem, zbiornik będzie teraz dojrzewał. Jeżeli wyjdzie tak jak to sobie wymarzyłem i będę z niego absolutnie zadowolony to...ale o tym innym razem. ;-)

[ Dodano: 2007-08-07, 02:07 ]
pavelek pisze:Akwarium super jesteś jak drugi takashi amano
pavelek Porównywanie mnie z Amano to jak porównywanie Fiata 126p z Lexusem Toyoty :lol: Jest tylko jeden Amano i on jest "Miyagi-san" master akwarium roslinnego ;-)

matelak
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-08-07, 10:28
Pojemność akwarium: 120
Imię: Monika
Lokalizacja: Warszawa

cudo

Post autor: matelak » 2007-08-07, 11:29

To mój pierwszy post (i pierwszy dzień ) na tym forum a już się niemalże zakochałam(oczywiście mowa o twoim akwarium). Mam akwarium 120 i strasznie chciałabym mieć taką trawkę jest cudowna :mrgreen: Może zdradzisz troszkę więcej na tema tego trawniczka - jak go zrobiłeś i w ogóle. :lol:

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Morter » 2007-08-07, 11:46

tajemnica Slantera to - podłoże - ADA, Oświetlenie - spójrzcie ile ma W na litr, co2, nawozy dobra ręka i tyle... Tak naprawdę, Slanter cały czas stara się nas przekonać, że każdy przy odrobinie wkładu może mieć takie akwarium, i ja mu zaczynam wierzyć - no i cały czas uczę się od niego...

OK, nie jestem aż takim laikiem Slanter :)
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Slanter » 2007-08-07, 12:56

matelak pisze:To mój pierwszy post (i pierwszy dzień ) na tym forum a już się niemalże zakochałam(oczywiście mowa o twoim akwarium).
A ja już myślałem, że we mnie! :-( ;-)
matelak pisze:Może zdradzisz troszkę więcej na tema tego trawniczka - jak go zrobiłeś i w ogóle.
Trawka to Eleocharis parvula. Dość popularna roślina w tym hobby i stosunkowo łatwo ją zdobyć. Zazwyczaj sprzedawana ona jest w małych plastikowych koszyczkach. Aby prawidłowo ją posadzic, należy ostroznie wyjąc cały pęczek z koszyczka a następnie delikatnie rozdzielic na mniejsze sadzonki. Bliskie przyjrzenie sie systemowi korzeniowemu rośliny bardzo ułatwia to zadanie. Dzieląc moją Eleocharis, przygotowałem płaskie naczynie z wodą (wystarczająco aby pokryć dno) w którym starannie układałem gotowe sadzonki. Z jednego koszyczka byłem w stanie zrobić okolo 20 sadzonek. Do sadzenia niezbędna jest penseta akwariowa. Z braku akwariowej można użyc zwyczajnej pensety manicurowej. Usiłowanie sadzenia Eleocharis ręką jest możliwe przy akompaniamencie wielu brzydkich słow :-D Sadzonki najlepiej sadzic w odstępach 10-20cm pokrywajac zamierzoną powierzchnię przyszłego trawnika. Korzenie Eleocharis są bardzo delikatne a więc wymaga ona drobnego, porowatego żwiru. Intensywne oświetlenie, CO2 i nawozy to pozostałe elementy niezbędne do sukcesu z tą rośliną.
Morter pisze:tajemnica Slantera to - podłoże - ADA, Oświetlenie - spójrzcie ile ma W na litr, co2, nawozy dobra ręka i tyle... Tak naprawdę, Slanter cały czas stara się nas przekonać, że każdy przy odrobinie wkładu może mieć takie akwarium, i ja mu zaczynam wierzyć - no i cały czas uczę się od niego...
Podłoże ADA oczywiście jest bardzo dobre, ale bez dobrego oświetlenia, CO2 i nawożenia, nawet ADA nie pomoże. Zgadzam się. Mam bardzo silne oświetlenie ponieważ wybarwia ono rośliny i powoduje, że rośliny rosną gęściej. Czy jest to wymóg? Wcale nie! Mistrzowie akwariów holenderskich dawali sobie rade ze znacznie gorszym oswietleniem. Czy jeśli ma sie możliwość zamiany oświetlenia na lepsze, jaśniejsze to czy jest to rekomendowane? Absolutnie! Staram się przekonac, ze hodowla roslin w akwariach naprawde nie jest trudna jesli da się roślinom wszystko czego potrzebują. Nie jest tego tak wiele. Finansowo nie jest łatwo. Naprawdę dobre oświetlenie kosztuje ciężkie pieniądze (Ci z mniejszymi zbiornikami są po wygranej), dobre podloże (jesli chcemy je kupić) rowniez kosztuje. Juz nie wspomnę o CO2 i wszystkim innym. Jedyną dobrą stroną jest to,że kupione raz - starczy na lata. Oczywiście odrobina zamiłowania też by się przydała. Samo "chcenie" posiadania w domu holendra po najmniejszej linii oporu zazwyczaj kończy sie spektakularnym atakiem glonow i, w następstwie, pozbyciem się akwarium. W takiej sytuacji już lepiej zadowolić sie plastikowymi roslinami i ceramicznym zamkiem. ;-)

matelak
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-08-07, 10:28
Pojemność akwarium: 120
Imię: Monika
Lokalizacja: Warszawa

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: matelak » 2007-08-07, 13:46

A ja już myślałem, że we mnie! :-( ;-) :oops: :oops:

Dobra sprawdziłam już co to jest podłoże ADA i na pewno zastosuje. Mój zbiorniczek mam od 2 lat ale ostatnio przyznam że zaniedbałam troszeczkę moje roślineczki. Postanowiłam przywrócić mu dawną świetność i twój zbiornik jest świetnym wzorcem. Ale nie wiem dalej jak z tą trawką. Gdzieś czytałam że kładzie się taką siateczkę i do niej przymocowuje roślinki?
Ale jak wtedy z czyszczeniem dna?
Czyli co najpierw ADA potem żwir i roślinki czy ADA siateczka, żwir i roślinki?
Nie wiem czy w dobrym wątku cię wypytuje ale ... :roll:

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: 480L Behemot (kolejna aktualizacja)

Post autor: Morter » 2007-08-07, 13:54

jeśli się nie mylę, to w tym przypadku nie potrzeba siatki, bo robisz sadzonki i normalnie je sadzisz... Przy stosowaniu ADY żwir nie jest wymagany, można ją stosować jako samodzielne podłoże, bez dodatków, więc może być ADA Roślinki, ewentualnie ADA, power Sand, czy jakiś nawóz roślinki, ale niech się wypowie specjalista - Slanter...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

ODPOWIEDZ