stworzmy razem 126l am. pd. :)

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

pagus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2007-08-09, 22:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: pagus » 2007-08-14, 23:15

Witam. W koncu zaistniala sytuacja kiedy chce ten swoj szklany zbiornik zmienic w cos co bedzie cieszyc oko moje i innych, choc z przewaga mojego ;] Jak juz pisalem akwa jakim dysponuje to 126l (80x35x45cm). A docelowo kawalek swiata jaki chcialbym tam umiescic to rejony ameryki poludniowej, choc moze bez rygorystycznych podzialow na pomniejsze regiony. Czecmu ameryka pd.? Nie wiem, podobaja mi sie rybki z tamtego rejonu, podoba mi sie wystroj akwariow jakie widzialem w tym klimacie - taki moj kaprys jak to ze jezdze akurat oplem a fotografuje olympusem ;) Ale do rzeczy. Jak juz moze wywnioskowaliscie z kontekstu posta nie jestem jeszcze sztywno nastawiony na jakas konkretna obsade - jestem otwarty na wszelkie propozycje i pomysly - bo przeciez czlowiek sam wszytskiego nie wie i "w kupie sila " :) Ale mimo tego co napisalem mam takie swoje dwie drobne sugestie, po pierwsze zawsze podobaly mi sie duze lawice malych rybek ( np neonki innesa) - coprawda widywalem do w duzych baniakach i w moim napewno nie osiagne takiego efektu, ale mimo wszytsko jakies takie stadko bym chcial, a druga sprawa to ze chcialbym miec w obsadzie jakies pielegniczki ale nie duze ( ramireza, kakadu) - byc moze nawet na tych rybkach bym sie skupil.
To tyle co do sugestii z mojej strony, procz tego przydala by sie jakas "sluzba porzadkowa" pewnie w postaci kiryskow i zbrojniczkow/otoskow?? Ogolnie pomozcie mi ladnie zagospodarowac cala ton wodna, by wszelkie gatunki (moze wy cosmi zaproponujecie jeszcze) ladnie sie prezentowaly - a le co istotniejsze rybki czuly sie komfortowo :)

No wiec tyle ode mnie, zapraszam do dykucji :)
pzdr
Marcin

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: Morter » 2007-08-15, 01:14

wbrew pozorom masz już bardzo sprecyzowane oczekiwania i całkiem dobrze kombinujesz :) to dobrze :) zamiast neonków inessa proponował bym jednak neony czerwone, bo z tego co wiem chętniej pływają w ławicach, inessy kiedy poczują się bezpiecznie rozbiegają się po akwa.
A rośliny również chcesz wszystkie z ameryki pd?
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

pagus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2007-08-09, 22:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: pagus » 2007-08-15, 09:56

A jak wygladalo by ilosciowe dobranie obsady do tego akwarium, bo nie chcialbym przedobrzyc :/
Co do roslinej to pewnie tez bede chcial sie trzymac jaknajbardziej tamtych regionow - jakies sugestie?

[ Dodano: 2007-08-15, 11:46 ]
a jeszcze troszke moze odskocze od glownego tematu,a le chcialem zapytac o filtr. Do tej pory w akwarium mialem kaskadowy fzn-2 wspomagany mechnicznie przez atmana at-302 i wyniki pracy byly bardzo zadawalajace. Teraz w koncu dojdzie do kompletu pokrywa a nie chce jej ciac wiec kaskada odpada. Dodam jeszcze ze docelowo w okolicach pazdzirnika-listopada dokupie kubelek ktory przejmnie filtracje chemiczno--biologiczna, a mechanicznie pracowal bedzie chyba ten ktory teraz zamierzam kupic. Ale by nie bylo za latwo teraz ten ktory chce nabyc musi wziac na siebie cala prace (ew. wspomagany tez przez tego malego atmana - bo jako samodzielny przez te dwa-trzy miesiace wydaje mi sie ten atman za slaby). Ale problem w tym ze niestety moj fundusz jest mocno ograniczony do kwoty gora 60pln ( w tym przesylka) :/ Na allegro znalazlem takie dwie pozycje na szybko:

http://allegro.pl/item223513418_filtr_f ... atis_.html

http://allegro.pl/item222919537_filtr_w ... ancji.html

aquael wiadomo marka dosc sprawdzona, jednakze ten drugi (jakiejs mi mniej znanej marki) cechuje sie znamionowo wieksza wydajnoscia, oraz posiada 3 oddzielne "koszyki" na ew. dodatki. Co lepiej? albo moze Wy cos polecacie?

Jak mowilem, przez 2-3 miesiace filtr ma w zasadzie pelnic role glownego oczyszczacza wody, a po tym czasie jego zadaniem bedzie jedynie chemiczne oczyszczanie.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: Morter » 2007-08-15, 12:04

a ja się tak zastanawiam, czy jest sens kupować ten nowy filtr, skoro chcesz kupić kubełek?? Może po prostu poczekaj z założeniem pokrywy aż będziesz miał kubełek i wtedy on i ten mały który już masz...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

pagus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2007-08-09, 22:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: pagus » 2007-08-15, 12:13

no tez o tym myslalem niejako, ale z kolei mam wtedy problem z oswietleniem , bo do tej pory rybki ktore mialem uniemozliwialy mi trzymanie jakichkolwiek roslinek, bo co ja wsadzilem top te gady to niszczyly :/ wiec jedyne zrodlo swiatla jakie bylo (zarowka z lamoki) sluzyla bardziej jedynie jako podswietlenie zbiornika niz do jakich kolwiek innych celow :/

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: Morter » 2007-08-15, 12:22

jak uważasz... W sumie, potem możesz sprzedać ten filtr...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

pagus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2007-08-09, 22:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: pagus » 2007-08-15, 13:06

no kurcze wlasnie juz sam nie wiem, torche bez sensu kupowac i potem sprzedawac bo tylko wyjde na tym w tyl, a dla mnie teraz niemal kazdy grosz sie liczy w tym miesiacu :/ Bede cos musial pomyslec bo jednak sam atmanek moze byc troche za slaby na ten czas, mimo ze nominalna wydajnosc maksymalna ma wieksza o 50l/h niz aquaelowski FAN-2 liczony do zbiornikow max150l. Ten moj jest niby do max 100ll i jakby to bylo liczone samej wody to bylo by spoko moze bo 126l to objetosc zewnetrzna bryly, w srodku juz jest mniej a do tego jeszcze 18 litrow kamienia itd ;)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: Morter » 2007-08-15, 13:54

skoro ma taką wydajność, to powinno wytrzymać przez miesiąc, dwa zanim nie kupisz kubła, bo to bez sensu marnować kasę, jeśli nie jest to konieczne...Będziesz robił regularne podmiany, to będzie ok
poza tym, jaką masz obsadę w akwarium? z pierwszego posta wynika, że nic nie masz, ale niżej jest, ze dotychczas stosowałeś taką a taką filtrację...
Chodzi bowiem o to, że jeśli w akwarium będzie nieco mniej rybek, to i mniej wydajna filtracja sobie poradzi, jeśli natomiast jesteś np na granicy przerybienia to możliwe że będzie potrzebna dodatkowa...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

pagus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2007-08-09, 22:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: pagus » 2007-08-15, 21:42

Nie sytuacja jest taka ze ja do tej pory mialem nie tyle akwarium co enklawe ryb duzych (zestawienie widnieje w poscie gdzie oferowalem je do oddania na tym forum) ktore pozostaly z dawnych czasow i zostaly wpuszczone tam nie calkiem przeze mnie - dluga histria.... Ale dzieki forum znalazl sie kolega - pozdrawiam go serdecznie - ktory je przygarnal i zaoferowal im warunki do normalnego bytu :) Tak ze teraz jest taka sytuacja ze mi nie pozostalo nic procz pustego zbiornika i osprzetu wiec zaczynam obsade od poczatku - stad tez moje pytanie ile w takim zbiorniku moge trzymac jakich rybek ( przynajmniej orientacyjnie) by wygladal on na bogato zasiedlony a nie byl przerybiony ( moze nawet z podzialem na dwa okresy - kiedy bedzie tylko jeden filtr i potem jak filtracja ruszy juz na calego)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: Morter » 2007-08-15, 21:56

w takim razie nie masz się co przejmować, ten mały filtr pociągnie najpierw a potem już kubełek. Kiedy będziesz miał już wymarzoną obsadę, to po prostu nie wrzucaj wszystkich rybek na raz (to nigdy nie jest wskazane zresztą) najpierw daj kilka, potem poczekaj na lepszy filtr i dodaj resztę :) Moim zdaniem, nie masz w tym wypadku problemu :)
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

pagus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2007-08-09, 22:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: pagus » 2007-08-17, 23:28

No oki to przejdzmy do liczb :) zakladam w tej wypowiedzi juz pelna filtracie w akwa. Czy taka ilosciowa obsada nie jest przeciazeniem dla zbiornika?
otos - 3
zbrojnik niebieski - 1
kirys - 4
p. kakadu - 1+2
p. ramireza - 1+2
neon ( czerwony) - 10

ta obsada niby liczona w oparciu o teori o 1 cm (doroslej smuklej ryzby) na 1 litro wody. Osobiscie chcialbym jeszcze troszke powiekszyc "stajnie" neonkow ale nie wiem czy mam taka mozliwosc, czy bede musial zmniejszyc reszte obsady?

Awatar użytkownika
cyba2
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2007-08-27, 13:28
Pojemność akwarium: 144
Imię: AGA
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: cyba2 » 2007-08-27, 14:00

Taka obsada jak przedstawiłeś przeciążeniem dla zbiornika nie będzie, ale
pagus pisze:p. kakadu - 1+2
p. ramireza - 1+2
Pielęgniczki ramireza raczej się trzyma w parach (chociaż nie jest to żelazna reguła) i nie łączy z pielęgniczkami bardziej od nich agresywnymi, a takimi są kakadu. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych charakterów poszczególnych osobników jednak istnieje niebezpieczeństwo, że ramirezy dostaną baty od większych od siebie kakadu. Ramirezy lepiej połączyć z A.borelli lub innymi spokojniejszymi gatunkami.
Przy zbrojniku i kiryskach raczej nie licz na przychówek pielęgniczek.
T. candidi, A. baenschi, A. sp. "Mamoré"

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: KrZyWy » 2007-08-30, 09:20

Ja tam uważam że w 100l~ akwarium A.P. nieodzwierciedlisz. Znacznie łatwiej jest to zrobić z azją! Sam wiem bo trudno jest zrobić coś w zbiorniku 40cm wysokim. A więc moja propozycja co do Azji:

Fauna:
- Bojownik Wspaniały (Betta Splendens) 1+2 (1x samiec + 2x samica)
- 4x Kosiarka (Bardzo towarzyska ryba trzymią się w kupie i razem żerują)
- 4x Piskorek (Piękny węgorzyk :mrgreen:)
- 6x Krewetka Amano (Lubią wspinaczke ponad wszystko, apetyt na glony)
- 6x Prętnik Karłowaty
- 10x Tęczanka Neonowa

Flora:
- Nadwódka Trójkwiatowa
- Nadwódka Wielonasienna
- Zwartka
- Zielony lotos tygrysi
- Nurzaniec
- Mikrozorium Oskrzydlone
- Gałęzatka

Preparaty które polecam użyc:
- TetraAqua Aqua Safe
- Tropical MFC
- Tropical Multimineral
- Planta Gainer Pro Macro (U mnie ten nawóz sprawdza się pierwszorzędnie)
- Tropical Ferro-Aktiv (Najlepiej używać raze, w/w nawozem lecz w mniejszej dawce niż polecane)
- TetraPlant Crypto (tabletki pod korzenie)
- Łyżka soli (na start akwarium, mała łyżezka wymieszana w ciepłej wodzie w szklance)

Myślę że ci się to spodoba! :mrgreen:
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: Sil » 2007-08-30, 12:41

KrZyWy pisze:Ja tam uważam że w 100l~ akwarium A.P. nieodzwierciedlisz. Znacznie łatwiej jest to zrobić z azją!
Ale jakieś konkretne potwierdzenie dla swojej tezy możesz przedstawić ;-) ?
pagus pisze:otos - 3
zbrojnik niebieski - 1
kirys - 4
p. kakadu - 1+2
p. ramireza - 1+2
neon ( czerwony) - 10
Tak jak napisała Agnieszka - absolutnie odpada połączenie kakadu z ramirezkami. Trudno jest - nie wiedząc, jakie pielęgniczki i towarzyszące możesz nabyć w okolicznych sklepach - sugerować obsadę, ale proponowałbym:
A. borelli 1+2 (jedne z mniej wymagających pielęgniczek, dobre na początek) lub A. trafasciata 1+2
M. ramirezi 1+1
(Możesz również spróbować połączenia A. borelli + A. trifasciata... wtedy odpadnie Ci problem dobrania się parki M. ramirezi)
Otocinclus sp. 5-6 (zrezygnuj ze zbrojnika niebieskiego... 1 sztuka :-/ ?)
Corydoras sp. 5-6 - proponowałbym jednak zakup mniejszych kirysków (C. pygmaeus, C. hastatus, C. habrosus) - nie będą stanowić zagrożenia dla ikry pielęgniczek, a ponadto chętnie przebywają w środkowej strefie akwa
Nannostomus marginatus 10-12 (drobnoustek obrzeżony), ewentualnie inne drobnoustki poza N. becfordi - znacznie lepsze towarzystwo dla pielęgniczek niż neonki, które w stadzie potrafią wybić najlepiej pilnowany narybek.
Co do flory - wszelkie Echinodorusy (1-2 sztuki), Hydrocotyle leucocephala, Bacopa monnieri, po upgrade'zie oświetlenia na pierwszy plan możesz dać Lilaeopsis brasiliensis, na powierzchnię Limnobium laevigatum lub Pistia stratiotes... i - może mniej biotopowo - jakiś mech dla potencjalnego narybku pielęgniczek. W pierwszym okresie funkcjonowania akwarium dobrze byłoby też dać coś szybkorosnącego, np. Egeria densa lub Ceratophyllym demersum.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: stworzmy razem 126l am. pd. :)

Post autor: KrZyWy » 2007-08-30, 21:01

Słuchaj Sil, myślisz że masz rybki z amazonki i dorzecza i już jest A.P. gotowa?
Do odzwierciedlenia prawdziwego biotopu A.P. potrzebny jest zbiornik minimum 100cm głęboki. Pytasz pewno a po co?? A tu moja odpowiedź:
Większość roślin rosnących na tych terenach osiąga właśnie taką wysokość - do 1m.
Przykładem są moczarki, rogatki, kabomby, niektóre żabienice. Poqiem tylko tyle że ryby to nie wszystko. Oto moje sugestie oparte na własnym doświadczeniu. Dodam iż roślinki takie jak wymieniłem nie rosną dobrze w standardowym jakim jest 126l (45cm wys.). Roślinka dorata do lustra wody zaczyna się uginać bo pokrywa jest za blisko (standardowa), zaczyna oblatywać brązowym "czymś". Normalnie docierając do lustra wody zaczyna kwitnąć i to jest nie możliwe chyba że w otwartym akwarium.
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

ODPOWIEDZ