Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: Welonka » 2007-08-21, 12:00

Witajcie :-) nie dawno rozpoczęłam swoją podróż w świat akwarystyki. Jak każdy niedoświadczony, kupiłam sobie jednego welona i trzymałam go w 5l kuli :oops: o zgrozo!! kiedy zaczełam buszowac po waszym forum doznałam szoku na myśl ze tak krzywdze to biedne stworzenie! czym predzej polecialam do sklepu i kupilam akwarium 25l gdyz niestety nie mam w domu warunkow by utrzymywac wieksze :cry: dokupilam rowniez filt i napowietrzacz. moje pytanie brzmi: jaka rybke, badz rybki moge dokupic mojemu welonowi by nie czul sie samotny a akwarium bylo "zywsze"?? dodam iz chcialabym rybki ktore wola zimna wode, aby uniknac zakladania grzalki. z gory dzikuje za odpowiedzi :-)
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: dzidek1983 » 2007-08-21, 12:02

mozesz dokupic danio albo kardynalki

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: Welonka » 2007-08-21, 12:06

i terybki moga sobie plywac "tak o"? bez cieplej wody i specjalnych wymagan? dodam jeszcze ze chcialabym uniknac rozmnazania sie ryb
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: dzidek1983 » 2007-08-21, 12:26

sa to rybki z gorski strumieni wiec wtrzymaja wode okolo 20C

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: Welonka » 2007-08-21, 12:37

a welon ich nie zje? :mrgreen: caly czas byl sam a teraz dojda nowe rybki i moze sie wkurzyc??

[ Dodano: 2007-08-21, 12:45 ]
aha i jescze jedno... mozliwe jest kupienie kardynałków jednej płci aby uniknąć tarła? jak beda sie zachowywaly? to dobry pomysl?
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: Morter » 2007-08-21, 16:29

szczerze powiedziawszy, akwa 25l ciągle jest za małe dla welonka... Dla jednej rybki powinno być 50l. Może zamiast dokupywać rybki do welonki, oddasz welonkę i na nowo stworzysz obsadę? Myślę, że to by było najlepsze rozwiązanie...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: maol » 2007-08-21, 17:02

Również uważam, że 25l jest za małe dla samego welona. Lepiej oddaj go do sklepu i spróbuj innego układu.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: Welonka » 2007-08-21, 17:35

nie chce go oddawac :( przywiazalam sie i wiem ze mimo iz ma tylko te 25 litrow to ma u mnie dobrze... a do sklepu go nie oddam bo tam tez plywa mnostwo ryb w jednym akwarium... poza tym nie ufam ludziom z tego sklepu... sprzedali mi raz chore zwierzatko wiec zwierzeta tam nie sa dobrze traktowane... a nie mam nikogo takiego kto ma duze akwa zeby oddac mu tego welona
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: maol » 2007-08-21, 17:37

W tym wypadku proponuję jednak welona samotnie. I znaczący wzrost pojemności akwarium, bo dobrze mu nie będzie.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: Welonka » 2007-08-21, 17:51

hmm... wczesniej zyl rok w 5L kuli i nic mu nie bylo... wytlumaczcie mi skad pomysl ze welony dostosowuja sie do pojemnosci zbiornika i po prostu przestaja rosnac? i to im tak nie sluzy? przeciez one sie dostosowuja i chyba im dobrze? nie zawalilam mu tego akwa... ma tam miejsce do plywania.. ja rozumiem ze one karlowacieja i wogole, ale skoro sa np kroliki miniaturki to czemu welony maja osiagac DUZE rozmiary?

wiem ze w tej chwili bedziecie po mnie jechac, ale jestem na to przygotowana :oops:
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: maol » 2007-08-21, 18:00

To tzw. karłowacenie nie ma nic wspólnego z tzw.miniaturką. Pierwsze jest chorobą i zniekształceniem ciała, drugie to odmaina wyhodowana poprzez sztuczną selekcję coraz mniejszych osobników. Skarłowaciała welonka nie da "miniaturowego" potomstwa, królik miniaturka nie spłodzi królika właściwego. I nie jest tak, że przestaje rosnąć lub się przyzwyczaja. Ciebie też możnaby zamknąć w szafie na 10lat, co nieoznacza, że to polubisz i że nie urośniesz...
Prawdą jest, że welonka to dość wytrzymała ryba, jednak nie oznacza to, że trzeba ją specjalnie męczyć. Ryby te wymagają dosyć dużych pojemności w przeliczeniu na sztukę, gdyż bardzo śmiecą, ze względu na swoją przemianę materii i sposób poszukiwania pożywienia - to strasznie pogarsza parametry wody, praktycznie uniemożliwiając sensowne trzymanie z welonkami innych gatunków a i samym welonkom nie służy. Szczególnie że większość ryb normalnie dostępnych w handlu wymaga wody o ok. 10 stopni cieplejszej.

W każdym razie, sensowna pojemnosc, w których welonki pokazują całe swoje piękno mają zapewnione dobre warunki dla życoia i rozwoju, to ok. 50l na jedną rybę.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: Welonka » 2007-08-21, 18:11

to ja nie wiem co mam zrobic z tym welonem... chcialam miec kilka rybek, i dzis bylam w sklepie to powiedziano mi ze z welonem moze zyc tylko welon w jednym akwarium, ale przeciez nie dokupie rybek skoro jedna ma tam zle :( nie wiem co robic :/
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: Morter » 2007-08-21, 18:14

oddać welona do sklepu, skoro powiedzieli Ci, że nie można trzymać z welonem innych ryb, to znaczy, że nie są tacy źli, bo mogli Ci wcisnąć byle co... Radzę oddaj welona i zrób osadę z jakichś małych rybek...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: Welonka » 2007-08-21, 18:21

to NIE wchodzi w gre! nie chce oddawac rybki do ktorej sie przywiazalam, a jak ma sie kisic z innymi rybami w takim samym akwa to jej bez roznicy czy jest w moim czy sklepowym.
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 25l, a w nim jedna welonka. Jaki towarzysz dla niej

Post autor: maol » 2007-08-21, 18:33

... no to załóż oczko wodne. Bo to ryba do właśnie takich zbiorników. A z powodu przywiazania właśnie powinnaś szukać jakiegoś wyjścia bardziej przyjaznego rybce, nie Tobie... Naprawdę proponuję oddanie jej do sklepu - ma duże szanse trafić właśnie do oczka. A może ktos z Twoich znajomych ma takie na działce?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Zablokowany