dawkowanie co2

Moderator: ModTeam

fafa
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-29, 13:06
Pojemność akwarium: 112
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

dawkowanie co2

Post autor: fafa » 2007-08-24, 20:45

Mam małe pytanko. Mam co2 firmy filtrus z dozownikiem. Ile mam wpuszczaćCO2 i czy przy wchłanianiu go przez wode należy napowietrzać wode gdyż słyszałem ,że nie bo CO2 wydostaje sie z bąmbelkami powietrza na powierzchnie

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: dawkowanie co2

Post autor: Morter » 2007-08-24, 21:09

http://e-akwarystyka.pl/topics29/2229.htm tu masz ospowiedzi na wszystkie podstawowe pytania.
Co do napowietrzania:
1. zależy czym rozpuszczasz - dyfuzor, mixer czy co
2. woda ma określoną pojemność "gazową" o ile się nie mylę, więc im więcej będziesz napowietrzał, tym mniej CO2 się rozpuści
3. uważaj żeby ryb nie podusić...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: dawkowanie co2

Post autor: croc » 2007-08-30, 11:00

a jak wygląda ten zestaw no i podstawowe pytanie, jak miksujesz? Jeśli to zwykła "drabinka", to się nie stresuj czy jest to 1 czy 5 bąbelków na sek. Efektywność drabinek jest tak niska, że można się tym nie przejmowac. Przy mikserach (dyfuzorach) efektywniejszych trzeba już uważać. Zbadanie poziomu tlenu raz na jakiś czas też jest zasadne.
Jeśli napowietrzasz wodę, to efektywność drabinki jest praktycznie zerowa, ale za to bezpieczeństwo ryb 100%.
W teorii powinno to wyglądać tak, że podajesz C02 i światło. Rośliny w procesie fotosyntezy wydzielają tlen, który się rozpuszcza w wodzie.
To co bym sugerował, to:
wyłącz napowietrzanie; dozuj CO2; oceń skalę fotosyntezy. Jesli jest znaczna, tz wiele roślin wydziela tlen, to bym to zostawił i tylko raz na jakis czas zbadał poziom tlenu. Uważaj, bo czasami fotosynteza staje bez wyraźniego powodu. Trzeba ten proces monitorować (codziennie).
Jeśli fotosynteza jest za słaba, za niski poziom tlenu, to albo pokombinujesz ze światłem, albo musisz napowietrzać.
Temperatura tez jest istotna. Im wyższa, tym mniej się gazów w wodzie utrzyma.

ODPOWIEDZ