ryby głuchną

W tym dziale znajdują się ciekawostki ze świata akwarystyki ;)

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

ryby głuchną

Post autor: Morter » 2007-08-27, 16:13

Ryby i ssaki morskie głuchną. Nie mogą się przez to rozmnażać, a nawet umierają - ostrzegają włoscy biolodzy morscy.

Trudno sobie wyobrazić, że w wodzie panuje taki hałas, ale zajmujący się akustyką Fabrizio Borsani z rzymskiego instytutu badawczego ICRAM stwierdził, że jego lęki podziela wielu naukowców, którzy zebrali się w sierpniu w Nyborgu, by przedyskutować ten ważki, wg nich, problem.

Hałas szkodzi zwierzętom morskim bardziej, niż nam się wydaje. Jego wpływ nie ogranicza się do przepłaszania czy zmian w zakresie rozmnażania. Powoduje on uszkodzenia anatomiczne, a nawet śmierć - wyjaśnia Borsani.

Wiele ssaków morskich i ryb to gatunki wrażliwe na dźwięk lub polegające na nim podczas nawigowania, komunikowania się, poszukiwania pożywienia czy partnera seksualnego.

Podwodny hałas szczególnie zagraża rybom z pęcherzem pławnym [kostnoszkieletowym], np. dorszom, ponieważ mogą one eksplodować. Poza dorszami, w niekorzystnej sytuacji znajdują się także kiełbie, sole i łososie. Co "zaśmieca" wodną toń? Włoch wymienia kilku winnych: natężony ruch łodzi, morskie farmy wiatrowe, platformy wiertnicze i przybrzeżne budowy.

To przestała być kwestia ochrony określonych gatunków, ponieważ hałas stał się również problemem dla hodowców ryb. Borsani przytoczył nawet przykład przedsiębiorców z Kanady i północnych stanów USA, którzy tuczą łososie w dryfujących sieciach z tworzywa sztucznego. Wspominają oni, że bliskość źródeł hałasu wpływa na rozmiary osiągane ostatecznie przez ryby.

Anna Błońska

źródło: Ansa.it

http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosc_3979.html



a ktoś ostatnio mówił na forum, że hałas nie szkodzi rybom...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Ebi
Akwarysta
Posty: 649
Rejestracja: 2007-02-20, 20:58
Pojemność akwarium: 54
Imię: Kuba
Nazwisko: Dziok
Lokalizacja: Cieszyna
Kontakt:

Re: ryby głuchną

Post autor: Ebi » 2007-08-27, 16:55

Morter pisze:dorszom, ponieważ mogą one eksplodować.


Ja nie moge...:shock:

Adamek
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: 2007-05-22, 20:00
Pojemność akwarium: 12
Lokalizacja: Wrocław

Re: ryby głuchną

Post autor: Adamek » 2007-08-29, 00:13

jak dla mnie glupota ;/ one odbieraja to linia naboczna to jak maja ogluchnac? xD

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: ryby głuchną

Post autor: Morter » 2007-08-29, 07:11

Adamek pisze:jak dla mnie glupota ;/ one odbieraja to linia naboczna to jak maja ogluchnac? xD
po pierwsze rzecz jest także o ssakach - a te mają w większości norlamny słuch, więc mogą głuchnąć, a po drugie, to linia boczna jest takim samym aparatem słuchowym jak ucho (w tym sensie, że każdy aparat może zostać uszkodzony) jeśli do aparatu słuchowego docierają stale bardzo silne bodźce, to mózg się do nich przyzwyczaja i hałas staje się jakby ciszą, poza tym częściowe "odłączanie" bodźców może być jako reakcja obronna, gdy mózg nie jest w stanie przetworzyć bodźców, są one zbyt silne itp...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: ryby głuchną

Post autor: Doma » 2007-08-29, 09:13

Wow :shock: zawze wiedzialam ze hałas szkodzi. Daniel mówil ze puszcza muzyke na caly regulator, a ja zawsze slucham na słuchawkach. :shock:
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Awatar użytkownika
Sago
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 2007-08-03, 10:20
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Re: ryby głuchną

Post autor: Sago » 2007-08-29, 10:48

niewiedziałem otym :-/ ale dobrze że ktoś otym napisał hoć to smutne. :-?

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ryby głuchną

Post autor: D4ni3l » 2007-08-29, 12:14

Ebi pisze:dorszom, ponieważ mogą one eksplodować.
a mi tam neonki kiedys eksplodowaly :P
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

ODPOWIEDZ