nowe akwarium

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

apm3
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2007-08-27, 20:31
Pojemność akwarium: 54
Imię: Przemek
Lokalizacja: google

nowe akwarium

Post autor: apm3 » 2007-08-31, 19:05

Witam Wszystkich
Założyłem synkowi akwarium ( ZESTAW AKWAR.ASD-320M - firmy Boyu).Akwarium ma 31l. Dzisiaj zalałem je. Wszysko popodłączyłem, posadziłem roślinki. 1/3 wody (10l) wlanej do nowego akwarium pochodziła z mojego starego akwarium. Wlałem JBL Biotopol.
Pierwsze pytanie to kiedy mogę wpuścić rybki, a drugie to chciałem się poradzić co do oświetlenia. Akwarium ma świetlówkę 11W i chciałem tam dać coś mocniejszego, ale nawet nie wiem co to za świetlówka ( pierwszy raz widzę coś takiego, zdjęcia w załączniku). Ma oznaczenie PL. Nie wiem gdzie coś takiego dostanę, czy mogę wymienić tylko świetiówkę, czy całe "bebechy". My??ślałem o wymianie oświetlenia na 2x8W, ale pokrywa ma 30cm szerokości więc świetlówki 8W mi nie wejdą ( 28.81cm + oprawki).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
apm3

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: nowe akwarium

Post autor: oleq_30 » 2007-09-02, 16:14

z wpuszceniem rybek odczekaj kilka dni tzn 3-4 . co do oswietlenia ta swietlówka ma jakies oznaczenia ? wyglada to jak kompaktowa ale jakos z taka sie nie spotkałem
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

apm3
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2007-08-27, 20:31
Pojemność akwarium: 54
Imię: Przemek
Lokalizacja: google

Re: nowe akwarium

Post autor: apm3 » 2007-09-02, 19:33

Jeśli chodzi o świetlówkę to ma tylko oznaczenie PL 11W 10000K. Jeśli chodzi o wpuszczanie rybek to zdaje sobię sprawę, że okres dojrzewania trwa około 3 tyg. i chciałem go trochę przyspieszyć wodą z akwarium dojrzałego, ale nie wiedziałem na ile to może pomóc przyspieszyć proces dojrzewania. Dzięki za odpowiedzi, ale jak by jeszcze ktoś mi doradził z tym oświetleniem.
apm3

MBay
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2007-09-03, 20:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: PK
Lokalizacja: LG
Kontakt:

Re: nowe akwarium

Post autor: MBay » 2007-09-08, 22:04

oleq_30 pisze:z wpuszceniem rybek odczekaj kilka dni tzn 3-4 .
NIe rozumiem dlaczego piszesz, że można wpuścic ryby po 3-4 dniach, skoro dzidek npasiał że po tygodniu minimum :?: Tydzień to absolutne minimum :-?

apm3
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2007-08-27, 20:31
Pojemność akwarium: 54
Imię: Przemek
Lokalizacja: google

Re: nowe akwarium

Post autor: apm3 » 2007-09-08, 22:53

Nikt się nie odezwał ( W sprawie lampy oczywiście), więc zamówiłem (właśnie czekam na dostawę) - Original Tropical 6W firmy arcadia, Czy to zestawienie będzie OK
apm3

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: nowe akwarium

Post autor: Morter » 2007-09-09, 10:10

jeśli 8W Ci nie mogły wejść, to nie było innego wyboru specjalnie... Ale 6W to malutko...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: nowe akwarium

Post autor: Mata_Hari » 2007-09-12, 18:13

He he, Wy tu piszecie, że po biostarterze to i tak trzeba odczekać przynajmniej tydzień, a mi dokładnie wczoraj "mądry" sprzedawca ze sklepu akwarystycznego powiedział, że już po 2-3 godzinach będę mogła wpuścić rybki.
Zero komentarza.
Nic tylko polegać na sprzedawcach (to stale będziemy ich klientami i będziemy ustawiać się w kolejce po nowe ryby).

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: nowe akwarium

Post autor: maol » 2007-09-12, 19:49

Zdecydowanie lepiej odczekać. Biostartery odpowiednio dozowane co prawda pozwalają na skrócenie tego okresu, ale nie ma co sie spieszyć - w tej fazie "życia" zbiornika wszystkie błędy szybko sie mszczą, a cała sztuka to... trochę cierpliwości. I będzie dobrze.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Teqila
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2007-09-06, 15:35
Pojemność akwarium: 100
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Głogów/Poznań

Re: nowe akwarium

Post autor: Teqila » 2007-09-12, 19:57

No tak ale myślę że lepiej wpuścić rybki wcześniej niż trzymać je dalej w kuli. Oczywiście nie po paru godzinach :-/
Mata_Hari kupiłaś w końcu te akwarium dla welonek?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: nowe akwarium

Post autor: maol » 2007-09-12, 20:03

Czym dłużej akwarium dojrzewa, tym lepiej. Nawet minimalny czas po biostarterze to około doby a nawet dwóch. Ryby w kuli ten dzień przeżyją, a przynajmniej częściowo ominie je szok zamieszkania w niedojrzałym akwarium.

BTW, doradziłbym jeszcze prośbę do jakiegoś znajomego akwarysty i odciśnięcie do akwarium tzw. brudnej wody z jego gąbki z filtra. To znakomita metoda na "biostarter" :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: nowe akwarium

Post autor: Kazio » 2007-09-12, 21:15

Umnie akwa z pracujacym kubelkiem chodzi juz tydzien i puki zdecytuje sie na ryby poczekam jeszcze tydzien wsadze troche gupików by akwa szybciej dojrzewalo. A ryby które chcem wsadze wszystkie naraz za jakis miesiac
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: nowe akwarium

Post autor: Mata_Hari » 2007-09-12, 22:50

teqila - Akwarium mam mieć w piątek, bo w poniedziałek jak byłam kupować, sprzedawca nie miał takiego rozmiaru jak potrzebuję. Póki co, czyszczę filtr dwa razy w tyg. i tyleż samo razy podmieniam rybkom wodę. Raz na tydz. to w mojej kuli niestety za mało.

maol - Tak też sobie właśnie myślę. Jak już będę mieć w piątek akwarium (mam nadzieję, że tak będzie), to wsypię żwir, zaleję wodą, posadzę roślinki, włączę sprzęt i dam biostarter. Zastanawiam się też nad tymczasowym przełożeniem starego filtra z kuli, tak by bakterie przenieść, ale nie wiem, czy to ma sens, bo jakby nie patrzeć kulę w piątek będę mieć dopiero 2 tyg. Co myślisz - dać stary filtr/przepłukać go w nowym akwarium, czy sobie darować? Rozpatrywałam jeszcze przełożenie jakiejś niewielkiej ilości starego żwiru celem szybszego dojrzewania zbiornika, ale zrezygnowałam, bo nie chcę mieszać różnych kolorów żwiru.
Po tych zabiegach zamierzam odczekać weekend i w poniedziałek przenieść ryby. Nie za szybko to będzie dla nich? Jak myślisz? Kiedy Ty byś je przeniósł na moim miejscu? Z jednej strony nie chcę by doznały szoku, a z drugiej, chciałabym możliwie jak najbardziej skrócić okres ich pobytu w kuli.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: nowe akwarium

Post autor: maol » 2007-09-13, 08:15

Po biostarterze poczekałbym ze 2 dni. I przekłądał do nowego akwarium ryby po jednej dziennie, cały czas dozując biostarter. Filtr z kuli- jak najbardziej, choc lepszy byłby wyciśnięty z dobrze już działającego akwarium.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: nowe akwarium

Post autor: Mata_Hari » 2007-09-13, 11:47

Czy sugerujesz, że po wlaniu biostarteru na początku jeszcze go potem dolewać przy wkładaniu ryb? (Napisałeś "dozując" biostarter - tak miało być, czy też miało być "dozorując"?) Jestem, jak wiesz, zielona jeszcze i dlatego wolę o wszystko dokładnie dopytać, niż popełnić gafę.

Co do wody z filtra z ustabilizowanego już akwarium, to nie powiem, dobry pomysł, tylko że musiałabym jeszcze komuś "gitarę zawracać", a ja nie lubię zbytnio ludziom problemów robić. No, chyba, że znalazłby się jakiś ochotnik ;-)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: nowe akwarium

Post autor: maol » 2007-09-13, 12:22

Procedura biostartera jest prosta:

- biostarter, 2-3 dni czekamy
- wpuszczamy 1/3 ryb +biostarter, 2-3dni czekamy
- wpuszczamy 1/3 ryb +biostarter, 2-3dni czekamy
- wpuszczamy 1/3 ryb +biostarter, 2-3 dni czekamy
- i już sam biostarter.
Jeżeli można wpuszczać ryby mniejszymi partiami (czyli w większej ilości takich kroków), to tylko lepiej.

Akwarium mamy uruchomione ekspresowo. Nie polecam, lepiej dać zbiornikowi normalnie dojrzeć, ale jak jest taka konieczność, to tak wygląda procedura. Biostarter za każdym razem w ilości wg pojemności zbiornika.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ