https://luchspolska.pl/pl/81,77,regeneracja-pomp-hydraulicznych-slaskie

Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
SuperCool
Akwarysta
Posty: 404
Rejestracja: 2007-06-29, 19:24
Pojemność akwarium: 54
Imię: Gabriel
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: SuperCool » 2007-09-05, 17:32

nie wiem czy proste pytanie...
na początek :
akwarium 54l... i plaga choróbsk (już po połowie obsady) :-/ i glony....
chciałem jakoś... wyczyścić to akwarium z glonów... i żeby się nie "odrodziły" jak nabywca założy sobie od początku... więc jest w nim filtr (mech,biol,chem) , grzałka, żwirek roślinki... i jeszcze kilka neonek (4)... rybki zdechną nie ma problemu... żwirek wyrzucę...
i teraz... mogę np. wyrzucić wkład z filtra... 2-3 tyg temu włożony... różne rzeczy tam są nawkładane...( same akwarystyczne:P )... i nie wiem... czy w jakiś specjalny sposób mam je umyć?... czy dezynfekować... filtr?... grzałka?... samo akwa? :) po przemyśleniu odpowiedź będzie banalna :D

Pozdrawiam... i czekam na info (gdyż nie chcę żadnych reklamacji po sprzedaży) :)
Ostatnio zmieniony 2007-09-05, 18:22 przez SuperCool, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: D4ni3l » 2007-09-05, 18:16

Witam. Na wstępie pragnę napisać żebyś unikał chorób w sposób następujący:
kontrola pH(kh i gh też zalecane)
kontrola poziomu NO3(nie przekraczaj 30mg/l)
NO3 obniża się poprzez podmianę wody, więc:
podmieniaj regularnie wodę i utrzymuj stałą temperaturę wody.
Grzałkę, filtr i inne różne sprzęty zamocz w roztworze z nadmanganianem potasu (w aptece za 2zł) na 15 minut.
Jeżeli chodzi o wkłady do filtrów to poczytaj:
http://e-akwarystyka.pl/topics39/202.htm
http://e-akwarystyka.pl/topics39/324.htm

Pozdrawiam.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: dzidek1983 » 2007-09-05, 18:31

D4ni3l... nasz kolega chce sie dowiedziec jak przygotowac akwarium do sprzedazy aby pozniej nikt nie mail do niego pretensji

niestety chyba zrezygnowal z akwarystyki

Awatar użytkownika
SuperCool
Akwarysta
Posty: 404
Rejestracja: 2007-06-29, 19:24
Pojemność akwarium: 54
Imię: Gabriel
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: SuperCool » 2007-09-05, 19:13

dzidek... to co mam zrobić?... bo nie mam kasy na nic.. na leczenie , na nowe rybki...
a z tymi jakimiś kh i ph i inne to już się poddaję! to musi kosztować majątek!

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: Sil » 2007-09-05, 20:24

Gabriel, napiszę to tutaj, chociaż dwa Twoje ostatnie wątki są powiązane...
Pierwsza sprawa - brak prądu na trzy godziny, jeszcze w nieustabilizowanym akwarium, to w zasadzie pewny sposób na pozbycie się całej flory bakteryjnej. Efekt - poziom NO3 i/lub NO2, który jest zabójczy dla rybek. Nadmiar związków azotowych to przy okazji wysyp glonów wszelkiej maści.
Druga sprawa - antidotum na problem wyłączania prądu przychodzi mi niestety tylko jedno. Własny generator mocy (hmm... nie słyszałem jeszcze o filtrach na baterię, przynajmniej do podtrzymania na 2-3 godziny... może opatentować ;-) ?).
Trzecia sprawa - to przykre, że ludzie zniechęcają się do akwarystyki z tak prozaicznych powodów... Nie ma tutaj na myśli Ciebie - chodzi mi o problem, który w zasadzie nie powinien występować w cywilizowanym kraju.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
SuperCool
Akwarysta
Posty: 404
Rejestracja: 2007-06-29, 19:24
Pojemność akwarium: 54
Imię: Gabriel
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: SuperCool » 2007-09-05, 20:37

Sil dzięks za wyczerpującą odpowiedź :P
nie zniechęcam się z bylejakich powodów :) po prstu... jesli nie ma prądu 1 razy na dzien (troszkę za rzadko bo naprawdę to kilka razy) to nie da rady utrzymać akwarium stabilnego... flora bakteryjna :P o tym się nie mówi!
nie wiem co mam zrobić.... jak zacząć od nowa... :D no i skąd wziąść kasę na nowe przedmioty... roślnki wywalę bo pojawiły się na nich... chyba krasnorosty.... czarne wypukłe punkty... nie kolczatowate :P nie wiem...... pie... całą akwarystykę... trzeba miec mase kasy ;(

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi... niezkorzystam :P (żartuję) :D

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: pavelek » 2007-09-06, 14:45

Sil, chyba lepiej że likwiduje akwarium niż by ryby miały się męczyć , akwarystyka to nie jest tanie hobby.

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: Sil » 2007-09-06, 15:14

pavelek pisze:chyba lepiej że likwiduje akwarium niż by ryby miały się męczyć
A czy ja napisałem, że ma nie likwidować? Szkoda tylko, że zmuszają go do tego tak prozaiczne okoliczności...
pavelek pisze:akwarystyka to nie jest tanie hobby
Ciekawe, że mówi to 12-latek :lol: Pewnie Twój osobisty sponsor spokojnie wręczyłby Ci 2.000 zł na generator mocy...
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: dzidek1983 » 2007-09-06, 15:22

lol... mialem tez napisac ze 12-latek głosi kazania o pieniadzach.. ale sie powstrzymalem.. dzieki Sil.. ulzylo mi :roll:

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: maol » 2007-09-06, 17:16

A nikt nie poradzi chłopakowi, zeby sensownie zacząć od początku? Pierwsza próba była nieudana. OK, zdarza się. Ale zawsze można zacząć drugi raz. Jak wystartujesz dobrze akwarium, nie przerybisz go, sensownie bedziesz się nim opiekował, 99% Twoich problemów zniknie i więcej się nie pojawi. A wymieniony tu generator jest bez sensu. Nie prościej postawić najpeostszy komputerowy UPS ? U mnie podtrzymuje on na wszelki wypadek sam filtr, UPS 500VA kosztujący jakieś 250 zł wystarcza na ponad 3 godziny pracy (wiecej nigdy nie maiłem okazji sprawdzić).

Z reguły najprostsze rozwiązania są najlepsze...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
SuperCool
Akwarysta
Posty: 404
Rejestracja: 2007-06-29, 19:24
Pojemność akwarium: 54
Imię: Gabriel
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: SuperCool » 2007-09-06, 19:35

gratulacje Maol! człowiek rozumie o czym się gada :D... zaczynałem kilka razy... 5-6... i nic :) ciągle czegoś za mało... nie wiem czego wy używacie... nigdy nie mierzyłem parametrów.... bo mnie nie stać...! :P pewnie to... i brak prądu... plus jakaś pewnie uboga ws składniki karma i robią sięchoroby ... a glony to już nie powiem... dzisiaj widzę coś takiegoi.... :

Na kamieniach okrzemki... całe zasyfiony żwir!... na szybie (zielenice chyba punkty zielone)
.... a na aszybkach i filtrze... i... grzałce :D krasnorosty... :D do tego zostały mi 4 neony i tetra :) to już koniec... więcej się nie podniosę ;( dałem 300 zł za akwarium... a teraz jużwszystko padło :(

No... to chyba koniec :P jedyna żecz..... jaka mi została... to to forum... internet :P i komputer :D ... może uda mi się zarobić na żonglerce :D

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: maol » 2007-09-06, 20:05

SuperCool pisze:nie wiem czego wy używacie...
Sztuczka polega na tym, że z reguły... niczego nie używamy. Prawidłowy start zbiornika i sensowna obsada + regularne i prawidłowe dbanie o akwarium wystarczy. I będzie dobrze.

Pewne rzeczy bywają konieczne - np. podstawowe testy. Ale to nie jest duży wydatek, poza tym można się bez nich obyć na początku. Tylko trzeba akwarium założyć z głową i pewna dawką wiedzy, nie na hurra, jak leci.

Decyzja należy do Ciebie - a ja chętnie pomogę, jeżeli zdecydujesz się spróbować jeszcze raz.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: Sil » 2007-09-06, 20:12

SuperCool pisze:jesli nie ma prądu 1 razy na dzien (troszkę za rzadko bo naprawdę to kilka razy) to nie da rady utrzymać akwarium stabilnego
Nie wiem Marcin czy UPS to jest rozwiązanie dla takiego problemu... Filtr - okey, wiadomo, że jest najważniejszy... ale równie ważne jest oświetlenie, w zimie zapewne grzałka, a to przecież nie wszystko...
maol pisze:A wymieniony tu generator jest bez sensu.
Hmm... w przypadku kilku akwariów nadal preferowałbyś UPS-y? Ja napisałem, że takie rozwiązanie przychodzi mi na myśl, a nie, że Gabriel ma je u siebie zastosować. Zresztą dla Niego nawet te 250zł (do potwierdzenia) mogłoby stanowić problem nie do przeskoczenia.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: maol » 2007-09-06, 20:54

Głównym problemem jest filtracja, nawet małe akwarium przez godzine znacząco się nie wychłodzi. W wypadku dużych zbiorników są większe UPS-y, generator oczywiście byłby w porządku, ale to juz wg mnie raczej przerost formy nad treścią (choć jak najbardziej technicznie możliwy). W tym wypadku zresztą rzeczywiście jest to teoria bez praktycznej możliwości zastosowania. Chłopak przede wszystkim musi założyć prawidłowo akwarium, bez tego żaden cud techniki mu nie pomoże.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
SuperCool
Akwarysta
Posty: 404
Rejestracja: 2007-06-29, 19:24
Pojemność akwarium: 54
Imię: Gabriel
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Re: Preparatowanie akwarium?... czy coś...

Post autor: SuperCool » 2007-09-07, 16:49

Wtakim razie... poczekam aż reszta rybek się (zapewne) wykończy... i nie wiem pomyślę..
tylko czy mam usunąc kamienie?... i nowe jakoś załatwić?...(akwarystyczne oczywiście :P )
wszystko zapewne umyć... :) tylko potwierdzicie i wykonam ;)

Pozdrawiam!

Zablokowany