SZUKAM

Dział poświęcony ogólnie akwarystyce morskiej.

Moderator: ModTeam

Fimba
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2007-09-11, 16:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Patryk
Lokalizacja: Częstochowa

SZUKAM

Post autor: Fimba » 2007-09-11, 17:05

szukam kogos kto mnie wprowadzi do akwarystyki ale do morskiej chodzi mi o to np co błazenek potrzebuje aby mógł żyć rafa (jaka?) po prostu wszystko :-D :-)
Ostatnio zmieniony 2007-09-11, 18:17 przez Fimba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: SZUKAM

Post autor: KrZyWy » 2007-09-11, 20:58

Witaj,
Znam trochę teorii na ten temat mogę ci pomóc tylko podaj dokładnie tematy itd. (postaram sie napisać tu jakieś artykuły)
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: SZUKAM

Post autor: maol » 2007-09-12, 20:19

...a ja znam troche praktyki. Po pierwsze, nie da sie tego zrobic bez sporej praktyki. Po drugie, takie akwarium kosztuje, i jest to kwota liczona w tysiącach złotych - prędzej kilkunastu niz kilku, a i słowo kilkadziesiąt nie będzie tu obce. Po trzecie - to nie bedzie małe akwarium. Jakies 250l to minimum żeby sensownie działało. I drugie tyle na sump. To niestety nie jest tak, że bierzesz akwarium 25l, wkładasz ukwiał i rybkę, solisz wodę. Samo dojrzewanie morskiego zbiornika bez ryb to czasem kilka miesięcy - bez tego żadna ryba nie przeżyje... Trzeba się znać na regulacji parametrów wody ( w szerszym zakresie i znacznie dokładniej niż dla akwarystyki słodkowodnej) - co oznacza również konieczność posiadania dużej ilości naprawdę drogich testów (test "5 w 1" tu już się nie nadaje), mieć specjalistyczną filtrację, oświetlenie i źródło wody. Trzeba naprawdę dobrze znać się na chorobach ryb i innych zwierząt. Nie jest to tanie i proste.

Podsumowując - na początek zdecydowane NIE. Zacznij od czegoś słodkowodnego, prostszego, ale pozwalającego nabyć praktyki. I już za kilka lat możesz spróbować z błazenkami... Prędzej nie radzę - bo skończy to sie szybko źle dla rybek. Innymi słowy, akwarystyka morska absolutnie nie nadaje się dla początkujących, choć ryby są piękne, a rafy pociągające. I film zrobił świetną reklame :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: SZUKAM

Post autor: Kazio » 2007-09-16, 22:15

lepiej zeecyduj sie na malawi ryby sa równie piekne a prostrze w hodowli
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Pablito
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2006-12-06, 21:15
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: SZUKAM

Post autor: Pablito » 2007-12-03, 12:44

nie zgadzam się, że na akwarium morskie potrzeba kilkudziesięciu tysięcy zł Owszem jest to droższy sprzęt niż w akwa z neonkami ;) ale nie jest tak, że trzeba zastawić w banku auto i dom żeby mieć solniczkę. Owszem im więcej litrów łatwiej ale nano rafki też są piękne a i zwierzaki mają się OK Oczywiste jest że trzeba mieć wiedzę i sprzęt i na początku szarpnie kieszeń, ale przy odrobinie pomysłowości da się obciąć koszty. Sam posiadam łącznie 2500 l. i wiem że, np. można postawić zbiornik 112 l. całkiem piękny i w miarę tanio

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: SZUKAM

Post autor: maol » 2007-12-03, 14:36

Oczywiście, że tak. Można to zrobić za jakieś 3-5 tys. zł. i mieć bardzo ładne morskie 150-200l. Tyle, że nie ma szans, żeby zrobił to ktoś, kto amfipriona widział raz na filmie rysunkowym a akwarium ze dwa razy, w sklepie i w zoo... tu jest główny problem. Kasę da się załatwić, w sumie akwarium z błazenkiem też można po prostu kupić ( dla chętnych - np. AnnaZoo, za ok. 2,5 tys zł) - tylko ile ta ryba pożyje? Tydzień? Dwa? Dlatego zdecydowanie odradzam "młodym entuzjastom" taką zabawę - bo wydadzą olbrzymią dla nich kasę, a zyskają... zniechęcenie do akwarystyki na zawsze. Prostszą, i skuteczniejsza drogą jest zaczęcie przygody z rybami od prostego "słodkiego" akwarium - będzie znacznie lepszy efekt.

Inna kwestią są oczekiwania takich początkujących - taka osoba w 99% przypadków oczekuje że usłyszy " tak, można trzymać błazenka w 25l, z najtańszym filtrem, a soli sypiesz mamie z solniczki jak sobie przypomnisz". I w mojej opinii trzeba takim osobom ( nie z ich winy) "walnąć prawdę między oczy". To prostuje niedomówienia, i z reguły skutkuje - zwykle ładnym akwarium z neonkami.

P.S. Proszę nie odświeżać bez wyraźnej potrzeby starych wątków.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Zablokowany