Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Moderator: ModTeam

Czy gdybyś tworzył nowe akwarium i chciałbyś założyć w nim nawóz CO2 wybrałbyś:

Bimbrownie własnej produkcji
12
52%
Gotowy zestaw CO2 zakupiony w sklepie zoo lub na giełdzie zoo
11
48%
 
Liczba głosów: 23

Awatar użytkownika
werisal
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2007-09-15, 16:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: werisal » 2007-09-28, 13:34

Zastanawiam się czy kupić gotowy zestaw CO2 czy stworzyć własną bimbrownie i dlatego stworzyelm tą ankiete, ale i nie tylko; może w przyszłości jakiś początkujący jak ja teraz będzie się nad tym zastanawiać i będzie miał ułatwione zadanie.
Obrazek

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: dzidek1983 » 2007-09-28, 13:37

mimo ze mam bimbrownie to jezeli tylko bym mial kase to kupilbym profesjonalna butle

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: Morter » 2007-09-28, 14:24

odpowiedź jest prosta
masz duże akwa - butla,
masz dużo kasy - butla
masz małe akwa i nie masz kasy - zrób bimbrownie :)
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
werisal
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2007-09-15, 16:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: werisal » 2007-09-28, 14:27

A jak mam średnio kasy i średnie akwa (60L)?

Jakie są plusy i minusy bimbrowni i zestawu?

Zobacze jakie są ceny w sklepie, na giełdzie w Wrocławiu (jeżeli wszędzie będzie ok 100zł to odpada; zrobie własnoręcznie) i jak coś to podejme decyzje... Na razie czekam na wasze opinie!
Obrazek

Awatar użytkownika
Potamotrygon
Stały bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-24, 21:22
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorzów

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: Potamotrygon » 2007-09-29, 13:18

średnio kasy?? masz 100 pln to jesteś gość ;D
co2 za 90 zł
Pterophyllum scalare, Platydoras costatus, Ancistrus dolichopterus, Glyptoperichthys gibbiceps

Awatar użytkownika
werisal
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2007-09-15, 16:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: werisal » 2007-09-29, 15:45

Mówiąc średnio kasy, miałem na myśli 40-50 zł? A jak mam 50% z 100 zł to jestem 50% gościem? :->
Na tej stronie jest napisane: "Licznik bąbelków". O co w tym chodzi, że liczy bąbelki i podaje ich ilość? A ile potrzeba bąbelków w 60L akwarium? I jak długo powinien chodzić taki zestaw lub własna bimbrownia dziennie (podajcie w godz.)?

A czy może mi ktoś wytłumaczyć z czego się dokładnie składa tez zestaw CO2 i jaka część jaką ma role? Bo w miare tego co czytam na forum i oglądam aukcje na allegro to mnie coraz bardziej przeraża i się poprostu w tym gubie... :->
Obrazek

Awatar użytkownika
Potamotrygon
Stały bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-24, 21:22
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorzów

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: Potamotrygon » 2007-09-29, 16:21

u mnie pracuje całą dobę. Ten zestaw który w linku podałem, posiadam w domku i jestem zadowolony. Dyfuzor działa nad wyraz dobrze. Ja mam na 10 sekund z 20 bąbelków może mniej. Liczenie bąbelków polega na tym ile przez wodę wychodzi bąbelków co2 z dozownika. Chyba dobrze to opisałem. I do niego można zaaplikować drożdże nawet. Ale ja w tej chwili stosuje tabletki serra. Daję pół tabletki dziennie. Mikser wypełnia się cała co2 i cały dzień dozuje go i rozpuszcza w wodzie. Rano jeszcze troszkę zostaje ;D Ale i tak daję znów pół tabletki. Może daje go troszkę za mało ale to wszystko zależy od różnych czynników np. finansowych :mrgreen:

Poza tym... Nie no jak masz 50 zł to też jesteś gość Nawet lepszy do tego co ma 100, ale jak byś miał 55 + przesyłka to o2 ferplast używany 55 zł

Hyba że sam zbudujesz bimbrownie
Najpierw przygotuj sprzęt i produkty: - butelkę 5l z nakrętką
- butelkę 0,5l z nakrętką - kombinerki - gwóźdź o średnicy 0,4 cm - wężyk o średnicy 0,5 cm (długość zależna od miejsca oddalenia bimbrowni od akwarium) - cukier 0,75 kg - drożdże pół łyżeczki - woda najlepiej letnia - dwa naczynia (miseczki)

A TERAZ JAK ZROBIĆ:

1. W nakrętkach wypalam rozgrzanym gwoździem otwóry na wężyki,(w nakrętce z większej buteli wypalam jeden otwór,a z mniejszej butelki wypalam dwa otwory)
2. Przeciskam wężyki przez otwóry w zakrętkach 3. Ustalam długość wężyka w butelce 5l na około 3cm od nakrętki,a w 0,5l butelce ten sam wężyk dosięga prawie dna,a drugi,który wsadzam do 0,5 butelki mocuję na około 1cm od nakrętki 4. W jednym naczyniu w letniej wodzie rozpuszczam cukier,a w drugim drożdże 5. Następnie wlewam rozpuszczony cukier do butelki 5l,a potem dolewam rozpuszczone drożdże,do małej butelki wlewam czystą wodę do połowy wysokości 6. Znajdujący się zacier w butelce 5l uzupełniam dolewając letniej wody do 2 cm poniżej końca wężyka w butelce 7. Zakręcam nakrętki z wężykami i podłączam jeden z wężyków,który odchodzi od mniejszej butelki do dzwonu lub filtra wewnętrznego w akwarium.

UWAGI:

Bimbrownia może zacząć działać w ciągu pół godziny,ale można i czekać nawet parę godzin,zależne to jest od jakości uzytych drożdży i temperatury. W razie nieszczelności bimbrowni,należy uszczelnić miejsce styku nakrętki z wężykiem -silikonem,poczekać do wyschnięcia( około doby). Następnie powtórzyć pracę od punktu 4.'
Pterophyllum scalare, Platydoras costatus, Ancistrus dolichopterus, Glyptoperichthys gibbiceps

Awatar użytkownika
werisal
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2007-09-15, 16:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: werisal » 2007-09-29, 16:39

A czy może mi ktoś wytłumaczyć z czego się dokładnie składa tez zestaw CO2 i jaka część jaką ma role? Bo w miare tego co czytam na forum i oglądam aukcje na allegro to mnie coraz bardziej przeraża i się poprostu w tym gubie...
A te tabletki do do czego powinno się wkładać? Do której części?
Obrazek

Awatar użytkownika
Potamotrygon
Stały bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-24, 21:22
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorzów

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: Potamotrygon » 2007-09-29, 17:32

ja wkladam do butli. ale generalnie oryginalnie stosuje się je w innym sprzęcie. Ale taka butla moze sluzyć do wszystkiego a ten zestaw można podłaczyć do butli ze sprężonym co2 takiej w spraju czy normalniej.
Pterophyllum scalare, Platydoras costatus, Ancistrus dolichopterus, Glyptoperichthys gibbiceps

Awatar użytkownika
werisal
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2007-09-15, 16:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: werisal » 2007-09-29, 18:34

Acha no to super! Znalazłem Twój temat w którym opisywałeś zakup i ogólnie ten sprzęt. Jak będę mieć troche troche gotówki to napewno się zdecyduje na ten zakup!
Obrazek

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: WOJTEK » 2007-09-29, 19:08

no nie wiem czy to się opłaca, bo sam mikser można kupić na allegro za 69zł czyli 20zł zostaje na co innego, lub kupic dyfuzor ceramiczny za 30zł na allegro, po za tym jesli miał być dać 90zł za zwykłą bimbrownię tylko, że "markowa" to lepiej zaczekaj i kup butle z reduktorem za 150-160zł
pozdro

Awatar użytkownika
werisal
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2007-09-15, 16:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: werisal » 2007-09-29, 20:48

WOJTEK pisze:no nie wiem czy to się opłaca, bo sam mikser można kupić na allegro za 69zł czyli 20zł zostaje na co innego...
Widzisz, ale w pewien sposób podkopujesz siebie... Ale reszta części które wchodzą w skład tego zestawu nie kosztuje 20 zł... Takie jest moje zdanie... I ono mi mowi, że się opłaca... Zresztą póki co nie mam ani akwarium, ani pieniędzy na CO2 :-/
Ostatnio zmieniony 2007-09-29, 21:03 przez werisal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Potamotrygon
Stały bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-24, 21:22
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorzów

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: Potamotrygon » 2007-09-29, 20:58

sam mikser z tego zestawu jest dość dobry i wydajny, naprawde dobże rozpuszcza co2. Więc go polecam, a podłaczyć go pod butle i masz super zestaw co2. Takie moje zdanie i przy nim pozostane a także pzostanie ze mną fakt że przed 15 minutami wypiłem 4 warke strong to nie jest reklama.... pozdro 600.... :mrgreen:


sam mikser nowy 69 + wysyłka
http://www.allegro.pl/item250145905_fer ... o_co2.html

do tego licznik bąbelków 19.90 + wysyłka
http://www.allegro.pl/item250145912_fer ... w_co2.html

do tego węże i butle no i zawór zwrotny...

ten zestaw sie opłaca...
Pterophyllum scalare, Platydoras costatus, Ancistrus dolichopterus, Glyptoperichthys gibbiceps

Awatar użytkownika
werisal
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2007-09-15, 16:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: werisal » 2007-09-29, 21:06

Ja mam pytanie bo co oglądam aukcje na allegro to spotykam się z takim wyrażeniem jak: "Reduktor". Co to jest i czy jest bardzo ważne i potrzebne do zestawu CO2?
Obrazek

Awatar użytkownika
Potamotrygon
Stały bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-24, 21:22
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorzów

Re: Własna bimbrownia czy kupiony zestaw?

Post autor: Potamotrygon » 2007-09-29, 22:04

jak zalożysz butle bepośredni to dedzie takie ciśnienie że wszystko w kosmos poleci ;D a jak dasz reduktor to dokladnie ustalisz ciśnienie co2 pohodzącego z butli.
Pterophyllum scalare, Platydoras costatus, Ancistrus dolichopterus, Glyptoperichthys gibbiceps

ODPOWIEDZ