Rybia ospa??

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Rybia ospa??

Post autor: Welonka » 2007-09-29, 16:58

Dzisś okolo 15 zaobserwowałaam u swojego welona dziwne białe kropki na plłetwach. poczytalam troche i wychodzi z tego ze to rybia ospa. Rybka albo plywa jak szalona po akwarum uderzajac o nie, albo "zastyga" zaraz pod powierzchnia wody. wiem ze rybia ospe mozna leczyc roznymi specyfikami, ale dzis sobota i wszystkie sklepy sa czynne do 14 :( nie mam skad wziac leczniczego specyfiku :( jutro tym bardziej bo bedzie niedziela :( co mam w tym wypadku zrobic? :( czy istnieja jakies domowe sposoby zeby jej ulzyc? prosze o pomoc dla mojej biednej rybki:(

[ Dodano: 2007-09-29, 17:20 ]
prosze pomożcie mi :(
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rybia ospa??

Post autor: maol » 2007-09-29, 18:23

Po pierwsze rbe natychmiast oddzielić od pozostałych, do osobnego zbiornika. Z wodą dobre natleniona i o ok. 2 stopnie cieplejszą niż zwykle. Ospę leczysz za pomocą Ichtiosanu Tropikala, Costapuru SERY albo innych podobnych leków - do dostania w każdym sklepie zoo albo u zaprzyjaźnionego akwarysty. Możesz również zastosować kąpiel w roztworze soli - najlepiej akwarystycznej, ale jeżeli masz sól niejodowaną, też od biedy może być. Na forum znajdziesz wiele wątków o leczeniu ospy.

BTW, to właśnie pokłosie trzymania welona w 25l, co odradzaliśmy wszyscy wcześniej. Ryba jest słaba i zestresowana i będzie łapać wszystkie możliwe choroby.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Oloakwa
Stały bywalec
Posty: 334
Rejestracja: 2007-09-06, 19:15
Pojemność akwarium: 30
Imię: Olek
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: Rybia ospa??

Post autor: Oloakwa » 2007-09-29, 19:00

Też miałem ten sam problem tylko u mnie białe kropki miały tetry i gupiki lecz wyleczyłem za pomocą płynu "MCF Tropical" podwyższyłem tep do 19 i po 5 dniach białe kropki znikneły każda rybka zdrowa i jest gites ;]
Jeśli pomogłem to naciśnij pomógł :D
________________________________

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rybia ospa??

Post autor: maol » 2007-09-29, 19:04

MFC również można zastosować do leczenia ospy, ale nie jest on wskazany - dlatego że morduje również florę bakteryjną i jest bardzo silnym środkiem o bardzo szerokim spektrum działania. Są inne, prostsze i delikatniejsze środki, oparte zwykle na tzw. zieleni. Poza tym chyba do 29 stopni podniosłeś ta temperaturę?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Rybia ospa??

Post autor: Welonka » 2007-09-30, 07:23

wiem ze sa rozne leki ale kurcze sklepy sa pozamykane!! rybka byla cala noc w roztworze soli ale nic sie ni zmienilo, klamie... zmienilo sie... teraz wogole nie plywa tylko lezy na dnie... jutro dopiero bede mogla kupic cos na ta ospe, czy ona mi do jutra przezyje? czy ta choroba wylega sie powoli i mi jej jeszcze nie zabije? tak mi przykro ze nie moge jej pomoc :(
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rybia ospa??

Post autor: maol » 2007-09-30, 09:51

Pisałem kąpiel, KĄPIEL,KĄPIEL!!!! Trzymając rybkę w roztworze soli przez caaaałą noc zdecydowanie pogorszyłaś sprawę... a wręcz prawdopodobnie załatwiłaś tego welona... Tematów o leczeniu ospy jest na forum naprawdę dużo, sposobów wykonywania solnej kąpieli też - trwającej co najwyżej kilkanaście minut. Sugeruję ... właściwie to sam nie wiem co. Dałbym rybę do bardzo dobrze natlenionego zbiornika, z trochę wyższą temperaturą (czyli jak zwykle przy kwarantannie) i czekał... I szukał, gdzie w Legnicy można kupić zieleń malachitową od dowolnego producenta leków zoo. A może nawet w aptece da się dostać?
Ostatnio zmieniony 2007-09-30, 09:57 przez maol, łącznie zmieniany 1 raz.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Rybia ospa??

Post autor: Morter » 2007-09-30, 09:56

zrobiłaś jej kąpiel w soli przez całą noc?? to miała być krótka kąpiel...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Rybia ospa??

Post autor: Welonka » 2007-09-30, 10:55

to nie byl silny roztwor soli... wogole to nie jedzcie mnie bo przeczytalam ze do akwarium NALEZY nasypac soli... wiec ryba niby powinna pywac w tej wodzie caly czas... to sie zdecydujcie co piszecie na tych forach i nie pozniej jedziecie ludzi
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rybia ospa??

Post autor: maol » 2007-09-30, 11:03

A jakiej soli nasypałaś do tego akwarium? I ile?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Rybia ospa??

Post autor: Welonka » 2007-09-30, 11:06

to bylo 10 l akwa i niespelna jedna lyzeczke kuchenna soli nasypalam. Sol niejodowana
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rybia ospa??

Post autor: maol » 2007-09-30, 11:08

A filtrację w tym akwarium jakąś masz? Bo w tak małym zbiorniku welon zatruje się błyskawiczne własnymi produktami przemiany materii.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Rybia ospa??

Post autor: Welonka » 2007-09-30, 11:09

oczywiscie ze mam, rowniez napowietrzacz caly czas dziala
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rybia ospa??

Post autor: maol » 2007-09-30, 11:17

Dobra. Zacznij w tym zbiorniku powoli podmieniać wodę na słodką, tą którą zwykle używasz w akwarium- tak litr na 0,5h, żeby ryby na narażać na kolejny stres. Utrzymuj w tym zbiorniku temperaturę ok. 3-4 stopnie wyższą niż zwykle,też powoli zwiększając. Po podmianie wody, zmniejsz temperaturę o ok. 1 stopień, i jutro rano też o 1. To powinno powoli pomóc. I jutro kup preparat na ospę, oparty na zieleni malachitowej. Będziemy pomagać dalej.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Welonka
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-08-21, 11:50
Pojemność akwarium: 25
Imię: Gosia
Lokalizacja: Legnica

Re: Rybia ospa??

Post autor: Welonka » 2007-09-30, 11:19

dzikuje bardzo za pomoc :) nie wiem co bym bez tego forum zrobila ;)

[ Dodano: 2007-10-01, 16:01 ]
witam was bardzo serdecznie.kupilam dzis ten rybi lek i dokupilam termomert gdyz go nie mialam bo przeciez dla welona termomrtru nie trzeba. wszystko zamontowalam zaaplikowalam lekarstwo tak jak powiedziala mi pani w zoologicznym jednak mam pytanie. kobieta powiedziala ze mam powoli podwyzszac temperature do 28 stopni, jak mam to zrobic? posiadam najzwyklejsza grzalke i nie wiem jak mam nie przegrzac ryb
Jestem tu nowa, prosze nie krzyczeć :D
Nowicjusz w dziedzinie akwarystyki

nero
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-15, 19:51
Pojemność akwarium: 54
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Rybia ospa??

Post autor: nero » 2008-04-25, 21:53

Miałem kilka razy u wlonów ospę, noo nie trudno się dziwić były w 54L po min trzy. i zawsze skutecznie leczyłem je ichtiosanem tropicala,- jest to bardzo skutecznie narzędzie do tego. polecam.

ODPOWIEDZ